stupii plini de botci in martie

Creat de Dan Pașca, Martie 13, 2014, 09:54:31 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

 :nono:Buna  .Azi am terminat revizia la toti stupii pe care ii detin si situatia care am intalnito ma depaseste.am mai intrebat cativa colegi de prin zona.mai batrani si nu le vina se creada ce se intampla. Situatia e in felul urmator.Am postat si ieri despre cei doi stupi cu botci ii ei.azi iam luat din nou si am verificat la sange.O sa va scriu exact ce am in stupii cu probleme in speranta sa ma indrume cineva cum sa procedez pana nu e prea tarziu.:Stup1:5rame,puiet pe 2 rame .o botac din care a iesit o matcuta pe care am vazuto azi(bineinteles micuta si neimperecheata) si inca vreo 3 botci capacite.Matca batrana lipsa si doar puiet capacit.destul de mult.unde a ecluzionat baga polen. acesta e un nucleu facut in iunie 2013.    STUP2:6 rame,2 full cu puiet in toate stadiile inclusiv ou. are si matca vechee si o singura botca mare si frumoasa.Matca e din 2012.   STUP3:7rame,4puiet doar capacit lipsa ou si larve.nu am vazut nici matca veche.si are 11 botci pe 2 dintre rame.matca veche era din 2011.   STUP 4:7RAME,4puiet doar capacit.lipasa ou si larva nu am vazut nici matca veche.si are 10 botci.matca era din 2012.     STUP5:6Rame,3 puiet doar capacit.lipsa ou si larve.nu am vazut nici matca veche.are 4 botci .matca era din 2011. STUP6:6rame 3 puie.fara ou si larve.nu am gasit nici matca.doar puiet capacit.matca din 2012 are 7 botci.    STUP7:4rame:2 puiet intoate stadiile.mai putin ou de o zi in picioare.doar de 3-4zile si are 4 botci incepute.nici la asta nu am gasit matca.Matca din 2012 nu sunt suta la suta ca e din 2012 .la asta.sa poate sa o fi schimbat anul trecut.   STUP 8:6RAME,4CU PUIET IN TOATE STADIILE mai putin ou proaspat.nu am gasit matca veche.are incepute vreo 6 botci.Matca:2012   STUP9:4rame,3 puiet in toate stadiile inclusiv ou de azi.are si matca veche.plus 5 botci.matca 2013.  Cam asta e situatia in stupina mea si mi frica sa nu patesc asa cu marea majoritate.dintre familii.   Astept indrumari de la stupari profesionisti.Trantori sunt in stupina dar foarte putini.Tare mi frica sa nu ii fi dat peste cap cu Beefonda cu Timol sau cu turat facuta de mine:din apiinvert,drojdie de bere furajera,miere,faina de soia ,lapte praf degresat,startovit,apicomplex,protofil si zahar pudra.dar le-am administrat toate in cantitati corespunaztoare.Multumesc Anticipat.  o sa pun si niste poze sambata .acum postez de pe un tel.mobil si nu am reusit sa incarc si poze

bucovineanu

E clar ca s-a dat ceva albinelor, s-au au fost tratate acele familii cu ceva care a afectat reginele. In afara de timolul care am inteles ca s-a administrat cu turte, au mai fost tratate cu altceva in aceasta primavara?

Dan Pașca

Tratement antivaroua cu Tacktic si lichid de aprins carbuni.e al 3-ilea an cand le facem cu aceasta solutie si nu am mai avut asa probleme pana acum.in rest doar de stimulare cum am mai spus.:apifonda600G/FAMILIE.beefonda500 g./familei si turta facuta de bine data in punga alimrntara deasupra pe rame.pana in 250g/familie. chiar nu gasesc nici un raspuns ce ae intampla.Se poate sa fie de la Tacktic.

PricopArthur

Ce concentratie de Taktic ati folosit, si ce doza?
Miere multă şi inimă curată!

Dan Pașca

am vreo sansa de reusita sa ii salvez sa le las botcile ?sau sa ii unific ce ma indrumati.?Sa zic asa in vreo 20 de familii am vazut si trantori dar foarte putini.Sunt sanse sa se imperecheze?  De maine am vrut sa incep sa le dau sirop de zahar in granitor.dar cu situatia de farta nu stiu cum sa mai procedez.Celelalte familii care sunt inregula.pur si simplu au explodat inclusiv cele pe 4-5 rame.unele au puiet si pe prima rama.Foarte aiurea situatia.Asa e cand esti incepator si vrei sa te faci profesionis peste noapte cu sute de familii.

Dan Pașca

10 ML taktic/100 ml lichid aprins carbuni vegetal.ce scria pe prospect.Le-am comandat de la Stuparu.ro.Le fac cu un Ro.fureto.doar un jet leam dat la fiecare.Am facut unul pe 1 martie si unul pe 8.Pana anul asta am luat solutia preparata de la fileomera :Tacktic si ulei parafina.dar am citit ca e aceasi chestie. O-m trai si vom vedea.Eu unul ma opresc aicea cu toate tampeniile date la albine.ZAHAR PROTOFIL SI MIERE. atat.si in rest ce o fa Domnu.si probabil Varachet.

bucovineanu

Foarte posibil ca aparatul cu care s-a facut tratamentul sa fie dereglat si cantitatea de substanta activa sa fi fost mult prea mare.
Am citit inca odata postarea initiala a lui Dan si am ramas surprins de multitudinea de "alimente"care sunt date albinelor. Sa nu te superi de ce o sa zic, dar parca mai lipsea sa fie adaugata niste sunca si niste muschi de porc.
Acum lasand gluma la o parte apicultorii incepatori ar trebui sa stie ca albinele se hranesc cu miere si polen. Toate retetele recomandate pentru a prepara hrana pentru albine ma duc cu gandul la reclamele agresive pe care le auzim toata ziua la televizor, reclame care ne someaza sa cumparam tot felul de suplimente alimentare care ne vor scapa de toate bolile din lume. Totul pentru a obtine cat mai multi bani de catre vanzatori. Stiu ca acum esti destul de necajit, dar nu tot ce e recomandat pe net pentru a fi dat albinelor este si benefic pentru ele. Si aici e vorba de bani, de multi bani. Imi pare bine ca ai invatat ceva din aceasta intamplare paguboasa. Si alti incepatori ar trebui sa ia aminte.

BODOKI

beefonda ,apicomplex tymol , startovit ,apiinvert ...Pai nici nu ma mir ca saracele albine nici nu mai stiu pe ce lume traiesc .Nu le mai da nimic ca oricum a venit primavara ,unde stii ca matcile au fost bune lasale ca astea noi sigur nu vor fii viabile :hi:

Dan Pașca

Ma gandesc ca daca era de la Tacktic trebuia sa se intample la mult mai multe din familii.Sau sa fie moarte si albinele.

bee_lover

Eu as paria pe turta aceea facuta de tine, probabil ca amestecul de stimulente a fortat matcile mai ales daca spui ca la restul ai puiet si pe prima rama...

Dan Pașca

Chiar aveti dreptate Domnu Buc :sad:ovineanu. Nu ma supar si accept toate criticile si in cativa ani cu toate greselile pe care le fac si sigur o sa mai fac si altele sint convins ca o sa devin un apicultor bun.

Dan Pașca

Nu mia zis nimeni.O parere despre posibilitatea de a se imprechea matcile in perioada asta.Multumesc! 

mape 48-petru manea

Posibilitatea este aproape de zero ---si chiar daca se inperecheaza cu 2-3 trantori care au iernat ,nu este suficient

TDI

Unde nu ai matcă împerecheată - unifică! (elimini mătcile neîmperecheate). Unde ai botci, le rupi. Tactickul ca şi Scabatoxul chiar dacă conţin una din cele 2 substante active din Varachet sunt medicamente pentru uz extern, e posibil să fi greşit producătorul doza. Şi iarăşi, concentraţia - eu personal nu am folosit niciodată concentraţia ta, am folosit între 37.5 şi 50 ml la litrul de ulei pentru făclii(hidrocarburi alifatice dezodorizate). Până anul trecut (2005-2012) am folosit 1ml substanţă activă (Tactick/Scabatox si Klartran/Mavril) la 500 ml apă - administrându-se ulterior 1 ml soluţie la intervalul de albină. Mătcile care au botci trebuie probabil schimbate mai târziu.

Dan Pașca

Multumeac de pareri si indrumari.
Azi noapte am studiat vreo 6 ore treaba asta.am cautat si am citit aproapte toatw articolele despre speta mea. Concluzia la care am ajuns in proportie de 80% este ca Timolul mia dereglat reginele care au ouat pana la epuizare.Prima botca capcita care am gasito a fost in 5 martie.ieri am verificat din nou si era iesita regina noua.plus mai erau cateva botci.matca batrana lipsa.Turta facuta de mine am administrato in27 MARTIE dupa masa la acest stup.deci sunt vreo 6 zile pana la aparitia botcii capacite.ieri 13martie botca roasa si iesita matcuta.6cu 8 zile sunt 14 .din ce am citit eu botca capacita e in a8zi iar matca eclozeaza in ziua16-18 daca e hranita cu laptisor din abundenta. Tratamentul cu tacktic l-am facut la 1martie.si iar nu da pana in5 sa fie el de bai.Cine stie orice e posibil.Asta e parerea mea dupa cateva ore de nedormit si stutiat.Concluzia.TIMOLUL DIN TURTA BEEFONDA administrata in14FEBRUARIE.mia distrus reginele ori a dereglat albinutele care la randul lor au omorat reginele.Ramane de vazut ce se va intampla.Va multumeac.O zi buna la toata lumea.plec la Stupina