Aparitia unei botci intro familie pe 6 rame foarte bine iesita din iarna la 5 ma

Creat de Dan Pașca, Martie 09, 2014, 12:37:02 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

este un roi de anul trecut cu matca tanara si puiet foarte frumos  pe 3 rame.Sunt incepator si nu am mai intalnit o astfel de situatie in martie.Daca ma poate ajuta cineva? :hi:   
Multumesc.  Am verificat si matca si nu are defect pare super

bucovineanu


Dan Pașca

e puiet pe 3 rame si botca este asezata pe la mijocul ramei dintre cele 3 cu puiet e o botca foarte mare si frumoasa

Dan Pașca


Sorcyo


Mai are matca/puiet? si daca da
Cat de batrana e matca?
Cum arata matca ? (aripi rupte/picioare rupte/ dificultati de miscare)
E matca de salvare de toamna trecuta? (esti sigur ca e matca tanara)
E fost roi/nucleu de anul trecut?

Posibilitatile sunt

Si o nelamurire personala pentru veterani :
Ce sanse are o asemena matca sa se inperecheze, avand in vedere ca trantarii sunt rari acum si pentru ei dureaza muuult mai mult pana sunt virili 
Eu personal as face o verificare la sange a familiei si daca matca e lipsa/necorespunzatoare as unifica cu un roi/nucleu de rezerva ( am de obicei 2/3)
:hi:
eu sunt mic....nu stiu nimic......dar am o opinie  :)

Dan Pașca

Sigur e nucleu din 6 iunie anul trecut matca e super rapida si are 2 rame aproape pline cu puiet si ou si larve si pe a treia rama vreo 2dc de puiet capacit .matca nu are defecte.de asta ma mirat asa mult si pe mine.albine ful in lad.

bucovineanu

Desi regina pare sa nu aiba nici o hiba e posibil ca albinele sa simta alt ceva si sa incerce sa o schimbe. Cred totusi ca acea botca va disparea, la un control peste cateva zile nu va mai exista, deoarece e prea devreme pentru schimbare si ele stiu acest lucru. Sunt curios daca se va adeveri ce spun.

Dan Pașca


TDI

Buna ziua! In majoritatea cazurilor aceea este o botca de schimbare linistita. Avand in vedere ca mai sunt minim 30 de zile pana cand o matca se poate imperechea sunt 2 variante posibile: 1. daca esti multumit de populatie si de puiet, comparativ cu celelalte familii poti lasa matca respectiva pana in momentul in care ai o alta matca viabila cu care sa o inlocuiesti. 2. poti astepta timpuri mai bune, timpuri in care recoltezi botci de schimbare linistita de la respectiva familie - daca a avut rezultate bune anul trecut.
Mi se pare putin riscant sa lasi la ora asta respectiva botca, pentru simplul motiv ca la eclozionare  poate omora matca care momentan e viabila, pe termen lung putand pierde respectiva familie.

stefan1

 Unul din motivele pentru care o familie vrea sa schimbe matca acum poate fi si nosemoza, dar pot fi si alte cauze. Este destul de posibil ca botca sa fie distrusa inainte de eclozare, dat fiind vremea prea timpurie pentru o schimbare. Este si o posibilitate ca matca noua sa eclozeze, caz in care iar sunt mai multe variante posibile: uneori la schimbarea linistita nu este omorata matca batrana si cea tanara va incerca sa iasa la imperechere. Eu am avut intr-un an o matca iesita cam la inceputul lui martie, inca era si foarte mica (intr-un stup farq matca). Nu a disparut dar a durat cam 30 de zile pana a inceput sa oua, la inceputul lui aprilie. Exista insa si posibilitatea ca matca noua sa omoare pe cea batrana iar ea sa se piarda la imperechiat. De aceea eu sunt de parere sa distrugi acea botca si sa lasi matca batrana mai cu seama ca zici ca inca oua bine. Daca vrea sa o schimbe va face alte botci care vor avea mai mari sanse de reusita pe masura ce inaintam in primavara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

rarescyp

ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Dan Pașca