construire hranitor cu freza manuala

Creat de ionut1708, Aprilie 07, 2014, 11:49:24 PM

« precedentul - următorul »

ionut1708

Salutare. Ca apicultor in devenire (incepator ) am incercat sa imi fac singur cam tot ce imi trebuie pentru albine . de acum 2 ani de cand mi,a intrat in sange aceasta boala am inceput sa construiesc diverse : stupi , rame , diafragme ,podisoare  dar a venit si randul hranitoarelor pe care m,am hotarat sa le fac din placaj folosit la diafragme dar nu mi,au placut deoarece nu se imbina ff bine si unele din ele mai curg , acum mi,am luat freza electrica manuala si cutite si as dorii sa le fac din dulapi de 5cm grosime  cum imi recomandati sa procedez . Multumesc anticipat

fiug1970

freza trebuie prinsa pe masa si nu cred ca iti da posibilitatyea sa faci ulucul asa de profund.oricum ar fi trebuie sa intri cate putin in lemn si sa faci ulucul din multe treceri si cu multa rabdare!

ionut1708


stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

ionut1708


ionut1708

gata am gasit pozele :) inseamna k trebuie sa merg sa imi iau inca un set de freze

stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

sorinma

Nu te grabi ,acolo este alta freza(cutit)...se foloseste pt balamale si nu se prinde in freza ta, ci in bormasina.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

ionut1708


ionut1708

pt freza imi trebuie cu diametrul axului de 8 mm  sau 6 mm . nu gasesc una care sa faca gaura continuu k sa nu mai dau asa multe?

ionut1708


marius_vfp

ionut , orice hranitor facut din placaje va curge , insa daca ii faci o baie cu ceara rezoltvi problema , sincer nu imi place ideea cu freza unii o agreeaza,  ce te faci cand ai nevoie de o cantitate mai mare de sirop ,la completari ma refer ,pui mai multe hranitoare?
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ionut1708

atunci o sa mai fac si din placaj si din dulapi multumesc mult de ideea cu ceara , imi trecuse si mie prin cap dar dupa ce il udasem bine si am renuntat la idee dar o sa o aplic :) ms mult

marius_vfp

nu uzi nimic , hranitorul sa fie perfect uscat iar ceara super fierbinte , torni ceara in hranitor si imbibi bine , apoi versi continutul,  pe peretii interiori se va depune ceara atat cat trebuie .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

nicu84

ceara se toarna numai in hranitor sau si in exterior?