Inflorire Salcam !

Creat de jenica67, Aprilie 09, 2014, 08:48:55 PM

« precedentul - următorul »

jenica67

  Are cineva vre-o statistica, cam cate zile trec de la cresterea primele frunzulite, pana la inflorire, la salcam ??
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Eugen B

Eu am romania apicola, si scrie aproximativ cand infloreste. Dar nu te poti lua dupa ei. Cel mai sigur e sa mergi tu sa verifici zona. Eu asa fac la toate culesurile. Acuma cum este mai racoare o sa infloreasca mai greu, daca mai vin zile calduroase o sa aveanseze mai mult. Ar trebui sa incercam sa punem poze cum arata salcamul in zonele noastre. Aici la mine in vreo 3 sapt cred ca va fi inflorit

gore

LA mine langa Focsani abia se deschide mugurele.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

mmacreanu

cu vremea asta, 3 zile cald si 4 zile rece nu putem face pronosticuri, si daca infloreste repede este compromis culesul, salcamul are nevoie de minim 10 grade noapte pentru a secreta nectar.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Hermannstadt

Si in zona Sibiului a dat mugurele de cateva zile (4-5 zile), de inflorit eu aproximez ca undeva in jurul lui 15 mai vom avea floare.

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

NiKoN

In conditii normale, de la aparitia mugurelui si pana la inflorire trec cca. 5 saptamani.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

mape 48-petru manea

Cand bobocul de floare are 3 cm mai trec 10 zile pana infloreste , dar sa vedem ce va fi anul asta atat de anormal

Eugen B

La mine au aparut mugurii de salcami de peste 1 saptamana, daca infloreste in 4 saptamani e foarte bine. Dar nu se stie ce va fi cu vremea asta dupa cum spuneau si alti colegi. De exemplu rapita anul trecut a inceput sa infloreasca pe data de 20 aprilie si salcamul prin 1-2 mai. Anul asta rapita a inflorit la mine de prin 4-5 aprilie (acuma e cam 25% inflorita), deci cu 15 zile mai rapida ca anul trecut. La fel si salcamul cred ca ar putea inflori mai repede. Deci aveti grija si mergeti personal in recunoastere.

iosca

Ieri am avut drum prin mai multe arborete de salcâm din jurul Calafatului iar floarea are aprox. 1 cm . În funcţie de timp, dar oricum în jurul datei de-ntâi Mai va fi deschisă floarea.
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

Eugen B

Am reusit sa fac o poza pe fuga. Cred ca unii salcami poate sunt mai avansati ca asta. Sper sa infloreasca cat mai tarziu salcamul sa fie vreme mai calda seara

aristyk77

buna ,ce parere aveti de rapita anul acesta?mai mai k plecam si eu dar cu vremea care se anunta mai bine ma lipsesc si astept salcamul,poate prindem vreme buna :D

popik50

Pe o vreme ca asta e doar pierdere de timp.

paradisuri inflorite

Se pare la salcam o sa avem parte de ceva ploi, mai ales la salxam 1 ;salcam 2 se anunta cu vreme mai buna .

s_gm1

aristyk77 Sigur e mai bine cu ele acasa? La rapita macar se dezvolta mai bine chiar daca productia o sa fie mai mica...

paradisuri inflorite

Nu ma refeream la dezvoltare ,ma refeream la productie .Oricum eu nu sunt la rapita cu ei
,dar nu o sa mai fie productia de anul trecut .