Inflorire Salcam !

Creat de jenica67, Aprilie 09, 2014, 08:48:55 PM

« precedentul - următorul »

nicu84

facelia nu am decat 2 ari, si aceea erau seminte de anul trecut, si au rasartit ici si colo, altele nu au decat 10 cm, asta era cea mai frumoasa.

rarescyp

Citat din: Miere Sorin din Aprilie 25, 2014, 12:31:10 PM
Astazi merg la Valea lui Mihai sa vad cum arata salcamul.

Revin cu detalii
eu em fost la vale in data de 22 si am estimat 10- 12zile pana la inflorire.....vreau sa stiu si parerea ta...Sa revii cu detalii si eventual poze....ms
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

crinapop

Am auzitc ca  e cam inghetat salcamul la vale. Voi ce stiti?

Eugen B

Cei care mergeti la valea lui Mihai ati facut ceva miere? si de cati ani mergeti la salcam acolo?
Doar pentru cei ce vor sa raspunda la intrebari, se poate si privat. Din cate stiu acuma 2 ani nu a dat miere deloc ca a fost vremea urata. Astept raspunsuri, multumesc

marius_vfp

salut, la mine salcamul nici nu i-a aparut mugurele floral , deci sigur va mai dura mult mai mult de 10 zile , acum rapita e la putere , anul acesta poate nu se mai suprapune cu salcamul , ar fi ideal .
poate ne mai slabesc ploile tare as fi bucuros.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

rarescyp

Citat din: crinapop din Aprilie 25, 2014, 02:46:55 PM
Am auzitc ca  e cam inghetat salcamul la vale. Voi ce stiti?
asa am auzit si eu...si am fost sa ma conving...unde am fost eu, nu era inghetat...poate in alta zona
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

dorindafi

SALCIMUL 2 , IN GORJ ARE USCATURA MULT MAI MULTA CA  IN 2013 , pe unde am fost eu
poate-n alte locuri o fi mai bine
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mihai1988

salcam la data de 25.04 in mehedinti

silvius

La cait timp infloreste dupa ce ai apare mugurele floral?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

dorindafi

depinde de caldura pe care o primeshte shi chiar daca infloreshte in 3/4 zile daca noaptea shi ziua nu are caldura cuvenita , nu secreta nectar
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

pistol28

Temperatura ziua 28 grade, dimineta 16 grade, fara vant si  fara ploaie, asa cred eu ca ar fi BINE pentru nectarul salcamului inflorit, iar  :bzz: :bzz: :bzz: sa fie multumite.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

mape 48-petru manea

Citat din: mihai1988 din Aprilie 26, 2014, 09:18:50 AM
salcam la data de 25.04 in mehedinti

cred ca azi sau maine se deschide floarea

mape 48-petru manea

asa arat a bobocul la salcam alb adoua poza salcam roz

Marius-ursulakhe

Cam asa arata si mugurele de floare unde doresc eu sa le duc .Joi am fost sa vad de el si pancardele cu abia le-am gasit au fost aruncate in huci
Mugurele avea 5 cm eu zic ca pe vineri -sambata infloreste
Voi ce ziceti?

NYK74

Aici ciorchinul de floare se prezintă cam asa......