intrebare pentru profesionisti(seniori in apicultura)

Creat de scorpyon73, Aprilie 06, 2014, 03:39:08 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: nicu84 din Aprilie 14, 2014, 03:37:22 PM
daca pun foita si le dau in fiecare seara 200-300 ml sirop rezolv ceva?

daca pana dimineata au carat siropul mareste cantitatea  pana vezi ca nu mai cara.dar nu mai mult 1 litru pe seara.urca cantitatea treptat.300-500-750.....depinde si de puterea familiei

scorpyon73

tot incepator sunt si eu ,da ramele cu sirop si apoi bagale in cutii eu am pus foitele de saptamana trecuta si le-au luat la crescut  foarte frumos nu complet doar 65-70%.
mereu tanar

johnysibiu

Pentru productia de ceara polenul si mai ales caldura nocturna este determinanta.

PricopArthur

Si inlocuitori de polen a zis foarte bine cipik.
Cate rame cu puiet si albina au stupii?
Miere multă şi inimă curată!

nicu84

la fam la care vreau sa le pun foita au 10 rame albina (si mai multe) si 6-7 rame puiet. cele pe 7 rame albna nu au numai 4-5 rame puiet.

nicu84

Hristos a inviat!
am de trei ani stupi, dar pana acum nu am vazut asa ceva. la ora 20.00 am dat niste sirop la albine, si am aruncat un ochi la familiile mai puternice si multa albina era dupa diafragma, pe diafragma si pe pereti stupului. ii normal? o explicatie va rog. atasez cateva poze sa va dati seama despre ce vorbesc.

nicu84

am gresit poza

nicu84


dodo79


nicu84

luni am bagat cate o foita la fiecare.
rame cladite nu mai am.

dodo79

Citat din: nicu84 din Aprilie 23, 2014, 09:48:56 PM
luni am bagat cate o foita la fiecare.
rame cladite nu mai am.
mai pune.da-le de lucru.eu am pus un cat intreg.numai asa vei avea

crisian-nicolae

 Am introdus f.a la cladit,  in 24 ore o cladeste pe80% ,dar roade dealungul ultimelor2 sirme de jos.
Care sa fie motivul,cules au ,albina inegreste ramele deasupra plus pe partea inferioara a podisorului.

mmacreanu

Citat din: crisian-nicolae din Aprilie 23, 2014, 09:54:46 PM
Am introdus f.a la cladit,  in 24 ore o cladeste pe80% ,dar roade dealungul ultimelor2 sirme de jos.
Care sa fie motivul,cules au ,albina inegreste ramele deasupra plus pe partea inferioara a podisorului.

cine a produs f.a pe care il folosesti? si cum lipesti f.a pe sarma?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

crisian-nicolae

Faguri sunt bulgaresti,si i-am lipit cu un transfotmator.
Faguri bulgarest am folosit si snul trecut far nu am patit asa ceva.

mmacreanu

Citat din: crisian-nicolae din Aprilie 23, 2014, 10:02:06 PM
Faguri sunt bulgaresti,si i-am lipit cu un transfotmator.
Faguri bulgarest am folosit si snul trecut far nu am patit asa ceva.

or fi tot bulgaresti dar poate nu sunt produsi tot de producatorul de la care ai cumparat ultima data, asa cum si in romania sunt mai multi producatori. eu cred ca problema este la faguri
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.