NYK 74 SI PASIUNEA PENTRU ALBINE

Creat de NYK74, Martie 16, 2014, 09:54:50 AM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

NYK74 multe salutari si multa sanatate  :hi:  :)

NYK74

Citat din: Aurelian A. din Martie 16, 2014, 08:52:23 PM
:welcome: Secretosi italienii  :P
AURELIAN,cu italienii e cum a zis si DODO 79,cel putin la ei pe forum,scurt si la obiect,însa asa intre patru ochi,fata in fată ,mie personal mi-se par destul de cooperanti,mai ales ca am inceput sa ma cunosc bine,cu unii de aici din zonă . :hi:

NYK74

Citat din: stefan1 din Martie 17, 2014, 01:58:46 AM
  Bun venit! Am citit din postarile tale si imi place cum gandesti, chiar poti fi mai activ pe forum daca ai timp.    :hi:

  Treceti la avatar si locatia! Mai cu seama ca nu esti in tara, ai alta clima si alt stadiu a dezvoltarii familiilor, asa ca ai putea crea confuzii sau dezorientare cand spui ce faci tu la un moment dat, sau care este starea familiilor tale.
Multumesc de urare,cit despre forum,imi place,problema e ca nu reusesc sa fiu prezent mai des din cauza timpului.
Am sa trec la avatar locaţia de aici,referitor la comună ,ca sunt in Italia am pus dacă nu ma însel.
Treaba e ca 2 sau chiar 3 luni pe an sunt si in Romania,unde ma îngrijesc si de familiile de albine care le am acolo,si sunt ramase in grija tatălui  meu,acum trebuie sa gasesc o modalitate in care cei de pe forum sa poată intelege cind fac referire la albina noastră carpatina,si cind ma refer la ligustica italiană.
Despre diferenţe se stie ca sunt destul de mari vorbind numai de teritoriul Romaniei,clima din zona de munte,cu nordul Moldovei  nu se poate compara cu partea de sud a tării,iar cu Italia nici atât.
Aici in Decembrie anul trecut vreo saptamana din 15 pina in 22,albinele de aici carau polen,cele din ro,nici nu visau la polen.
Am fost scris pe forum ca albinele mele aduc polen,unii forumisti ca sa-i numesc asa,numai nu mi-au zis ca sunt nebun,ca sunt destui si pe forum care uneori mai uita ca aici e un loc unde avem ocazia sa ne ajutam cu un sfat si o vorbă bună unii pe altii,eu unul poate gresesc,dar asa am înteles.
Si dacă am inteles cumva bine,atunci cei care caută doar ceartă trebuie sa caute in altă parte.
Toate cele bune dl.Stefan 1,sper sa avem o colaborare frumoasă ,si sa ne auzim de bine. :hi:

NYK74

Citat din: ursulakhe din Martie 17, 2014, 08:37:53 AM
NYK74 multe salutari si multa sanatate  :hi:  :)
Salve URSULAKHE ,ti-am citit o parte din postâri,sunt interesante,succes in continuare,sa ne auzim de bine. :thanks:

stefan1

  La avatar nu-ti apare nici locatia de acolo nici cea de aici, desi le poti trece pe amandoua.
  Imi plac si indemnurile tale pentru discutii constructive si contra certurilor sterile de pe forum.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NYK74

Am trecut locaţiile amândouâ,acu ramane de vazut dacă sunt vizibile pentru toată lumea.
Din colegii care sunt activi pe forum la această oră daca vrea cineva sa confirme,ce reuşeşte sa vadă la avatarul meu. :thanks:

dodo79


NYK74

Am inceput sa-mi procur materialele necesare pentru a încerca construcţia unei prese din silicon,mai greu va fi cu alegerea unui tip bun de silicon,pentru ca nu am reusit sa găsesc RTV ZA 13,RTV ZA 33 etc.

cipik

Vorbeste cu Marian Sima, este ok omul, te ajuta unde ai intrebari.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dodo79

Citat din: NYK74 din Martie 23, 2014, 09:56:11 PM
Am inceput sa-mi procur materialele necesare pentru a încerca construcţia unei prese din silicon,mai greu va fi cu alegerea unui tip bun de silicon,pentru ca nu am reusit sa găsesc RTV ZA 13,RTV ZA 33 etc.
cum ti-am mai scris la inceput,si te-a sfatuit si cipik,in materie de prese,toate drumurile duc la marian sima  :)  :hi:

NYK74

Mulţumesc mult dragi colegi,stiu ca toate drumurile "nu duc la ROMA"in cazul acesta,care priveste presele din silicon,dar duc la Marian Sima.
Am tot omis sa-i cer părerea,ca am vazut in unele topicuri,acuma poate ca gresesc,si doar mi-sa parut,ca unele raspuns le-a dat evazive,cu asta tot odată dacă a fost asa,nu vreau sa zic ca nu a-r avea dreptul,pentru ca il are.
Oricum m-ati convins si o sa-i cer sfatul,sa vad ce zice.
CIPIK,nu uita ca nu te uit,ai fost printre primii care mi-au urat bun venit pe acest forum,tu poate nu iti mai aminteşti,dar eu nu uit,de aceea folosesc ocazia de ati ura sanatate,si albinute harnice  :hi:

dodo79

poate are pret convenabil presa si ti-o trimite .nu te mai chinui. :wink2:

cipik

Citat din: NYK74 din Martie 24, 2014, 10:19:59 PM
Mulţumesc mult dragi colegi,stiu ca toate drumurile "nu duc la ROMA"in cazul acesta,care priveste presele din silicon,dar duc la Marian Sima.
Am tot omis sa-i cer părerea,ca am vazut in unele topicuri,acuma poate ca gresesc,si doar mi-sa parut,ca unele raspuns le-a dat evazive,cu asta tot odată dacă a fost asa,nu vreau sa zic ca nu a-r avea dreptul,pentru ca il are.
Oricum m-ati convins si o sa-i cer sfatul,sa vad ce zice.
CIPIK,nu uita ca nu te uit,ai fost printre primii care mi-au urat bun venit pe acest forum,tu poate nu iti mai aminteşti,dar eu nu uit,de aceea folosesc ocazia de ati ura sanatate,si albinute harnice  :hi:

Sanatate maxima in casa si pe langa.  :hi: :hi:
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

NYK74

Am una din aluminiu in RO.dar a-s vrea sa-mi construiesc una si pentru aici,acu cum am mai zis materialele le-am luat deja,am potcoavele cum se zice,imi mai trebuie calul,dar cine caută găseste,am scris lui Marian Sima ,astept sa vad ce zice.
Nu are preţuri exagerate din ce stiu nici Marian,problema e ca eu sunt aici,el e acolo,si cind reusesti sa faci ceva cu mîna ta",lucru manual se cheamă " :wink2:

NYK74

Cine stie din experienţa anilor trecuti,in cit timp înfloreşte salcimul aproximativ,dacă in acest moment,ciorchinul de floare e de 3,5-4 cm?
Durează mai mult sau mai putin de 3 saptamani ?