intrebare pentru profesionisti(seniori in apicultura)

Creat de scorpyon73, Aprilie 06, 2014, 03:39:08 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: bucovineanu din August 30, 2014, 08:16:17 AM

Referitor la taierea fagurilor artificiali de-a lungul sarmelor, acest lucru se intampla daca fagurele este intodus in perioada fara cules, chiar daca dupa aceea urmeaza un cules de nectar. Se mai intampla sa se rupa fagurele datorita greutatii proprii plus greutatea albinelor, daca nu a fost lipit corect si a fost aproape taiat la lipire.

Eu vorbeam de ruperea fagruilor intre sarme la centrifugare, lucru pe care l-am patit doar pe bulgaresti. Si nu aveau multa miere. Am dat fagurii la centrifuga ca la carte: pe o parte incet la inceput si apoi la fel incet pe partea cealalalta, pana la eliberarea de o parte insemnata din cantitatea de miere. Degeaba... :D
E mare problema cu fagurii bulgaresti.
Avantajul cu "multi pe kil" nu prea e un avantaj Mariane. Sa speram ca cei care au cumparat de la tine vor cumpara in continuare aceeasi faguri bulgaresti.

Voi face niste poze sa vezi cum au fost cladite si unde au fost problemele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dinupaltinis

Cam asa aratau stupii cind le-am bagat ramele cu f.a la cladit,bineinteles nu chiar toti.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

dinupaltinis

Si culesul la care sunt si acum.Deci populatie si cules au.Alta este cauza.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

bucovineanu

Citat din: dinupaltinis din August 30, 2014, 10:06:07 AM

De ce rod si roi naturali?
Pentru ca roii naturali sa lucreze corect fagurii e bine ca in primele zile dupa instalare sa se faca hraniri. Dorinta albinelor din roi de a lucra fagurii artificiali e foarte mare in primele zile si atunci au mare nevoie de material, respectiv nectar sau sirop, din care produc ceara.
Dupa ce regina incepe sa ponteze masiv puterea si dorinta de a cladi scade.

marian sima

Descrieti putin cum produceti faguri,se poate ca o hiba din procesul de productie sa determine aceasta manifestare a albinelor.

Eu lucrez mai mult cu ceara si am observat un lucru in comportamentul albinelor.
Unele albine incerca sa recupereze ceara cu care eu lucram exact cu recupereaza propolisul lasat in afara stupilor.

In lucrul meu cu albina mai am observat ca uneori albina prefera sa lungeasca celulele fagurilor alaturati decat sa creasca fagurele nou introdus.

Adica in loc sa construiasca foloseste ceara respectiva la lungirea celulelor la faguri deja construiti.

Ma gandesc ca in procesul de fabricatie poate fi folosita o substanta pe care albina sa o ia drept proteina si astfel sa roada faguri.
Adica sa ramana pe faguri reziduri de lapte sau zer (spalati faguri dupa fabricare) poate folositi amorsa de miere si aceasta aceasta da o oarecare dulceata fagurilor.

ma uitam zilele trecute cum albinele lucrau la un pepene.

E ceva ce le determina sa aibe aceasta manifestare ca de obicei roi cresc frumos faguri.

bucovineanu

Folosesc amorsa din zer cu putina miere si nu spal fagurii, doar ii usuc. Am observat ca intradevar albinele subtiaza foaia artificiala mai ales atunci cand culesul este mai slabut. Albinele lungesc celulele ramelor alaturate si nu cladesc mai ales atunci cand distanta dintre fagurii cu miere si cel artificial este mai mare decat cea normala. Eu folosesc rame fara umar si astfel am posibilitatea sa micsorez distanta dintre fagurii cu miere si cel artificial si nu se intampla sa lungeasca celulele.
Dar factorul esntial pentru ca albinele sa lucreze corect fagurii este existenta culesului de nectar in natura.

stefan1

  Este si un factor genetic. De fapt la caracterizarea fiecarei rase de albine este un punct si despre cum cresc fagurii. Dar si la aceeasi rasa este variabilitate destul de mare. Eu am 1-2 familii care rod mai tare ramele pe la sarme, altfel familii foarte bune de miere. Caracterul se transmite si la urmase, dar le accept asa, cu bune si rele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dinupaltinis

Citat din: marian sima din August 30, 2014, 12:42:11 PM
Descrieti putin cum produceti faguri,se poate ca o hiba din procesul de productie sa determine aceasta manifestare a albinelor.

Eu lucrez mai mult cu ceara si am observat un lucru in comportamentul albinelor.
Unele albine incerca sa recupereze ceara cu care eu lucram exact cu recupereaza propolisul lasat in afara stupilor.

In lucrul meu cu albina mai am observat ca uneori albina prefera sa lungeasca celulele fagurilor alaturati decat sa creasca fagurele nou introdus.

Adica in loc sa construiasca foloseste ceara respectiva la lungirea celulelor la faguri deja construiti.

Ma gandesc ca in procesul de fabricatie poate fi folosita o substanta pe care albina sa o ia drept proteina si astfel sa roada faguri.
Adica sa ramana pe faguri reziduri de lapte sau zer (spalati faguri dupa fabricare) poate folositi amorsa de miere si aceasta aceasta da o oarecare dulceata fagurilor.

ma uitam zilele trecute cum albinele lucrau la un pepene.

E ceva ce le determina sa aibe aceasta manifestare ca de obicei roi cresc frumos faguri.

Foarte adevarat ce spuneti cu privire la cladit.Eu bag ramele cu f.a intre 2 rame cu puiet sau intre 2 rame care au coroana de miere capacita.
Ca amorsa folosesc clabuc de sapun de casa in care pun putin otet sau spirt sanitar sa nu faca spuma.
Topesc ceara de 2 ori inainte de a o baga la faguri.
Interesant este ca toti stuparii din zona la care le-am aratat minunea asta ridica din umeri si se mira.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

dinupaltinis

Citat din: stefan1 din August 31, 2014, 12:47:38 AM
  Este si un factor genetic. De fapt la caracterizarea fiecarei rase de albine este un punct si despre cum cresc fagurii. Dar si la aceeasi rasa este variabilitate destul de mare. Eu am 1-2 familii care rod mai tare ramele pe la sarme, altfel familii foarte bune de miere. Caracterul se transmite si la urmase, dar le accept asa, cu bune si rele.

Si la mine a fost doar 1 familie de rozatoare la inceput dar acum am vreo 80 si asta ma deranjeaza rau de tot chiar daca de miere sunt bune.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

jenica67

   Eu asi incerca si alta insarmare si lipirea cu o sursa de curent. Ce le deranjeaza este pe traseul de lipire, deci acolo eu asi incerca sa schimb ceva.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

MOTANUL

Citat din: stefan1 din August 31, 2014, 12:47:38 AM
  Este si un factor genetic.

Subscriu. Am avut o familie care daca nu cladea vreo 2-3 rame in plus nu era linistita (fara sa am nici cel mai mic merit). I-am pus hranitor cu sirop si l-au cladit si pe ala (desi era departe de cuib).
Alta familie mult mai puternica nu cladeste nici macar 1 rama in plus. Cladeste partea dinspre cuib - si dupa ce este ouata sau plina cu miere in proportie de ~70% se muta si pe fata cealalta.
Adica albinele nu se intind mai mult decat este plapuma.  :D Pe termen  lung sunt mult mai multumit de familia asta echilibrata. Am scos 4 rame 1/1 cu miere din stup + puiet capacit - cu care le-am ajutat pe cele care cresteau faguri si nu aveau miere + puiet.

Nici sa creasca multi faguri in detrimentul altor lucruri nu este bine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Mihai Sergiu

Azi la un control am gasit intr-un roi o alta matca si multe botci roase, cred ca am omorat matca cand am umblat si am aranjat ramele pentru iernare. Desi cred eu ca este de salvare ii tare frumusica si abia acuma a inceput sa depuna oua. pot sa imi dau seama daca sa imperecheat mai repede sau trebuie sa astept pana se capaceste sa vad daca lungeste celula?Eu prin stupi nu mai am nici un trantor :sad:
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

D006


Kiwi Bee

Cradle, daca regina aceea este lunga cum ar trebui sa fie  o regina imperecheata mai trebuie sa te uiti la citeva aspecte.
Daca umbla incet pe rame dind din fund ca si cucoana si cu aripile asezate pe spate atunci este imperecheata.
In schimb daca umbla cracita si alearga pe rama cu aripile intinse lateral de parcasi tine echilibrul atunci este inca virgina.

stefan1

Citat din: Cradle din Septembrie 01, 2014, 09:51:39 PM
Azi la un control am gasit intr-un roi o alta matca si multe botci roase, cred ca am omorat matca cand am umblat si am aranjat ramele pentru iernare. Desi cred eu ca este de salvare ii tare frumusica si abia acuma a inceput sa depuna oua. pot sa imi dau seama daca sa imperecheat mai repede sau trebuie sa astept pana se capaceste sa vad daca lungeste celula?Eu prin stupi nu mai am nici un trantor :sad:

  Chiar nu te intereseaza ce s-a intamplat in acel stup?
  Din ce vezi in el poti trage multe concluzii.
  - in primul rand aminteste-ti cand ai controlat stupul, sa vezi daca se poate ca tu sa fi omorat matca
  - ce aspect au botcile? Sunt la marginea puietului, prin modificarea celulelor de albine, sau sunt botci mai elaborate, caz in care este vorba de o schimbare linistita.
  - mai are sau nu puiet si de ce varste? Daca este puiet si necapacit si este continuitate in puiet, inseamna ca stupul si-a schimbat linistit regina. Si la o schimbare linistita se poate ca noua regina sa omoare pe batrana. Dupa cantitatea de puiet si eventual studiind cateva larve/pupe care iti par cele mai tinere, poti vedea data cand a disparut matca batrana. Corelezi aceste date cu altele luate de la noua regina: a inceput sau nu sa oua? de cand?
  Aproape sigur regina noua este cu totul in regula. Nu conteaza ca nu ai avut in stup trantori (desi daca este vorba de schimbare linistita, familia isi pastreaza si trantori).

  Poti profita si sa faci un tratament de paduchi daca ai avut o pauza in puiet, ca puietul pe care sigur il va depune noua regina, sa nu mai fie parazitat si debilizat de varroa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)