Familie cu 2 matci

Creat de tudor040790, Aprilie 06, 2014, 11:18:02 PM

« precedentul - următorul »

tudor040790

Va salut, caut si eu o explicatie la un fenomen pe care l-am intalnit la o familie de albine, sa incep cu inceputul.
Anul trecut (2013) in vara am inceput sa marchez matcile si la o familie am gasit matca am marcato am intors rama si surpriza inca una ok am zis ca o fi schimbare linistita, am marcato si pe a II-a, am verificat familia respectiva la o saptamana matcile tot acolo si astazi 06.04.2014 sunt ambele in stup. Nu stiu care e motivul de se suporta unape alta va rog sa ma ajutati sa inteleg. Va multumesc si va doresc un an bogat si dulce!!!

bucovineanu

Se intampla ca o familie sa aiba 2 regine, asa cum ai banuit, in cazul  schimbarii linistite. In aceste cazuri de cele mai multe ori regina batrana dispare inca in timpul sezonului activ. Se intalnesc si cazuri in care intra amandoua in iarna si in primavara iese numai regina tanara. Foarte rar se intampla sa iasa din iarna ambele, dar lucrul acesta e totusi posibil, marturie e situatia descrisa mai sus. Explicatia ar fi ca ambele regine nu au o calitate deosebita. Mai bine zis nici una dintre ele nu emite suficienti feromoni, care sa o faca stapana absoluta in stup.

Nelly88

Eu am o familie care a iesit cu doua matci din iarna, intr-adevar una e batrana si abia  se misca... :bzz:

DaniRadu

în 15 februarie mă bucuram când am văzut că au supravieţuit ambele mătci într-un stup. Şi pentru că am găsit o familie căreia îi murise matca am luat matca cea tânără-cu roşu şi am salvat acea familie. Dar la revizia de primăvară în stupul unde rămăsese matca veche-galbenă era numai puiet de trântor, aşa că a trebuit să unific cu rezultate destul de slabe căci albina era bătrână şi uzată.

bucovineanu

Atunci cand aem 2 regine intr-o familie, sigur cel putin una nu e de viitor.