SuperBoost - feromon de stimulare

Creat de mmacreanu, Aprilie 03, 2014, 08:28:07 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

A folosit cineva pana acum acest feromon? SuperBoost - feromon de stimulare
se zice ca mareste pana la 100% culesul de nectar!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Si daca resursa de nectar lipseste din natura? :)

Citat
SuperBoost

SuperBoost stimulates foraging, fosters egg laying by the queen, promotes colongy vigor and overwintering survival, and increases honey production. SURSA: http://www.contech-inc.com/products/industrial-products/apiculture/item/superboost

Promite cam multe lucruri. Seamana mai degraba a panaceu. :D Cel putin primul element (prevenirea imbatranirii), cu cresterea depunerii oualor si cresterea productiei de miere nu prea se pupa Cu totii stim ca o cantitate mai  mare de puiet determina un consum mai mare de miere ceea ce uzeaza albina, facand-o sa imbatraneasca mai usor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

am cumparat azi pt 2 stupi, sa-l incerc. pe documentul in limba romana spune ca acest feromon mai este numit si feromonul de puiet, prezenta larvelor in colonie secreta un feromon care pun albinele la treaba pentru a hrani puietul, lipsa puietului si prezenta feromonului pacaleste albina dar o trimite sa adune mai mult polen si mai mult nectar (se pune in familie cand incep principalele culesuri, de ex il pui cand infloreste rapita si tine 35 de zile feromonul, astfel prinzi si salcamul) albinele vor secreta mai mult laptisor de matca si vor hrani si matca ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

rarescyp

unde ai gasit...?si la ce pret e....?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

NYK74

Interesant,după ce faci probele,asteptam sa revii cu rezultatele obtinute pentru a ne îmbogăti si noi cunostintele.
Va fi de vazut dacă nu duce la anumite efecte secundare,in timp scurt,sau chiar mai lung.
In rest,spor...... :bravo:

mape 48-petru manea

Am cumparat PseudoQueen---sa vedem daca merita 85 de lei plic cu 5 bucati

mmacreanu

Citat din: rarescyp din Aprilie 03, 2014, 09:20:29 PM
unde ai gasit...?si la ce pret e....?

la targul din braila, 35 de lei feromonul ... se foloseste la un stup 35 de zile. Este importat direct din Canada si cei care il vand spun ca anul trecut stuparii au fost reticenti si au cumparat cateva de proba iar anul acesta au cumparat pentru toti stupii, o fi si ceva reclama dar am luat sa probez pe 2 colonii!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Eduard Rotaru

Am testat pe 2 colonii una slaba si una puternica. Rezultatul: nimic spectaculos. O fi fost expirat?!!!!
Asta se intampla anul trecut. Anul asta mai testez o data cu achizitie direct de la sursa....vom vedea

mmacreanu

Citat din: Eduard Rotaru din Aprilie 03, 2014, 11:51:48 PM
Am testat pe 2 colonii una slaba si una puternica. Rezultatul: nimic spectaculos. O fi fost expirat?!!!!
Asta se intampla anul trecut. Anul asta mai testez o data cu achizitie direct de la sursa....vom vedea

efectul nu il poti vedea testand pe familii slabe, se aleg 2 familii cu dezvoltare identica (nr rame cu puiet, cantitate de albina, la fel la ambele) la una pui si la cealalta nu, doar asa se poate vedea diferenta.
mare grija! feromonul se tine la congelator pana in momentul folosirii.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bucovineanu

E ca si cu suplimentele alimentare: sunt bune pentru orice boala, dar nu vindeca niciuna.  :smile:

Eduard Rotaru

Citat din: mmacreanu din Aprilie 04, 2014, 09:16:19 AM
Citat din: Eduard Rotaru din Aprilie 03, 2014, 11:51:48 PM
Am testat pe 2 colonii una slaba si una puternica. Rezultatul: nimic spectaculos. O fi fost expirat?!!!!
Asta se intampla anul trecut. Anul asta mai testez o data cu achizitie direct de la sursa....vom vedea

efectul nu il poti vedea testand pe familii slabe, se aleg 2 familii cu dezvoltare identica (nr rame cu puiet, cantitate de albina, la fel la ambele) la una pui si la cealalta nu, doar asa se poate vedea diferenta.
mare grija! feromonul se tine la congelator pana in momentul folosirii.

Daca ai fi citit cu atentie ai fi inteles.
Evident ca a existat si un lot martor identic, adica o alta colonie slaba si una puternica...Evident nu ma asteptam la minuni din partea coloniei slabe dar cea puternica???...in fine...

oroles

Sunt oameni care cumpara aer imbuteliat de la munte. Nu vad de ce nu ar fi si apicultori care cumpara asa ceva.  :lol:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Am vazut ca Dan Margarit folosea ceva similar.
Poate cineva sa confirme randamentul acestui feromon?
Pe cele pentru captarea roilor le folosesc si eu de mai bine de 10 ani si sunt super, insa in iarna asta vreau sa ma aprovizionez pentru noul sezon si m-ar interesa parerea cuiva care a folosit!!

Eduard Rotaru

Doar bani aruncati fara nici un efect!

tinumaftei

Citat din: Eduard Rotaru din Decembrie 08, 2015, 06:46:57 PM
Doar bani aruncati fara nici un efect!
Ati folosit? In ce perioada a anului? Ce denumire comerciala avea? Sa nu fie vreo chinezarie?!