Inflorire Salcam !

Creat de jenica67, Aprilie 09, 2014, 08:48:55 PM

« precedentul - următorul »

paradisuri inflorite

Daca vin mai mult de 3 zile de ploaie consecutiv o sa dea o grea lovitura apicultorilor cu salcam inflorit de 5-6 zile . Speram ca nu vom fi batuti de soarta si anul asta ,ca ar fi al 3-lea an de dezamagire . Ceva miere este deja bagata ,dar acum e apogeul la mine in zona . Prognoza meteo nu arata bine deloc  ; mai vedem .

jean_dobrita

La mine in zona a inceput sa infloreasca pe la varfuri..cred ca in cateva zile va inflori bine...
O problema ar fi ca sunt putine flori, s-au uscat o parte din ramuri,sunt arse de bruma ,inghet..Sper sa facem totusi ceva macar sa aiba pt ele si pt roi...poate sivceva pt noi.

Alex Lakotiti

Poate să zică cineva cum arată cântarul la Valea lui Mihai?

silvius

Ar fi pe minus ...nasol rau
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

justy

Pe la Hanu Conachi a inflorit, ce stiti?

Dan Pașca

Blandiana.jud Alba situatia e extrema.Zic stupari care vin aicea de 20 de ani ca asa nasol nu a fost niciodat.pur si simplu nu aduc absolut nimic.Kg de sirop la 2 zile.si se pierd foarte multe culegatoa.pleaca si nu se mai intorc.cred ca se epuizeaza.si negasind nimic nu mai au forta sa vina si inapoi.mai bate si vantu.nu stiu cum o fi prin alte parti da cum se anunta prognoza pana pe sambata.nu stiu ce e de facut.cred ca bagam si apicompex sau ceva energetic ca alfel e jale.Salutare tuturor.

Eugen B

Nu stiu daca e bine pe undeva prin tara cu salcamul. Poate salcam 2 sau 3 va fi alteceva pentru cine merge acolo.  Majoritatea stuparilor cred ca se pregatesc pentru culesurile de dupa salcam, la salcam 1 nu stiu cati vor stoarce ceva.

yulian

Salcamul 2 va fi compromis mai mult ca sigur pe joi cand se anunta temperaturi nocturne de 2-4 grade. Va ingheta la fel ca si salcamul 1. Sa dea Domnul sa nu fie asa...dar...

paradisuri inflorite

Se anunta 2-4 grade numai pe virful crestelor unde de fapt e numai piatra ,un pic mai jos o sa fie mai cald de atit ; deci nu genetalizati !

Aurelian A.

Pana pe sambata duminica,vreme nasoala in toata tara,la mine acum incepe sa infloreasca,cel tanar a cam inflorit,cred ca daca va ploua 2 3 zile se mai amana inflorirea..sper cel putin :)
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

IonelPry

deci continuam cu pungile cu sirop sa salvam albinele....ok...salcam 1 pierdut....salcam 2 se anunta deja ca si pierdut....salcam 3 nu mai vorbim....deci ce ne mai salveaza din groapa? :(

yulian

Citat din: IonelPry din Mai 14, 2014, 03:21:41 PM
deci continuam cu pungile cu sirop sa salvam albinele....ok...salcam 1 pierdut....salcam 2 se anunta deja ca si pierdut....salcam 3 nu mai vorbim....deci ce ne mai salveaza din groapa? :(

Material biologic suficient pentru anul viitor  :cool:
P.S. presimt ca vom avea productii record la FS  =))

IonelPry

daaa FS si tei record :)) :lol:  facem si noi un 20 la 1  ....20 sirop la 1 miere si poate luam ceva in plus fata de pretul siropului.

dan.smarandoi

Citat din: justy din Mai 13, 2014, 01:55:28 PM
Pe la Hanu Conachi a inflorit, ce stiti?
Eu sunt din Barcea(aproximativ 20 km de Hanu Conachi) si e jale,salcamul nu are boboci in padure,iar cei din sat au inflorit si deja floarea se scutura de la ploaie.Oricum n-ar baga nimic din cauza temperaturilor mici.Am vazut pavilioane din alte judete care plecau in alte locuri.Doar sa infloreasca mai tarziu,dar nu cred si nici rapita nu a fost cine stie ce.

costi82

la noi  a fost mai ok anul acesta ne-a mia ok ploile, m-am uitat aseara la cativa stupi, au avut ceva cules ziele trecute, au adunat miere pe ramele care au fost puse pentru depozitat miere, au adunat cam intre 3-5 kg / stup, foarte  multa miere au mai bagat in coronitele ramelor cu puiet si chiar in ramele pt. puiet dupa cea ecluzionat puietul.
Apicultura e o arta care trebuie respectata!