rapita 2014

Creat de buya, Februarie 23, 2014, 08:09:43 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Trebuia sa le faci antrenamentul si la cei mici, sa le pui o magazie la lins deasupra...se obisnuiesc cu verticalizarea mierii!

dodo79

Citat din: yulian din Mai 07, 2014, 01:11:44 PM
Trebuia sa le faci antrenamentul si la cei mici, sa le pui o magazie la lins deasupra...se obisnuiesc cu verticalizarea mierii!
in cei mici sunt doar rame.in cel verde rame pregatite cu FA,cel galben rezerva de pastura ptr roi.de maine seara voi mai avea unul.Am o botca de schimbare si maine fac un roi.

yulian

Aha...dublarea efectivului familiilor de albine   ^:)^. Sa ai mare grija cu roiul format, urdinisul cat sa intra si sa iasa o albina ca daca se termina culesul incep sa dea tarcoale la cei din jur.

redbull_iuli

Citat din: yulian din Mai 06, 2014, 09:19:55 PM
Mama ce s-au plictisit albinele tale...la rapita nu este indicat sa lasi sa capaceasca mierea...cat de multa, ca oricum cristalizeaza cel mai repede! La salcam e alta treaba, dar aici...pacat de timpul pierdut! Pe viitor la rapita cat de multe rame la cladit/bagat miere!  :hi:

Daca se extrage inainte de a capaci nu se va altera mierea? Sunt incepator si am multe rame pline cu miere, capacite doar 15-25% si inca le mai am in stup, cu gandul sa astept sa fie capacite ptr a putea extrage.

mmacreanu

Citat din: redbull_iuli din Mai 07, 2014, 08:57:21 PM
Citat din: yulian din Mai 06, 2014, 09:19:55 PM
Mama ce s-au plictisit albinele tale...la rapita nu este indicat sa lasi sa capaceasca mierea...cat de multa, ca oricum cristalizeaza cel mai repede! La salcam e alta treaba, dar aici...pacat de timpul pierdut! Pe viitor la rapita cat de multe rame la cladit/bagat miere!  :hi:

Daca se extrage inainte de a capaci nu se va altera mierea? Sunt incepator si am multe rame pline cu miere, capacite doar 15-25% si inca le mai am in stup, cu gandul sa astept sa fie capacite ptr a putea extrage.

rapita cristalizeaza repede, daca este capacita iese mai greu ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: redbull_iuli din Mai 07, 2014, 08:57:21 PM
Citat din: yulian din Mai 06, 2014, 09:19:55 PM
Mama ce s-au plictisit albinele tale...la rapita nu este indicat sa lasi sa capaceasca mierea...cat de multa, ca oricum cristalizeaza cel mai repede! La salcam e alta treaba, dar aici...pacat de timpul pierdut! Pe viitor la rapita cat de multe rame la cladit/bagat miere!  :hi:

Daca se extrage inainte de a capaci nu se va altera mierea? Sunt incepator si am multe rame pline cu miere, capacite doar 15-25% si inca le mai am in stup, cu gandul sa astept sa fie capacite ptr a putea extrage.
daca ai 2 degete capacite o poti so scoti linistit

yulian

La rapita poate sa nu fie capacita deloc. Cand scuturi rama sa nu curga efectiv de pe ea si e de-ajuns!

paradisuri inflorite

Eu unul nu as cumpara niciodata o miere care nu e groasa cum trebuie ; pina la urma e clar ca nu e maturata total .Albinele o sigileaza numai cind e indeajuns de prelucrata .

Mihai Sergiu

La munte mi-am rupt destule rame incercand sa scot miere de iarba neagra si tot degeaba inca nu era capacita
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

paradisuri inflorite

Aveti dreptate ca mierea de iarba neagra iese mai greu , dar daca ar fi maturata cum spuneti ;albinele ar capaci-o a 3-a zi doar pe motivul ca este groasa . Sunt si alte motive de n-o capacesc asa repede . mai trebuie si invertita .

justy

Rapita extrasa vineri, deja s-a cristalizat!

yulian

Citat din: justy din Mai 13, 2014, 01:57:10 PM
Rapita extrasa vineri, deja s-a cristalizat!
Te-a tinut mult...eu dupa doua zile invarteam in "unsoare"  :rotfl:

dragos1994

si eu tot vineri am scos mierea, iar astazi deja a devenit opaca, si greu de invartit