Stup cu comportament ciudat dar placut

Creat de petru.atudorei, Martie 25, 2014, 08:17:58 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: mape 48-petru manea din Martie 26, 2014, 07:48:10 PM
ca sunt atat de vigilente se datoreaza faptului ca sunt doua matci in stup si sunt putin dezorientate---nu trebuie sa faci nimic decat sa astepti---nu peste mult timp o matca o sa dispara ---cu multi ani in urma am avut si eu doua cazuri
Oare? Pai cum, sa fi iernat cu doua matci? Nu prea cred. Si inainte erau la fel. Oricum ce spuneti suna foarte interesant si m-ati facut curios. Daca e asa cum ziceti sambata fac un roi. :P

Familia asta nu prea am avut cum sa extrag miere de la ea ca punea oua matca peste tot. :D Facea niste coronite exemplare si era de o ordine rar intalnita. Cum nu am avut cat sa ii pun, am folosit ramele cu puiet pentru altii mai slabi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

petru.atudorei

au iernat doua matci..despartite prin diafragma cu ochi de miros si ochiul deschis. de pontat au inceput ambele sa ponteze.. vara trecuta tot doua au fost ..despartite prin gratie hanneman.

ramane de vazut daca vor ramane ambele matci sau nu.. oricum asta.. si mai am inca unul cu 2 matci.. sunt cei mai harnici stupi din cati am..

oroles

Citat din: petru.atudorei din Martie 26, 2014, 08:06:13 PM
au iernat doua matci..despartite prin diafragma cu ochi de miros si ochiul deschis. de pontat au inceput ambele sa ponteze.. vara trecuta tot doua au fost ..despartite prin gratie hanneman.

ramane de vazut daca vor ramane ambele matci sau nu.. oricum asta.. si mai am inca unul cu 2 matci.. sunt cei mai harnici stupi din cati am..
Cunosc metoda de iernare. La mine m-as mira sa am doua matci...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Inseamna ca eu am inteles gresit situatia de la tine---eu am avut doua matci in acelas cuib nedespartite de diafragma si au iernat amindoua in acelas cuib ---eu am observat asta in martie la primul control,iar in aprilie o matca disparuse---mai vreau sa spun ca fiecare matca avea ghemul ei cu puiet

oroles

Citat din: mape 48-petru manea din Martie 26, 2014, 08:33:19 PM
Inseamna ca eu am inteles gresit situatia de la tine---eu am avut doua matci in acelas cuib nedespartite de diafragma si au iernat amindoua in acelas cuib ---eu am observat asta in martie la primul control,iar in aprilie o matca disparuse---mai vreau sa spun ca fiecare matca avea ghemul ei cu puiet
E foarte interesant ce spuneti!  Ma voi uita cand permite timpul cu atentie dupa matca / matci.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

petru.atudorei

Citat din: mape 48-petru manea din Martie 26, 2014, 08:33:19 PM
Inseamna ca eu am inteles gresit situatia de la tine---eu am avut doua matci in acelas cuib nedespartite de diafragma si au iernat amindoua in acelas cuib ---eu am observat asta in martie la primul control,iar in aprilie o matca disparuse---mai vreau sa spun ca fiecare matca avea ghemul ei cu puiet


Cand nu sunt despartite si albina circula liber de la o matca la alta.. in primavara am observat ( am testat pe un stup) ca albina se trage la matca care ponteaza prima si a doua este eliminata.


Stupul tau mai mult ca sigur era o matca batrana si una tanara..sau una imperecheata si una nu.


La mine ambele matci sunt crescute de mine si introduse in stup in acelasi timp.


Ramene sa vad cum vor evolua... si sper sa vina ceva vreme calda.. sa il pot tine sub observatie cu paduchii.

stefan1

  Daca ar avea un comportament fata de paduchi asa cum ai spus, ai face o multime de bani de pe acea failie. Nu numai din tara dar chiar si americanii ar veni la tine sa le vinzi material genetic!!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

feerary

Citat din: stefan1 din Martie 27, 2014, 02:15:16 AM
  Daca ar avea un comportament fata de paduchi asa cum ai spus, ai face o multime de bani de pe acea failie. Nu numai din tara dar chiar si americanii ar veni la tine sa le vinzi material genetic!!!
Eu ma abonez.... Petre, trece-ma in capul listei de asteptare pt prima serie de matci :) asta dupa ce ne areti filmarea  :P

sorinma

Parca am citit undeva ca prin nu stiu ce parte (cred Rusia)ar fi o specie care se despaducheaza.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

mmacreanu

nu exista nici o specie de albine care se despaducheaza, s-a remarcat la anumite colonii faptul ca sunt capabile sa depisteze pe ramele de puiet capacit, celulele care contin varoua si scot nimfele din celula inainte de a ajunge la maturitate indivizii de varoua sa se despaducheze nu s-a mai vazut!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

NiKoN

Si la noi, in Pascani, prin anii 90 se credea ca puii de gaina se nasc vii. Chiar daca stirea a fost prezentata in ziare nationale, pana la urma tot nu s-a ajuns la un consens. Inchipuiti-va ce interes ar fi surescitat o astfel de gaina-eroina pe mesele americanilor si cum am fi avut si noi autostrada in Moldova. Pacat ca nu s-a concretizat nimic....dar poate...cine stie...tu....
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

sorinma

Citat din: mmacreanu din Martie 27, 2014, 08:21:28 AM
nu exista nici o specie de albine care se despaducheaza, s-a remarcat la anumite colonii faptul ca sunt capabile sa depisteze pe ramele de puiet capacit, celulele care contin varoua si scot nimfele din celula inainte de a ajunge la maturitate indivizii de varoua sa se despaducheze nu s-a mai vazut!


ai dreptate ...tot asa am citit:

dragos2006

    Vizitator

Re: varroa
« Răspuns #26 : Septembrie 03, 2010, 05:56:25 p.m. »

    Citat

Citat din: FlorinI din Septembrie 03, 2010, 10:51:14 a.m.

    Citat din: AndreiRN din Ianuarie 24, 2010, 09:13:03 p.m.

        Multe insecticide in stup nu pot face bine la albine.
        Vad ca ff putini folosesc metodele naturale.
        1. Fundul de plasa.
        2. Zahar pudra.
        3. Scoaterea celulelor de trantor capacit.
        4. Panza cu ulei de nuca de cocos sau un ulei aromat.
        5. Matci anti-varroa.

    rog exemplificare pentru pozitiile 2, 5 si 5

2. Intr-un castron ai 1kg de zahar pudra si o strecuratoare de ceai. Iei zahar in strecuratoare si ridici o rama din stup si presari zahar pe albine. Repeti asa tot stupul. Albinele bucuroase se ling singure si se ling reciproc si cum varroa se prinde de albina cu un fel de ventuze pudra de zahar si curattul albinelor o face sa cada prin plasa de pe fund.
4. Peste rame se pune o fasie de 5cm udata cu un ulei aromat. Mirosul atrage albina si astfel ajunge uleiul pe corpul ei. Se curata si astfel varroa ajunge sa se desprina si sa pice prinplasa.
5. Albina se modifica genetic dupa factori externi mai rapid decat alte creaturi pt a avea sanse de supravietuire mai mari. Un cercetator a observat/rationalizat ca albinelede la granita Rusia/China si-au dezvoltat metode propri de a supravietuii acestui parazit in cursul a sute de ani. Una din metodele remarcabule este de a devora larvele de trantori daca observa varroa in ele chiar si dupa capacire. Acest comportament sa integrat in codul genetic al albinei si prin incrucisari controlate acest cod a fost transferat albinelor italiene sau cordoba folosite in US (VSH, HI). Atat guvernul cat si indurstria apicola au alocat fonduri serioase crescatorilor de matci pt a introduce aceasta linie de albine.
Raportează unui moderator   memorat
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

ionel07196555

Citat din: filip din Martie 26, 2014, 12:52:33 PM
Citat din: petru.atudorei din Martie 26, 2014, 12:28:20 PM
nu am facut nici un tratament la acel stup.. doar in ianuarie 2 picaturi de varachet..
In stup am luat rama cu rama la control si nu am zarit nici macar un paduche.. singurii paduchi sunt cei care ii dau albinele jos pe scandura de zbor. acum nu e cald ..sper zilelea astea sa fie cald si o sa tin sub observatie stupul respectiv..

E posibil sa fie altceva.
Voi nu incetati sa ma uimiti.
In IANUARIE tratament cu Varacchet?????????????????
Dar in toamna in lipsa de puiet ce ati pazit?
Am mai auzit de un stupar ce a facut tratament in ianuarie iar acum nu mai are stupi!
DAca un coleg nu crede dar un organ de control ce sa mai zic  ??????
Si eu am facut pe 10 ianuarie ca nu ma lasau in pace prin curte
a fost prima zi calda din an
Pierderi 0
depopulari nu pot sa zic nimic concret ca am skimbat locu la stupi
pe aceias vatra si albina a tot batut pe vechiul amplasament