Scutire taxa pavilion apicol

Creat de cartus80, Martie 09, 2014, 02:50:09 PM

« precedentul - următorul »

romikele


daniel.arad

In 26.02.2014 documentul cu numarul de intrare-iesire nr. 109759 aduce o clarificare Legii apiculturii nr.383/2013, la art.16 alin.1 discutate mai sus specificand:

  Astfel, mijloacele de transport autopropulsate(miscate de propia lor forta) SI FOLOSITE EXCLUSIV LA TRANSPORTUL STUPILOR (eu am scris cu majuscule)... sunt scutite de plata taxei asupra mijloacelor de transport, care se plateste la bugetul local al unitatii administrativ-teritoriale unde persoana isi are domiciliul.

       Documentul este semnat din partea Comisiei pentru agricultura, silvicultura...... de Presedinte Nini Sapunaru.

   Documentul are si urmatoarele numere de telefoane si e-maill unde daca am apela ar trebui sa se poata explica ceea ce dv. discutati....
Tel: 021414-1115, 0214141116; Fax:0213140907;e-maill [email protected]

                                                                                            Cu stima daniel.arad

cartus80

Asta vine in sprijinul afirmatiei, ca daca o persoana detine un VW Lt45 si il foloseste EXCLUSIV pentru transportul stupilor pe paleti sau transport "vrac", lucru ce se intampla si in realitate, persoana va fi scutita de taxa. Corect?!
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

antiopa din ardeal

 Eu am tot interesul sa zic ca este corect. Si nu numai din interes, logica cred ca este de partea afirmatiei facute de dv d-le cartus 80.
Si daca e sa despicam firul ajungem de-a dreptul la aberatii. Pai daca intr-o masina scutita de impozit transportam si cateva butoaie cu miere de albine incalcam legea pentru ca dispare exclusivitatea?

PS Sa inteleg ca sunteti fericitul posesor al unui LT 45 cu macara?

cartus80

Aveti dreptate. Daca e sa despicam firul in patru ... ehee...
Tare as vrea sa ma numar printre acesti fericiti, posesor al unei masini VWLT45 ... dar momentan  aspir ca oricare dintre noi. Oricum in viitorul apropiat trebuie sa rezolv problema. Fie un vwLT45 cu bena mare ori o jucarie ca in poza atasata (am C-ul) :-c
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

tassevasi

Citat din: bucovineanu din Martie 09, 2014, 03:30:31 PM
Daca se ia in considerare strict ceea ce scrie in lege, pavilioanele nu sunt scutite deoarece nu sunt autopropulsate.  :smile: Ar ifi scutite numai camioanele care sunt modificate pentru a adaposti si transporta stupi.

  Astazi am fost la  primarie sa  ma interesez si eu  ce si cum , doamna  de la inpozite  zicea in prima  faza  ca numai la acele  masini  la care  scrie in carte  stupina , dar dupa   mai multe insistente  ca nu specifica in lege  asa ceva , si eu am sa aduc de la notar ca o folose pe  proprie  raspundere  exclusiv pt  treansport stupi  a  lasat-o mai  moale si o sa mai citeasca inca odata  daca se poate  scuti  s a m d .   Mentionez  ca nu o am  modificata in acest  scop .
  Sper sa  rezolv .
  Numai bine .

cartus80

Nimic nou din partea autoritatilor. Multumim. Sa ne tineti la curent cu ce se intampla ...
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

tassevasi

Citat din: cartus80 din Martie 11, 2014, 08:24:55 AM
Nimic nou din partea autoritatilor. Multumim. Sa ne tineti la curent cu ce se intampla ...

  Astazi  am fost si am platit inpozitul  , am beneficiat de scutire pentru masina mea de 3500 kg izoterma .
   Cu toate ca au mai fost si alte  persoane cu stupi pt  aceiasi problema ,eu am reusit sa  conving  primarul si contabila ca noi acum avem aceste  drepturi si suntem incurajati  de  UE  in dezvoltarea  apiculturii,datorita  inportantei  acestei  mici insecte pt omenire .
   Am  facut o declaratie  pe proprie  raspundere la notariat ca am sa folosesc  masina  exclusiv  pt  transportul in pastoral  al stupilor , conform legi  apiculturii , am atasat-o la o cerere catre primar si am obtinut ce am cerut .
   Sfatuesc  pe toti cei care NU au masina omologata  autopavilion si nu o folosesc  decit pt  asa ceva sa insiste  ca avem  aceasta oportunitate si se poate .
   Numai bine .
   

libertini


dorin v

LA UNELE PRIMĂRII SE INTERPRETEAZA SI CUVÎNTUL "ÎNREGISTRAT"  DIN LEGE. ASFEL, LA PRIMĂRIA DIN ALBA IULIA SUNT SCUTITE DOAR AUTOPROPULSATELE "ÎNREGISTRATE " ÎN CIRCULAȚIE LA EI , CELE ÎNMATRICULATE ÎN CIRCULAȚIE NORMAL NU SUNT SCUTITE DE IMPOZIT.

daniel.arad

Depinde mult de hotararea cu care mergeti la primarie...
Eu m-am dus hotarat. Cei care aveti camioane si nu sunt omologate apicole va recomand faceti asa.
1. Luati o Adeverinta de la asociatia din care faceti parte in care sa scrie asa
Prin prezenta Adeverim ca ......este membrul asociatiei noastre din anul.....cu un numar de .......familii albine....
ELIBERAM ACEASTA ADEVERINTA PENTRU AI SERVI LA SCUTIREA DE IMPOZIT LA PRIMARIE CONFORM LEGII APICULTURII NR.....DIN.......PUBLICATA IN MONITOR NR.....DIN...... PENTRU MIJLOACELE DE TRANSPORT FOLOSITE LA TRANSPORTUL STUPILOR.

2. Luati de la Registrul agricol al primariei unde platiti impozitul o adeverinta cu nr de stupi detinuti.

Luati cele doua documente punetile pe masa celor ce incaseaza impozitul si spuneti-le hotarati....
MAI AVETI NEVOIE DE CEVA DE LA MINE PENTRU A ATASA LA DOSARUL SCUTIRII DE IMPOZIT ???

In mod normal mai trebuie sa completati la ei o cerere si gata...

Noi asa am procedat si nimeni nu a pasait.....
Succes....
Ar fi posibil sa reusiti si aceia cu pavilioane.....oricum Legea suna aiurea.....nu este aiurea ca autocamioane neomologate apicol sa nu plateasca iar pavilioanele omologate sa plateasca.....???

tassevasi

  Pentru ca am vindut  masina de 3,5 t  si am cumparat de 7,5 t , a trbuit sa merg sa o inscriu la  primarie ,iar eu  i-am zis  contabilei ca o am apicola si  cei de la RAR nu mi-a scris in carte ( eu nu observasem , era f mic scris) si eram tare necajit din cauza  asta .
   Contabila stia unde sa se uite si  a ris cind  i-am spus , aratindu-mi  ca scrie  sus pe carte ,dar eu nu vazusem  si uitati  ce-mi spune :
   Ca anul trecut  toti apicultorii cu masini ce transporta stupi (cu declaratii notariale) au adus un mic prejudiciu la  bugetul primariei  si ca anul acesta nu stie  daca vor mai beneficia , decit cei care  au scris in carte  APICOLA.
  Spunea ca este vorba si de interpretara cea mai corecta  a legii. :uimit:
  Adica nu a fost interpretata in favoarea lor  :finger:
  Asa ca are dreptate  Dorin , dar su  Daniel .
   Bine  ca nu mai am treaba  acum .
  Numai bine .