NYK 74 SI PASIUNEA PENTRU ALBINE

Creat de NYK74, Martie 16, 2014, 09:54:50 AM

« precedentul - următorul »

NYK74

In cursul săptămînii trecute si astăzi am fost la vreo doi stupari,unde am avut informatii despre altii doi,stupari.Situatia se prezintă în felul următor,unul din cei doi la care am fost,nu face pastoral ,stupina e amplasatã în vatra satului,are 2 pierderi din total.
Al doilea din 48 de familii,din care 30 au fost în pastoral,ultimul cules floarea soarelui,după care aduse acasă,la ora actuală,din cele 30,mai sunt vii,3 familii.
Din cele avute acasă18 bucați,nu a pierdut nici unul.
De precizat că a executat ,lucrările de întreținere la fel la toate,acelasi împachetaj,tratamente,totul,
În 15 Decembrie unele din cele 30 familii,aveau albină mult mai multă decît cei avuți acasă,unii.
La majoritatea dintre cei morți,sa găsit foarte puțină albină în stup moartă,foarte depopulați față de intrarea în Toamnă.
Nu au avut lipsă de hrană,la cele rămase în stup moarte,am găsit minim de varooua moartă pe fund,la doi avea ceva pete de diaree,în rest nimic altceva.
Acum revin la ceilalți doi stupari de care am auzit,dar la care nu am fost.Unul a facut pastoral,ultimul tot la floarea soarelui,acum ii sunt moarte ceea mai mare parte din familii.
Celălalt,nu a fost în pastoral,nu are nici o mortalitate.
Concluziile tragețile si voi dragi colegi,din cele prezentate.

NYK74

Configurația sfîrșitului de an 2016.  :wink2:

Eugen B

Domnu NYK din auzite eu nu prea cred nimic. Daca eram careva sa vedem acolo era altceva. Pentru depopularile astea ar trebui sa stim si varsta matcii, cand au fost date tratamente si alte chestii.
Eu majoritatea stuparilor pe care ii stiu din tara , ei fiind din toate partile tarii, din ce imi spun ei mie e totul bine. Exact ce este la ei nu stiu, la mine stiu exact ce este , ca sunt in viata(ieri i-am ascultat pe toti).
Ce experienta au colegii tai de care spui ca le-a murit stupii?

NYK74

Cum am timp,trec si pe la ceilalți doi,si voi vedea dacă "cele auzite" devin cele confirmate.
Ani experiență au cum e normal,în mod diferit,Cei care le au avut pe fix,unul are peste 20 ani,celălalt vreo 4 ani,ăștia fiind si cei care nu au mortalitate.Ceilalti doi cu mortalitate,unul are vreo 6 ani,celălalt vreo 14 ani.
Reginele nu contează în acest caz,au murit familii cu regine de 2 ani la fel cum au murit si roii din cursul anului trecut,iar roii au fost unii naturali alții artificiali.

NYK74

Italiencele au iernat foarte bine,si dezvoltare foarte bună au în acest moment,a fost 5 cm zapadă si -15 grade citeva zile,în rest totul gol,fara zapadă sau frig cum era in. Ro.
Aveau toate saptamina trecută cite 3-4rame puiet căpăcit ,nu larve,si cară polen la greu din pădure.

stefan1

  La ce altitudine fata de nivelul marii ai stupina?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NYK74

Stupina este în jurul cotei de 1000 m.

stefan1

  La noi putine stupine sunt la 1000 m!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Martie 08, 2017, 02:50:16 AM
  La noi putine stupine sunt la 1000 m!
Și ce temperatura medie anuală are la 1000 de metrii altitudine?

NYK74

Temperatura medie anuală este 10,6 grade.Cota este 935 m.

tinumaftei

În Ro la 900-1000m altitudine temperatura medie anuală este pe la 5-6 grade, iar zile cu peste 25 de grade maxim 10-15 pe an!!

NYK74

Aici este mai cald,eu asociez vremea de aici din munte cu ce avem noi în partea de sud a RO,uneori chiar cu o săptămînă avans,la dezvoltare.
Vara la căldură,dacă jos e 40 grade,aici e cu 5-7 grade mai puțin.Am verificat saptamina asta familiile,si au de la 4 la 6 rame puiet capacit la aceasta oră,iarna a fost blîndă ,cu puțin frig au fără zăpadă de durată .

corneliuhrom

d le nyk 74 dupa cum a ti  postat pozitia d voastra  [si celelalte postari] poluarea se termina la noi si dupa la nord [daca nu mai pocneste un cernobil ] ,cresteti regine  faceti roiuri vor trebui  si mai jos de paralela  45  n  ,nu se stie in viitor   :bzz: succes si numai bine  :bzz: %%-.

NYK74

Fac roiuri si cresc si regine dar la scară foarte mică,din lipsă de timp,dacă voi schimba lucrul poate mă voi apuca mai serios de treabă,cu apicultura,pentru că nu se poate fugi după mulți iepuri,sunt mari riscurile.
Sanatate toate cele bune si ție Cornele, :hi:

corneliuhrom

multumesc  asemeni  am spus  pt timpul liber  [daca vrei sa vezi cum zboara banii cumperi  porumbei sau albine ] va doresc dezvoltare buna la  :bzz: :bzz: sanatate  sa faceti miere  pt d voastra si sa dati si la altii =D> :bzz: %%-