Inflorire Salcam !

Creat de jenica67, Aprilie 09, 2014, 08:48:55 PM

« precedentul - următorul »

api.

#60
jud .Alba zona sebes  27/04   14.30

Dan Pașca

in ce zona a judetului Alba e salcamul cu asa mugure?

aristyk77

nu am plekat nici la rapita ka am zis k ploua si nu fac nimik nici acasa nu am mai putut sa le dau mancare,stupul fiind plin ,cred k anul acesta o sa-i scap la roit deja am gasit botci in majoritatea ,nu stiu ce sa fac, as pleca in mehedinti k am vazut k in 3-4 zile salcamul infloreste,vremea zice de marti(29)ploi,habar n-am ce sa mai fac

dorindafi

daca ramai pe vatra cules nu ai shi vei face roi la greu pt care tot va trebui sa aduci papica dac nu cules din alta parte
eu in locul tau ash pleca daca ai o locatzie in alta parte unde va incepe culesul
avantajul este :
- pintre pauzele de ploaie pe care ai zis ca ar fi posibile tot se va mai gasi o fereastra de zbor
- in multe cazuri sa intimplat ca in transport botcile sa fie roase de catre albine
decizia-tzi apartzine   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

Citat din: Marius-ursulakhe din Aprilie 27, 2014, 01:25:11 PM
Cam asa arata si mugurele de floare unde doresc eu sa le duc .Joi am fost sa vad de el si pancardele cu abia le-am gasit au fost aruncate in huci
Mugurele avea 5 cm eu zic ca pe vineri -sambata infloreste
Voi ce ziceti?

7-8 zile zic eu---depinde si de temperatura in urmatoarele zile

davcosti

Așa arată Salcâmul și la mine unde am Stupina în Argeș, astăzi28-04-2014!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

aristyk77

HOTARAT!Daca nu se schimba timpul duminica o sa plec spre mehedinti,vom vedea ce o fi,sper k tot o fi mai bine decat stationar acasa,aici mugurele de salcam abia are 2,5-3cm mai dureaza pana infloreste,flori nimic asta e

IonelPry

si cum se prezinta acum salcamul la Mehedinti? poate sa puna careva o poza ? :D :hi:

Cubby

Citat din: IonelPry din Aprilie 29, 2014, 01:20:40 AM
si cum se prezinta acum salcamul la Mehedinti? poate sa puna careva o poza ? :D :hi:

in vrata si crivina mugurele florar avea duminica vreo 3 cm.

cipik

In Ialomita unde am eu stupina, salcamul are decat frunze, nici murma de vr-un inceput de boboc de floare. Mai dureaza cat pana infloreste?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

api.

in zona Carei catre Vale sunt probleme cu florile,adica sunt foarte putine fata de alti ani,salcamii batrini au flori doar la varfuri  iar cei tineri doar cateva sau deloc si ca sa completam frunzele cam lipsesc iar cele care sunt par mancate de insecte!?

mihai.vr

Poate sa puna cineva o poza cu un mugure floral de la salcamul de la Carei? Sau macar sa ne zica cand se deschide apoximativ? Multumesc.

Hermannstadt

In zona Sibiului are undeva la 2-2.5cm mugurele, insa la temperaturile si ploiile care ne tot dau tarcolae, cred ca doar dupa data de 15 mai daca om vedea ceva floare.

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

IonelPry

Pe langa Timisoara unde este padure de salcam? cineva mi-a spus ca este inflorit cam 50% si as vrea ca maine sa fac o vizita, sau ceva padure de salcam pe langa Lugoj? (problema este ca trebuie sa mut stupii de langa rapita de la Buzias pentru ca saptamana viitoare o sa stropeasca rapita si substanta activa este de 28 de zile) :) astept raspunsuri cu localitati pe unde este ceva salcam :D

nicu84

si la mine in zona(satu mare-maramures) este inflorit salcamul 20-30 %. cat tine valul de frig care a sosit?