Circular de masa, reglabil pe inaltime

Creat de bionut, Aprilie 03, 2014, 11:33:48 PM

« precedentul - următorul »

tytymuz

Citat din: tytymuz din Octombrie 26, 2015, 10:49:09 AM
Salutare,pentru toti cei care vor sa achizitioneze un circular profesional eu va recomand makita 2704,il folosesc si merita toti bani,Il gasiti in comert incepand cu pretul de la 3260 ron cu taxe curier incluse.   https://www.youtube.com/watch?v=Q_OS_ZoY2mw
Stii care e partea mai nasoala? Mama prostilor e mereu gravida!!!
Cand esti mort nu sti ca esti mort,e greu doar pentru ceilalti,la fel si cand esti prost!

petrem

O idee buna mi se pare si Bosch GTS 10 XC.

romikele


andrei_georgian

Citat din: petrem din Noiembrie 15, 2015, 08:41:40 PM
O idee buna mi se pare si Bosch GTS 10 XC.

O idee chiar foarte buna, am si eu asa ceva si merge nu jucarie, dar mare ATENTIE unde sunt fabricate pentru ca acest model il poti gasi facut si in China   ))/
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

mausica

Recomand si eu Bosch xc 10 el am de aproape 2 ani si e o scula precisa.isi merita toti banutii
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

mihai_v

Salutari la toata lumea! Sunt un viitor incepator in ale apiculturii ( sunt la stadiul de documentare) si m-am hotarat sa-mi confectionez singur cutiile  ptr. stupi. Ca urmare am achizitionat in timp  cateva scule electrice .
Acum am ajuns la capitolul circular, am studiat cateva modele de prin magazine pana in 1000 lei (Einhell , Panzer etc.) dar mi s-au parut destul de firave. Avand si un ax  plus motor de 2.2kw la 220v de la un circular mai vechi plus ceva timp liber,  m-am hotarat sa-mi construiesc unul care sa aibe si reglaj de inaltime. Axul avea si 3 cutite pentru abricht pe care le-am scos, vreau sa functioneze doar ca circular . Voi posta si ceva poze pe parcursul constructiei, poate mai e cineva interesat. De aici a plecat ideea ,dar fara reglaj de unghi https://www.youtube.com/watch?v=0K1gm558V4k.

Vyktor

Spor la treaba, Mhai.
Daca te ajuta cu ceva, gasesti pe pagina mea,  modelul construit de mine. Bineinteles ca nu m a multumit in totalitate si de aceea va suferi unele modificari in aceasta primavara. Dar pentru inspiratie.....
Succes in tot ce ti ai propus.  :hi:

mihai_v

Multumesc Vyktor! Incerc sa trag tare, profitand de vremea asta frumoasa ,aproape am terminat suportul pentru motor si ax , Folosesc teava patrata de 40x20x1.5mm .Cele doua suporturi in forma de L ,le-am prins in partea din stanga sus cu 2 balamale. Suportul de jos va fi fix, prins in suruburi de viitorul cadru , iar cel de sus este mobil.

ciucur

La ce rotatie o sa ajunga panza?
Spor la treaba !
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

mihai_v

Nu sunt sigur, dar cred ca undeva la 2800 RPM .Pe placuta motorului nu se mai cunoaste ce scrie.

mihai_v

Am sudat si cadrul in care va intra suportul pentru motor si ax. Are laturile de 50 cm si inaltimea de 80cm. Vreau sa fie cat mai compact pentru ca nu am spatiu prea mare (garaj). partea de jos ( baza ) cu roti era gata facuta ,eu doar am ridicat partea de sus. De aici si ideea de a folosi tot teava patrata de 40x20x1.5mm. Rotile s-ar putea sa le schimb cu unele care au si frana. Am schimbat si cei 2 rulmentii de la ax (6205),care aveau ceva joc  .Acum lucrez la sistemul de ridicare/coborare a panzei .

mihai_v

La mecanismul de ridicare coborare am folosit o tija filetata M18 de 50cm lungime si 6 piulite, sper sa fie destul de rezistenta. 2 piulite sunt sudate intre ele, i-am adaugat o talpica dintr-o platbanda mai groasa si o bucsa sudata deasupra. Am folosit bucse, ghid de supapa si coada de supapa folosite la motoare termice mari. Deocamdata am scapat de mers la strungar.

mihai_v

mecanismul de ridicare coborare

andrei_georgian

Foarte frumos   :bravo: spor la lucru si speram sa-l vedem la treaba cat mai repede
Esti multumit de invertorul Telwin?  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.