rapita 2014

Creat de buya, Februarie 23, 2014, 08:09:43 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Eu anul trecut am fost pe langa TM..nu mai tin minte cum ii spunea si am prins cam o sapt jumatate inainte de a merge la Alios.

Eugen B

Era bine daca o prindem 2-3 sapt macar , am inteles ca la sfarsit da nectar mai mult, dar se intersecteaza cu salcamul si e rau. E cineva care sta la rapita cap-coada. Posibil daca sunt multe herctare sa dea miere destul de frumoasa

cipriene

de regula si din pacate se cam suprapun  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipik

Pentru cine face pastoral nu este o problema, se muta de colo-colo.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

cipriene

chiar daca cipik, e nasol cand se suprapun.
poate anul asta va fi unul bun, fara ploi sau calduri mari in timpul culesului
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

rarescyp

pe cand credeti ca infloreste anul asta rapita in vestul tarii...???
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Prieten cu Stuparii

Citat din: rarescyp din Martie 16, 2014, 07:35:52 PM
pe cand credeti ca infloreste anul asta rapita in vestul tarii...???
Buna intrebare .......!
Salutare ! parca pe zi ce trece tot mai mare se face ....cred ca anul acesta va da mult mai repede !!!

Eugen B

Anul trecut a inflorit in vestul tarii prin 20-22 aprilie din cate stiu eu, anul acesta la ce vreme pare sa vina, sper sa fie prin 15

cipriene

aveti grija pe unde va duceti la rapita anul asta.
datorita temperaturilor crescute a aparut ceutorhynchus iar ca urmare fermierii folosesc la greu insecticide
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Eugen B

Si nu se anunta la primarie?

cipriene

cel mai bine este sa ai o relatie buna cu fermierul sau sa stie cine esti si unde sa te gaseasca cand da cu insecticid
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Eugen B

Aveti grija la rapita, in vestul tarii in cel mai scurt timp va inflori. Deja am si vazut cateva flori galbene, probabil in 10-12 zile va inflori.

cipik

In sud deabia a iesit mugurele floral, deci mai avem.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

eu cred ca pe la mine va inflori prin 5 aprilie

mmacreanu

in Sud- Est (braila) mai dureaza pana vor vedea albinele floarea de rapita, posibil dupa 15 aprilie. Se anunta pana la sf saptamanii vreme fara soare, ploi ... nu vor grabi rapita sa infloreasca! azi am vazut ca incep caisii sa dea de lucru la albine.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.