Marius - Apicultura

Creat de MariusApicultura, Septembrie 27, 2012, 09:54:56 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Albinele rod si lemnul daca vor sa larceasca urdinisul in anumite momente. Polistirenul e ros cu mare placere indiferent ca e expandat sau extrudat.

MariusApicultura

Cu tot respectul, nu sunt termite sa roada lemnul,ele incearca saracele poate au si o reusita f mica...dar in cazul meu am facut un urdinis foarte mare, dupa am pus unul metalic (se vede in poza) si unul din lemn (la al doilea). La metal zero sanse sa roada la lemn 5% sanse sa roada  :).  Respect!  :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Aurel

     Rod lemnul daca acesta are impuritati.Daca este curat doar il igenizeaza si -l propolizeaza cu o pelicula abia perceptibila.
   Asta vara am prins un roi si neavand in ce sa-l pun, in graba, l-am pus intr-un cat la care am folosit ca funduri scandura veche innegrita, pe care am avut-o pe moment la indemana.L-am lasat uitat pana in toamna cand umbland la el am constatat ca toata scandura neagra devenise alba parca slefuita cu smirghel.

orbanstefan64

Citat din: bucovineanu din Septembrie 18, 2013, 02:11:17 PM
Albinele rod si lemnul daca vor sa larceasca urdinisul in anumite momente. Polistirenul e ros cu mare placere indiferent ca e expandat sau extrudat.
experienta a citiva zeci de ani de stuparit i si spune cuvintul .
:hi: :hi: :hi:

MariusApicultura

Vreau sa postez un articol di Romania Apicola de anul acesta, dupa cum e si la inceputul articolului, pentru incepatori.
Eu am combinat aceasta metoda cu metoda care nu e recomandata in articol (scuturatul albinei la o anumita distanta), la inceput am scuturat albina fara nici un rezultat, tot bezmetic a ramas stupul. Dar citind acest articol am zis sa imbin cele doua metode poate am succes. Si asa a si fost, recomand celor incepatori ca mine  :D, aceste doua metode imbinate, cel putin la mine a mers. Familia a fost puternica dar dintr-o greseala de incepator a ramas fara regina si m-am chinuit ceva vreme pana sa aive regina.

P.S.: Sunt si alte metode binenteles, dar aceasta metoda mi-a fost mai la indemana!

Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

tassevasi

Foarte  interesant  articolul din  revista .

:bravo:    Numai bine .

MariusApicultura

Da, este dl "tasse".  A fost un ghid bun pentru mine si aceasta revista, nu ratez nici un numar, o recomand incepatorilor.Sunt multe articole interesante.  :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MariusApicultura

Cine cunoaste sistemul de intretinere "Maximus" sau mai bine zis daca a auzit cineva de el...o sa bag si un filmulet. Sunt curios ca prea se lauda domnu ca e deosebit si revolutionar...   :uimit: multam ptr raspunsuri  :hi: :hi: :hi:
https://www.youtube.com/watch?v=O9-dCzbCucc
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MariusApicultura

Nu stir nimeni de acest sistem de intretinere?  :sad:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

romikele

Nu ne pierdem vremea cu aberatii.
Autorul e dus cu pluta, ca si Ursu!

MariusApicultura

Asta vroiam sa aud  :), multumesc ptr raspuns.  :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MariusApicultura

                      : sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie: LA MULTI ANI 2014 !! : sampanie: : sampanie: : sampanie: : sampanie:

        %%- %%- %%- %%- %%- %%-UN AN PLIN DE BUCURII SI MULTE REALIZARI!!!!   %%- %%- %%- %%- %%- %%-

                                                              :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MariusApicultura

Sunt curios daca stie cineva din experienta proprie, cat de mult afecteaza ceata la o familie de albine tinand cont ca umiditatea din aer este ridicata si ceata a fost de lunga durata (cateva saptamani), cu o pauza de o zi cand nu a fost ceata.  :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

MariusApicultura

Are cineva cartea -" Nutritia si alimentatia albinelor" - pentru Morar in format pdf?


P.S. : Putem face schimb cu alte carti in format pdf, am "ABS Apicol", "Stuparitul "Stuparitul nou" - Hristea; "Iernarea albinelor" - Miloiu, etc

:hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Kiwi Bee

Daca ai plasa la fundul stupilor atunci problema cu ceatza si umiditatea este mai mica. Si eu am avut pt o perioada stupii pe o vale unde iarna era umiditate mare si pina cind nu am trecut la funduri de stupi cu plasa problema nu sa ameliorat.