Inflorire Salcam !

Creat de jenica67, Aprilie 09, 2014, 08:48:55 PM

« precedentul - următorul »

marian_valcea

Prin zona mea cam asa se prezinta salcamul, imi puteti spune ce fel de pom este cel din poza numarul 5 ca nu stiu si este foarte indragit de albine.

Dan Pașca

Buna.Din cate vad eu in imagine pare a fi Jugastru. E un arbore care secreta 200-400 kg nectar/hectar.  sper sa nu gresesc.numai bine

daniel.arad

Referitor la salcamul din zona Carei, este compromis anul acesta, un stupar din Carei este la noi in zona, a fost la răpită la Curtici si a zis ieri ca la el in zona Carei are putina floare salcamul....

Cristel

Citat din: marian_valcea din Mai 03, 2014, 06:54:39 PM
Prin zona mea cam asa se prezinta salcamul, imi puteti spune ce fel de pom este cel din poza numarul 5 ca nu stiu si este foarte indragit de albine.
Indragitul de albine este un artar tataresc:
"Frunze ovate, simple, acuminate, de 5-10 cm, serate sau lobulate, rotunjite sau uşor cordate, pe dos în tinereţe pubescente şi cu peţiol roşu; toamna se colorează roşii-portocalii.
Flori poligame, albe-verzui, grupate în panicule la început erecte apoi pendente, apar după înfrunzire, prin mai.
Fructele sunt disamare, roşii-purpurii, cu nucule bombate şi aripioare paralele cu vârful suprapus.

Arţarul tătăresc are un areal mai restrâns, în Europa sud-estică, Asia Mică.

În România apare la câmpie şi dealuri, fiind frecvent în subarboretul zonei stejarului (şleauri).


Este o specie de climat călduros, rezistentă la secetă şi ger, cu temperament de umbră. De asemenea, este nepretenţioasă faţă de sol, putând vegeta pe soluri compacte (în cerete, gârniţete), cu regim hidric variabil, uşor salinizate"

Daca frunzele ar fi fost palmate (gen vita de vie), intram pe domeniul numit de colegul anterior, al jugastrului, cu care este ruda buna.
Jugastrul are florile galben verzui.
Diferenta se mai face si prin statura arborelui, artarul tataresc fiind mai mic, undeva pana in 10 m, in timp ce jugastrul are o statura de pana la 17 m.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

paradisuri inflorite

Asa este ,este artar , si in anii cu salcam calamitat sau ars da si el ceva miere .

IonelPry

Astazi am fost pana la Alios langa Timisoara, mare inghesuiala de apicultori  :rotfl: ....(cearta si scandal pe bucati de teren intre apicultori chiar si pe ploaie :D ) o sa pun o poza cum arata salcamul la drum... la padurea de salcam nu am putut sa ajung cu masina :(

cipriene

Citat din: cipik din Mai 02, 2014, 09:48:59 AM
In Ialomita unde am eu stupina, salcamul are decat frunze, nici murma de vr-un inceput de boboc de floare. Mai dureaza cat pana infloreste?

si la Slobozia la fel
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipik

Acum stau si ma gandesc daca vom avea ceva salcam anul asta si nu prea vad motive sa nu avem, in afara de perioada rece de cand era salcamul boboc, dar la mine nici boboc nu era atunci.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Marius-ursulakhe

Pe mine ma cam ingrijoreaza ploile care vor veni de duminica si timpul asta rece si daca are flori salcamul si nu e timp prielnic pt el sa secrete nectar  tot nu va fi nimic

davcosti

București-2014, În oraș a înflorit Salcâmul...Nu știm cum ne-o ajuta Dumnezeu cu vremea asta?
Știu că aceștia mai tineri înfloresc mai devreme și-n pădure un pic mai târziu...depinde de zone!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

aristyk77

la vrata e înflorit parţial dar e frig,ploua,vant....nasol

yulian

Eu sunt la Alios...a doua zi. Ieri plus 400 pe o vreme de toata pleazna, azi plus 800 pe o vreme putin mai senina, dar rece. Asteptam cu drag urmatoarele zile calduroase. Butoaie pline tuturor!

paradisuri inflorite

Deja avem pierdere de 2 zile ce nu mai poate fi recuperata . sa vedem in contiuare ! Atentie la roit !

nicu84

daca fac un roi artificial pe 3 rame dintr-o fam pe 10, acea fam mai culege ceva acuma de la salcam? (salcamul e in floare 50%)

api.

Citat din: paradisuri inflorite din Mai 05, 2014, 09:57:03 PM
Deja avem pierdere de 2 zile ce nu mai poate fi recuperata . sa vedem in contiuare ! Atentie la roit !
nu poti sa pierzi ceva ce nu ai. probabil se va amana extractia din cauze naturale sau  butoaiele  vor fi foarte pline...cu aer, depinde de zona