Curiozitate

Creat de oroles, Martie 17, 2014, 06:05:11 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Exista stupi orizontali pe 12 rame? Exista stas pentru asa ceva?
Cei din linkul de mai jos spun ca vand stupi orizontali pe 12 rame. Lucreaza cineva cu asa ceva?
http://www.appi.ro/stupi/65-stup-orizontal-12-rame-101.html
Multumesc frumos!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian_6777

Pai daca iau un Dadant pe 12 rame si-l extind cu inca 6 rame.... ce tip de stup am? Dadant  sau Orizontal pe 18 rame? Este o greseala a celor ce administreaza pagina respectiva. Vreau sa spun ca daca scurtez un orizontal la 10-12 rame, nu mai pot sa-i spun Orizontal, pentru ca devine cu totul altceva...
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

oroles

Aceeasi ceata e si in capul meu!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Eu cred ca este vorba de un tamplar care vrea sa-si vanda marfa stuparilor, dar nu stapaneste inca vocabularul acestora. Un stup orizontal este cel a carui extindere pentru perioada de mare dezvoltare se face pe orizontal, spre deosebire de cei verticali la care ramele suplimentare se adauga deasupra celor de cuib, in corpuri suplimentare. Eu cred ca el voia de fapt sa zica "stupi Dadant pe 12 rame", adica nu ME.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: stefan1 din Martie 18, 2014, 12:48:42 AM
  Eu cred ca este vorba de un tamplar care vrea sa-si vanda marfa stuparilor, dar nu stapaneste inca vocabularul acestora. Un stup orizontal este cel a carui extindere pentru perioada de mare dezvoltare se face pe orizontal, spre deosebire de cei verticali la care ramele suplimentare se adauga deasupra celor de cuib, in corpuri suplimentare. Eu cred ca el voia de fapt sa zica "stupi Dadant pe 12 rame", adica nu ME.
Asa am gandit si eu! Aveam nevoie de confirmari!
Multumesc frumos!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani