Topitor solar

Creat de alingo, Martie 30, 2014, 03:43:53 PM

« precedentul - următorul »

alingo

ce distanta ar trebui sa fie intre geamurile de la capacul unui topitor solar?

TDI


alingo


SPYKAL


alingo

cred ca o sa ma limitez la varianta cu 2 geamuri, geam securizat nu am.

SPYKAL

Citat din: alingo din Martie 31, 2014, 08:43:27 PM
cred ca o sa ma limitez la varianta cu 2 geamuri, geam securizat nu am.
Si le videzi? cum ai sa procedezi? NU vor crapa din cauza temperaturii foarte ridicate create intre ele?

stefanescu

Eu nu va inteleg. Ce tot scarpinati atata problema geamurilor. Topitorul meu are doua geamuri de 2mm cu o distanta intre ele de cca. 10mm. Geamurile le-am chituit si atat. Tot topitorul e vopsit in negru. De as avea atata ceara cat poate el sa topeasca....
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

octav

Al meu are 1 geam de 5 mm. Are randament mai mare cu 2 geamuri?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

oroles

Salutare!
Cu ajutorul unor colegi am inceput si eu constructia unui topitor solar. Am nevoie de niste sugestii.

Distanta dintre geamuri va fi de 0.5 cm. Stiu ca unii vor zice ca e mai bun cu 1 cm, dar asa mi-e mai usor. Am o cutie de fier si nu vreau sa o modific prea mult.

Nedumerirea mea e: In partea de jos a planului inclubat se pune sita? Cat de mare sunt gaurile sitei? Poate pune cineva o poza?
Va multumesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

Citat din: octav din Aprilie 03, 2014, 01:19:38 PM
Al meu are 1 geam de 5 mm. Are randament mai mare cu 2 geamuri?

1 geam este  :ok:

si cine poate sa experimenteze cu  1 geam / doua geamuri  sa ne confirme/infirme cele de mai sus.
Multumim anticipat.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Kiwi Bee

Cine sta la cimpie nu tebuie sasi faca topitorul cu 2 sticle.
Aici in NZ cind apune soarele sau apune dupa un deal in urmatoarele 15 minute scade temperatura.... clima subtropicala  :sad:

In RO nu este cazul la cimpie unde si seara dupa 21:00 inca pot fi +30 C.

Totusi cine doreste sasi faca topitorul cu 2 sticle(sa zicem ca are sticlele la indemaina) o poate face cum am facut si eu:

-topitorul captusit cu tabla zincata la interior
-pe muchia unde sa culca sticla am pus cauciuc(exact cauciucul care se pune la ferestrele si usile de aluminiu) pt o etansare buna
-eu unul nu as folosi sticla de 2 mm (cine a lucrat cu saticla stie ce inseamna 2mm). De la 4mm in sus, preferabil 5-6mm dar depinde si de dimensiune
-intre 2 sticle as pune un chenar de lemn facut din leatzuri astfel: Pun prima sticla pe masa. Intre masa si sticla pun niste scinduri ca si distantzier astfel ca marginile sticlei sa "stea in aer". Acum vine leatzul dintre cele 2 sticle care poate fi si de 20mm(20x20 sau 15x15). Unde leatzul atinge sticla pun un film de silicon cca. 1mm grosime. De la marginea sticlei pina la leatz sa fie cca. 25mm. Pun un alt film de silicon pe partea opusa al leatzului si pun cea dea doua sticla. Spatiul de la margine astfel creat il umplu cu silicon(ai dau sa tot fie). In prealabil amestec putzin detergent de vase cu apa intro stropitoare/pulverizatoare si pulverizez peste silicon respectiv peste marginile sticlei(cite o muchie pas cu pas). Unde am stropit cu amestecul de detergent nu se mai lipeste siliconul si pot indeparta excesul de silicon fara sal minjesc peste tot. Sterg sticla superioara si pun niste carti pe la margini ca si greutate pt urmatoarele 24 de ore.

Astfel de sandviciuri va putetzi face si la ferestrele voastre de acasa dar preferabil sa nu folositi lemn intre cele 2 sticle ci distantziere speciale din aluminiu.

Evident siliconul sa nu fie acrilic caci acesta se dizolva de la contactul cu apa.

Trantoru Oradean

La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...

dinupaltinis

Citat din: stefanescu din Aprilie 01, 2014, 06:18:27 AM
Eu nu va inteleg. Ce tot scarpinati atata problema geamurilor. Topitorul meu are doua geamuri de 2mm cu o distanta intre ele de cca. 10mm. Geamurile le-am chituit si atat. Tot topitorul e vopsit in negru. De as avea atata ceara cat poate el sa topeasca....
O intrebare vizavi de geamuri.Nu vi s-a intimplat sa crape din cauza temperaturii din interior?Stima.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

stefanescu

Eu am un topitor home-made cu geam dublu. Il folosesc de aproape 3 ani. Gemul nu a crapat desi temperatura din interior e mare.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

dinupaltinis

Am in plan de mai multa vreme sa-mi fac un topitor solar si acuma am facut rost de geam cu grosimea de 6 mm.O fi destul numai unul sau trebuie neaparat 2 geamuri tinind cont ca e gros.Nu o fi prea gros?
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)