intrebare pentru profesionisti(seniori in apicultura)

Creat de scorpyon73, Aprilie 06, 2014, 03:39:08 PM

« precedentul - următorul »

cipik

Nu numai in Ardeal este problema cu mierea ci si la noi in sud-est.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Apicotef

Citat din: scorpyon73 din Aprilie 06, 2014, 03:39:08 PM
salut voios tuturor .am o mare rugaminte sa-mi da-ti un sfat   Vreau sa mut un stup de pe vatra unui vecin pe vatra mea ce pot face sa nu se depopuleze acest stup daca distanta dintre vetre este de 350 metri ?
MULTUMESC tuturor ce vor raspunde.
Foarte simplu ... le adormi cu azot ... cand se trezesc nu-si mai amintesc !

crisian-nicolae

 Le muti pe alta vatra la peste 3 km,le tii acolo 2 saptamini si poti sa le aduci pe vatra .

Mario cj

Azi am marcat doua matci.......si una dintre ele sa murdarit pe aripi cu vopsea.......oare are ceva ? Am marcat-o direct pe rama . Am imobilizat-o cu o "chestie" rotunda cu un grilaj.....si dupa ce am marcat-o a reusit sa se miste si asa sa murdarit.......sper ca nu pateste ceva !!?? Sper sa nu ii roada lucratoarele aripile. VOI STITI CEVA ???? :uimit:


NYK74

Depinde ce vopsea ai folosit,si cit de mult sa murdarit pe aripi,aripile se lipesc de la vopsea si ramane asa,nu mai poate zbura,de aici deduci singur mai departe ce urmează mai ales dacă ai vopsit cumva vreo matcă care nu e imperecheata.SALVE  :hi:

nicu84

am fost plecat 10 zile in concediu, si la intaorcere cand le-am verificat, intr-o lada cam pe 6-7 rame cu albina, nu mai era nimic, nici albina, nici mancare, si nici albine moarte. ce s-a intamplat?

stefan1

  Daca nu mai era nici puiet capacit mort, inseamna ca acea familie a avut probleme de mai demult, eventual fara matca, motiv pentru care a fost atacata si jefuita. In aceste conditii, cand pierd orice speranta, albinele familiei furate cauta sa se alature hoatelor si sa se mute si ele in acea familie. Cele cateva ramase, fara mancare, vor muri departe de stup (vara mai greu ca albinele care pot zbura sa moara in stup).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian

Ramele erau roase?? Pentru ca la furtisag, asa se intampla...rod inclusiv foita. Daca nu...intreaba-l pe Romikele...si lui i-a disparut un roi in conditii misterioase  :cool:

dinupaltinis

Citat din: crisian-nicolae din Aprilie 23, 2014, 09:54:46 p.m.
Am introdus f.a la cladit,  in 24 ore o cladeste pe80% ,dar roade dealungul ultimelor2 sirme de jos.
Care sa fie motivul,cules au ,albina inegreste ramele deasupra plus pe partea inferioara a podisorului.
                                                                                                                                                                                                             
Stimati colegi cu aceeasi problema ca si colegul citat mai sus ma confrunt si eu de vreo 4 ani.La inceput am avut 1 stup care rodea f.a.pe la sarme,acuma le rod in proportie de 80%dintre familii,le rod si la salcam,le rod si la tei,le rod si roii,toata lumea roade f.a.Ciudatenia asta nu am mai intilnit-o nici o data de cand am stupi.Prima data cand mi sa intimplat foloseam f.a produsi de ETTA si am crezut ca domnii astia pun prea putina ceara in parafina si asta este cauza.De 2 ani mi-am cumparat presa de f.a si-mi produc eu f.a din ceara proprie dar problema continua tot mai rau.Foitele le prind pe sirme cu pintenul obisnuit incalzit in apa calda cum am facut intotdeauna.Deci mai pe scurt cand bag o rama cu f.a in stup prima data rod ce au de ros si dupa aia o cladesc,pun miere sau puiet.Care sa fie cauza?M-am ramolit eu ori s-au prostit albinele.Va rog mult sa va dati o parere. :thanks:
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

marian sima

Incercati sa bagati mai putini faguri la crescut.
La un cules abundent nu a-r trebui sa se intample asa ceva.

Un apicultor ma suna sa-i aduc 5 cutii de faguri de la bulgari,se grabia deoarece dorea sa le bage in stupi.
La ora aceasta nu mai e cules de crescut faguri insa administrand sirop la greu se poate creste faguri.

Administrati sirop la acea familie si aveti sa vedeti faguri crescuti bine.

Nu degeaqba unii colegi au hranitoare de 8 litri si nu degeaba canadieni le pun galeata cu sirop in cap.

Cand albina are unde sa depuna mierea (rame goale) creste faguri mai greu chiar daca e in cules.
Cand nu are unde sa depuna creste faguri repede si bine.

Limitati volumul stupului.

oroles

Citat din: marian sima din August 29, 2014, 05:51:57 PM
Incercati sa bagati mai putini faguri la crescut.
La un cules abundent nu a-r trebui sa se intample asa ceva.

Un apicultor ma suna sa-i aduc 5 cutii de faguri de la bulgari,se grabia deoarece dorea sa le bage in stupi.
La ora aceasta nu mai e cules de crescut faguri insa administrand sirop la greu se poate creste faguri.

Administrati sirop la acea familie si aveti sa vedeti faguri crescuti bine.

Nu degeaqba unii colegi au hranitoare de 8 litri si nu degeaba canadieni le pun galeata cu sirop in cap.

Cand albina are unde sa depuna mierea (rame goale) creste faguri mai greu chiar daca e in cules.
Cand nu are unde sa depuna creste faguri repede si bine.

Limitati volumul stupului.
Epopeea mea cu fagurii bulgaresti s-a terminat in toamna aceasta. Din 300 si vreo 70 de foite am reusit sa cresc cca 300. Cele bulgaresti au avantajul ca sunt crescute repede, insa sunt, cum am mai zis foarte greu de lipit. Si sa  nu mai zic ca la extras am avut faguri rupti, toti bulgaresti. De ros ii rod si pe astia destul de repede, ca pe orice fagure cand nu exista cules. La vremea asta albinele nu mai cladesc.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

Citat din: oroles din August 29, 2014, 09:41:27 PM
Citat din: marian sima din August 29, 2014, 05:51:57 PM
Incercati sa bagati mai putini faguri la crescut.
La un cules abundent nu a-r trebui sa se intample asa ceva.

Un apicultor ma suna sa-i aduc 5 cutii de faguri de la bulgari,se grabia deoarece dorea sa le bage in stupi.
La ora aceasta nu mai e cules de crescut faguri insa administrand sirop la greu se poate creste faguri.

Administrati sirop la acea familie si aveti sa vedeti faguri crescuti bine.

Nu degeaqba unii colegi au hranitoare de 8 litri si nu degeaba canadieni le pun galeata cu sirop in cap.

Cand albina are unde sa depuna mierea (rame goale) creste faguri mai greu chiar daca e in cules.
Cand nu are unde sa depuna creste faguri repede si bine.

Limitati volumul stupului.
Epopeea mea cu fagurii bulgaresti s-a terminat in toamna aceasta. Din 300 si vreo 70 de foite am reusit sa cresc cca 300. Cele bulgaresti au avantajul ca sunt crescute repede, insa sunt, cum am mai zis foarte greu de lipit. Si sa  nu mai zic ca la extras am avut faguri rupti, toti bulgaresti. De ros ii rod si pe astia destul de repede, ca pe orice fagure cand nu exista cules. La vremea asta albinele nu mai cladesc.

esti sigur ca nu mai cladesc? pe 18 iulie am primit 4 matci BK, am cumparat de la cineva 12 rame cu puiet capacit si albina acoperitoare si am facut 4 nuclee. Dupa circa 3 saptamani s-au populat bine dupa ce a iesit puietul si am adaugat inca 2 rame, 1 cladita si 1 cu fagure (asta prin 10 august) te anunt ca au cladit foarte bine ajutate cu dulcofruct la discretie nediluat!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bucovineanu

#87
In mod normal albinele cladesc faguri cam pana la 20 iulie, cel putin in zona mea. Daca exista cules abundent sau daca sunt hranite la discretie ele vor cladi si dupa aceasta data. Pot sa cladeasca chiar si in septembrie daca familiile sunt puternice, au ramele din stup blocate cu miere si se introduce fagurele artificial dupa care se hranesc in continuare.
Referitor la taierea fagurilor artificiali de-a lungul sarmelor, acest lucru se intampla daca fagurele este intodus in perioada fara cules, chiar daca dupa aceea urmeaza un cules de nectar. Se mai intampla sa se rupa fagurele datorita greutatii proprii plus greutatea albinelor, daca nu a fost lipit corect si a fost aproape taiat la lipire.

marian sima

Oroles,clientul respectiv a luat peste 15 cutii de faguri anul acesta de la mine.
Probabil omul merge masiv pe multiplicare.
De subtiri,ai dreptate sant mai subtiri insa sant destui apicultori care ii folosesc si le gasesc utilitate.

Si 230 cat costa 100 de foite bulgaresti fata de 400 de lei cat costa 100 de foite romanesti mi se pare un pret mult mai subtire.

Am spus destul de clar colegului Dinupaltinis sa tine rame in stup atatea cat sant acoperite de albina si atunci sa bage rame la crescut,binenteles in timpul culesului.

Sau daca nu sa administreze sirop.
Cel mai bun sirop este cel pe care-l descria un Giurgiuvean de-al meu,vara intre culesuri bagat sirop la greu pe urma extras si bagat toamna.

Nu am intrat pe acest topic deoarece nu sant un profesionist ca sa raspund insa atat cat cunosc dadui si eu un raspuns.
Profesionisti poate sa corecteze daca am spus  ceva gresit.

dinupaltinis

Va multumesc ca v-ati interesat si de necazul meu si as vrea sa fiu mai explicit.Am o zona foarte buna si ca miere si ca polen asa ca nu folosesc siropurile astea apinustiucare si nici zahar pentru ca nu am goluri de cules.Incepind din martie cu rachita,pomii fructiferi,paducel,salcam,rugul(mura),teiul si un cules foarte bun de poliflora care incepe prin 25-30 iulie si tine pina prin 15 septembrie culesurile se deruleaza la fix.Stupii sunt buni,cules au bun,abia azi dimineata am terminat de luat magaziile dupa ei.Si totusi rod f.a.Sunt si familii care le-au cladit frumos si sunt pline cu puiet si miere.
De ce rod si roi naturali?
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)