Prezentare

Creat de andi dinu, Martie 25, 2014, 11:46:41 AM

« precedentul - următorul »

andi dinu

Ma numesc Andi si m-am reapucat de cativa anisori de apicultura.
Sunt posesor de 15 stupi si sper la mai multi.
Cu respect pentru toti membrii comunitatii apicole de aici.
Andi.

ciucur

Bine ati venit in familia noastra!
Sanatate si mult succes in ceea ce va propuneti!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Razvan HD

Bine ati venit !  :bzz:
Asteptam pozee ! :bzz:
:hi: :hi: :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

bogdanab


sorinma


SITUAŢII ANORMALE / Depopulare masiva 75%
« : Azi la 12:06:40 p.m. »
Cu respect,
Sunt nou membru si incepator.Acum 2 ani,in 2 stupi vechi ramasi de la tata,au intrat 2 roiuri.Acum cumparat 2 stupi noi si le-am transferat.Am inceput sa citesc ca turbatul si am cumparat 24 DVD-uri de la Ioan Ursu.I-am inmultit si am ajuns la 15 bucati.Asta toamna cind sa-i impachetez ptr.iarna,4 familii nu mai erau in stupi si nici albine moarte in stupi(erau goi).Am facut si eu impachetari "2 in 1" si chiar "3 in 1".Mentionez ca in stupi noi.I-m impachetat ca la carte.In primavara am incercat si eu sa curat albinele moarte cu L acela de sirma.De la 3 scoteam albine moarte,de la 8 nimic.Am dat paturicile la o parte,m-am uitat si nimic,stupi goi-foarte putine albine moarte in celule.Cind si unde au plecat si astea?Mai am 3 familii:una puternica cu musca multa si 3 jumatati de rame cu puiet capacit si larve,unul numai cu un sfert de rama,altul cu albine cam putine si nimic puiet.
Ce s-a intimplat si  unde am gresit?
Astept sfaturi!





Multe s-au schimbat in 20 min...  :nono:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde