NYK 74 SI PASIUNEA PENTRU ALBINE

Creat de NYK74, Martie 16, 2014, 09:54:50 AM

« precedentul - următorul »

NYK74

Ti-am trimis MP ,am vazut acuma locaţia .
Aparatul am vazut doar filmate .
Esti primul de pe forum care il cunosc din zona noastră si Bucovineanul de alături ,in rest nu mai stiu nici unul.
Sanatate si sa ne auzim de bine :hi:

NYK74

Pentru Aurel ............

Aurel


NYK74

Pentru Aurel ............

NYK74

Aurel din ce stiu si dacă vei reusi sa întelegi din foto ataşata,ala este un dispozitiv  care se prinde de o lampă de gaz,are robinetul sus in capăt unde introduci acidul oxalic ,si mai are si o pompă tip foi ,actionatâ cu piciorul pt.aer.

NYK74

Vaporizator tip Furetto cu alimentare propan (gaz).

NYK74

Vremea continuă sa fie frumoasă ,iar albinutele incâ mai carâ la polen ,confirmare ca unele mai au incâ puiet ,ceea ce reduce din eficacitatea tratamentelor contra varooua,inclusiv a celui cu oxalic.

NYK74

Stratul de zapada este inca gros ramas la  aceasta data, la apel au raspuns toti stupii prezent pina in acest moment, au avut o iernare buna si in aceasta iarna.
Au primit fiecare cite o portie de pasta cu protofil, azi daca am timp dau o fuga sa vad daca au luat din ea,pacat ca alunul se trece si cornul este ramas blocat inflorit, fara ca albinele sa fi reusit a valorifica ceva pt. ele.

NYK74

Timpul se menține rece, zile ploioase cu ceață, au trecut iarna cu bine până in acest moment, familiile sunt puternice, nu am reusit datorita timpului rece sa fac controlul sumar de primăvară, dar il voi face cum prind prima zi de sâmbătă caldă.
Au inceput sa înflorească mandorli si caisii, cară la polen in zilele cu un pic de soare la greu, au o dezvoltare mai rapidă in comparație cu anul trecut, sper sa fie mai putin afectat salcîmul anul acesta si sa aibă o inflorire bună si un timp frumos.

G. Iulian


Eugen B

Domnu Nic ma mir ca aveti caisii infloriti, la mine in vest mai am de asteptat cam 7-8 zile pana la cais, asa cred, oricum ar fi indicat sa fie facut controlul de primavara cat mai repede.

NYK74

#71
Citat din: G. Iulian din Martie 17, 2015, 12:31:56 PM
La multi ani!  :birthday:  : sampanie:
Mulțumesc, mulțumesc de urare d-nu Iulian, ce sa zic, devenim cu totii, mereu mai tineri, asta e cursul vietii.

NYK74

Citat din: Eugen B din Martie 17, 2015, 08:04:22 PM
Domnu Nic ma mir ca aveti caisii infloriti, la mine in vest mai am de asteptat cam 7-8 zile pana la cais, asa cred, oricum ar fi indicat sa fie facut controlul de primavara cat mai repede.
Sunt in floare aici in Italia, la Botosani mai are de trecut apă pe Siret pina înfloresc.
Cit despre control, stiu sigur ca de mâncare au nu duc lipsă, si am învățat sa le cunosc mersul si de afară fără a le deschide.
Dacă timpul e potrivnic le fac mai mult rău decât bine, asa se răcește puietul, apar bolile, le încetinești dezvoltarea e.t.c.
E si faptul ca eu am timp doar Sâmbăta si Duminica, in timpul săptămânii nu ajung la ele sunt la muncă.

Eugen B


NYK74

Revizie efectuată astăzi, completă, in urma căreia rezultă că familiile sunt mai dezvoltate in comparație cu anul trecut la această dată, 7-8 rame puiet, in unele familii botci pentru roit, si câte o rama nouă construită deja.
Au un demaraj foarte bun, de văzut ce rezultate se obtin la final.