Marius

Creat de Marius Aurelianus, Aprilie 10, 2013, 06:21:00 PM

« precedentul - următorul »

Marius Aurelianus

Bine v-am gasit!
Ma numesc Marius, am 39 de ani si doresc sa incep sa practic apicultura.Ideea a venit in urma infiintarii unei mici livezi, care anul acesta intra pe rod, si m-am gandit ca ar fi frumos sa pot instala printre pomi cativa stupi cu albine.
Am citit in ultima luna de 3 ori "Manualul Apicultorului" si am stat aproape toata ziua pe net pentru a culege informatii si sper ca in aceasta primavara sa pot instala 2-4 stupi in livada mea.
Spor si inca o data: Bine v-am gasit!

bucovineanu

Bine ai venit. Invata cat mai multa teorie si apoi cu mult curaj cumpara familiile. Mult noroc.

bogdanab

bine ai venit pe forum !!!  :welcome:

silviu

 :welcome: Bine ai venit si mult curaj.
            Cu stima,
                 Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

MariusApicultura

Bine ai venit si multe "succesuri sau succese" cu livada si binenteles cu stupii... :bzz: :bzz: :bzz: :hi: :hi:
:welcome: :welcome:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Hermannstadt

Bine ai venit printre noi, un lucru important este ca ai livada, ar fi pacat sa nu pui cateva lazi de albine care te vor ajuta si la polinizare pe langa faptul ca o sa iti dea miere, polen, propolis.

Succes si numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

Marius Aurelianus

Am reusit sa-mi instalez 4 familii in livada.A fost o frumusete cand prunii au fost infloriti.

Marius Aurelianus

Salutare!
Dupa un an de studiu(carti, forum) si practica(propria stupina) am reusit urmatoarele:
  - din 4 familii cumparate anul trecut , acum am 10( daca se considera familii cei 6 roi artificiali facuti anul trecut care au rezistat asa zisei ierni) cu 7-9 rame de albina.
  - aproximativ 40kg miere trasa anul trecut.
Acestea rezultate le-am obtinut in urma urmatoarelor:
  -familiile cumparate au fost sanatoase si puternice( 11 rame/7rame cu puiet la 25 aprilie 2013)
  -matci 2012.
  -stupi, rame  -noi.
  -faguri(in afara de cei pe care erau familiile cumparate) noi.
  -tratamente facute in primavara 2013 (vf), vara 2013 (vf), toamna 2013 (vf, mavrirol), ferteastra in fabruarie 2014 vf, martie 2014.
  -vatra in o zona melifera foarte buna.
  -an apicol bun(dupa umila mea parere).
  -stimulare in vara-toamna 2013 cu rame cu miere descapacite dupa diafragma(idem primavara 2014).
Numa ghini!

stefan1

  Se vede ca ai muncit, ca nu ai avut timp de forum.   :sad:
  Oricum ai reusit chiar bine! Sa faci in stationar, ca incepator, din 4 stupi inca 6, sa mai recoltezi 40 kg de miere, sa mai cresti si multi faguri, nu-i la indemana oricui. Un roi scos in primavara se poate echivala cu cel putin 15 kg de miere. Socotind asa, ar fi o productie de peste 30 kg miere/familie, fara cheltuieli de pastoral.  Felicitari!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Marius Aurelianus

Anul 2014 o sa fie primul an de munca adevarata in stupina.Saptamana viitoare am programat sa cumpar 10 familii, iar planul este sa intru la iernare cu 40(20 roiuri)
Numa ghini!

Hermannstadt

Felicitari pt rezultate, insa trebuie luate in cosiderare  mai multe aspecte:
- nu stim cum va fi anul acesta dpdv apicol
- timpul alocat acestor noi roi formati se va mari considerabil
- lazile

Oricum, eu iti doresc succes in realizarea planurilor si Sarbatori Fericite !!

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/