Circular de masa, reglabil pe inaltime

Creat de bionut, Aprilie 03, 2014, 11:33:48 PM

« precedentul - următorul »

mihai_v

 :thanks: Andrei ! Invertorul Telwin este de 160A si il folosesc doar cu electrozi supertit de 2.5mm. Cu superbazici nu prea merge, sau poate nu ma pricep eu  ))/

stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

mihai_v

Am incercat si cu polaritatea inversata si nu se simte nicio diferenta.

stefanescu

Cu electrozii SUPERBAZ se sudeaza in CC+ (adica masa e legata la borna +). Iti trebuie oarece indemanare sa poti suda. Si daca totusi nu reusesti incearca sa pui un sudor profesionist sa sudeze. Daca nicici el nu reuseste atunci aparatul are o problema electrica.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

mihai_v

Citat din: stefanescu din Februarie 05, 2016, 06:12:58 AM
Cu electrozii SUPERBAZ se sudeaza in CC+ (adica masa e legata la borna +). Iti trebuie oarece indemanare sa poti suda. Si daca totusi nu reusesti incearca sa pui un sudor profesionist sa sudeze. Daca nicici el nu reuseste atunci aparatul are o problema electrica.
Am avut ocazia sa sudez cu un KEMPI MINARC 150, sudura a iesit destul de buna si fara sa se lipeasca electrodul, deci cred ca problema ar fi totusi la aparat, mai precis la filtrul (bobina din cupru) de dupa partea de redresare. Voi aduce totusi un sudor bun sa probeze si el aparatul.
Referitor la circular, am mai avansat putin, am gasit o curea care s-a potrivit la fix fara intinzator(750x10mm) ,i-am facut si instalatia electrica, condensatorii de pe motor i-am mutat impreuna cu contactorul pt. ca ar fi atins sub blatul mesei. Mecanismul de ridicare coborare lucreaza foarte usor, fara jocuri.

mihai_v

instalatia electrica

marian_6777

Ai lucrat frumos si cu spor. Cumva, la fulia de la motor, cureaua calca pe fundul canalului? Daca da, atunci va patina si se va distruge destul de repede. Sa-l folosesti cu spor, si mai ales cu atentie.  :bravo:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

mihai_v

Multumesc Marian! Am verificat fulia de la motor , cureaua nu atinge pe fundul canalului.
Aproape am terminat "utilajul" si am facut primele probe. Am imbracat cadrul in osb de 8mm ,iar blatul mesei este din TEGO de 21mm. Blatul  este detasabil pt. a nu ocupa prea mult spatiu. A ramas sa-i fac firungul si 2 canale de ghidaj in masa pt. a doua masa culisanta .
Personal sunt multumit de ce a iesit si cum functioneaza . Cu timpul o sa-i aduc si ceva imbunatatiri.

oroles

@mihai_v, de unde ai procurat acel dreptar? Si mie imi trebuie un dreptar mai lung si nu stiu din ce sa il fac.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mihai_v

Il am de mult timp, in comert nu am gasit de aluminiu decat foarte subtiri in carne. As incerca totusi si cu un dreptar de aluminiu folosit in constructii.

mausica

Citat din: tytymuz din Octombrie 26, 2015, 10:54:28 AM
Citat din: tytymuz din Octombrie 26, 2015, 10:49:09 AM
Salutare,pentru toti cei care vor sa achizitioneze un circular profesional eu va recomand makita 2704,il folosesc si merita toti bani,Il gasiti in comert incepand cu pretul de la 3260 ron cu taxe curier incluse.   https://www.youtube.com/watch?v=Q_OS_ZoY2mw
Identic Bosch doar ca nu are masa culisanta  :wink2:
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

valyby

Salutare, unde gasesc sa cumpar si eu placa aceea prin care trece trece panza de la circular?

mihai_v

Eu am luat de la DD, este TEGO cu film fenolic lucios de 21mm, care de fapt are 19mm.