Inflorire Salcam !

Creat de jenica67, Aprilie 09, 2014, 08:48:55 PM

« precedentul - următorul »

rarescyp

Citat din: Eugen B din Aprilie 24, 2014, 10:59:46 AM
puteai sa pui un liniar sau ceva metru. Ceva de genu e salcamul si la mine. Eu cred ca in 7-8 zile va incepe sa infloreasca
Eugen...nu aveam nici penarul si nici trusa de scule la mine....eram in camp
cine vrea; isi poate da seama cu ajutorul monedei, marimea ciorchinelui... :hi:
miere multa va doresc
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Eugen B

Rares, trebuia sa pui o foaie de 500 (euro)  :rotfl: . Stuparii mari ca unii care au stupi minune si nu le dau numele si fac mii de euro lunar nu stiu cum arata moneda de 10 bani. Ar trebui sa pui o unitate de masura pentru toata fiecare clasa de stupari. La noi merge aia de 10 bani, dar la altii nu. Aproximativ la fel arata salcamul si la mine, sper sa infloreasca cat mai tarziu posibil

rarescyp

eu nici nu stiu cum arata o bancnota de 500 E... ))/...tre sa stie cei care au lazi minune care fac 200 kg de miere pe an....aia stiu sigur si ziua si minutul cand infloreste salcamul, dar nu ne spun... :P :D :D
...eu unul ma multumesc si cu 100 kg/fam ( deocamdata)... :hi: :rotfl:
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Eugen B

Este cam ciudat ca toti pomii si floriile au inflorit mai repede mult decat anul trecut, doar salcamul infloreste aproximativ la fel. Asa e la mine in zona. Cam cu 2 saptamani pomii fructiferi si rapita au fost mai devreme anul acesta.

nicu84

dar ce ziceti de facelia inflorita la data aceasta? o sa am si facelia si salcam inflorite toate deodata.

pistol28

Citat din: nicu84 din Aprilie 24, 2014, 05:51:49 PM
dar ce ziceti de facelia inflorita la data aceasta? o sa am si facelia si salcam inflorite toate deodata.

urmeaza SECETA MARE
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cipriene

Citat din: pistol28 din Aprilie 24, 2014, 09:30:43 PM
Citat din: nicu84 din Aprilie 24, 2014, 05:51:49 PM
dar ce ziceti de facelia inflorita la data aceasta? o sa am si facelia si salcam inflorite toate deodata.

urmeaza SECETA MARE

:D cum ti-ai dat seama de asta? nu te mai dor genunchi?
faza asta este ca cea cu splina la porc: daca-i groasa si lunga cica-i iarna grea  =)) =))
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

NYK74

Citat din: cipriene din Aprilie 24, 2014, 11:05:08 PM
Citat din: pistol28 din Aprilie 24, 2014, 09:30:43 PM
Citat din: nicu84 din Aprilie 24, 2014, 05:51:49 PM
dar ce ziceti de facelia inflorita la data aceasta? o sa am si facelia si salcam inflorite toate deodata.

urmeaza SECETA MARE

:D cum ti-ai dat seama de asta? nu te mai dor genunchi?
faza asta este ca cea cu splina la porc: daca-i groasa si lunga cica-i iarna grea  =)) =))
=)) =)),rîdem,rîdem,dar se pare ca chiar asa va fi,secetă ,si semnele din bătrâni nu prea dau greş,si ei au invatat din experienţă toate acestea.

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pistol28

Citat din: cipriene din Aprilie 25, 2014, 01:16:00 AM
ce semne?

Semnele din moalele capului de la tigaia sotiei cand nu mai are "UNT DE LEMN" cu ce sa incalzeasca mamaliga copiilor  =)) =)) =))
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cipik

Astia ce mai au de vanzare, ca rusi au zis de iarna care tocmai a trecut ca va fi cea mai grea pentru a-si vinde gazul, acum asteptam, doar Dumnezeu stie.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Noi suntem intre rusi si nemti ---la noi o sa fie ca la noi  :cool:

Eugen B

Nu mai puneti stiri, ca rusii cu iarna lor cea mai grea din ultimii 100 de ani am vazut vecini care au cumparat lemne la greu, si au luat teapa in stil mare. Din cate vad la meteo si cum e vremea acuma va fi mai bine ca anii trecuti.
Pentru Nicu, nu cred ca e bine ca ai si facelia si salcam, ca vei impurifica mierea de salcam cu cea de facelia si va scadea din pret. Asta cred eu. Mai bine era sa ai facelia dupa si avea si cules mai mult timp.
La subiect : vad ca salcamul nu se prea grabeste sa infloreasca. Il vad zilnic si nu prea a mai crescut, posibil sa mai treaca lejer 1 saptamana pana infloreste

Miere Sorin

Astazi merg la Valea lui Mihai sa vad cum arata salcamul.

Revin cu detalii