Am primit Seminte Facelia

Creat de fitoconsult, Februarie 12, 2014, 08:31:43 PM

« precedentul - următorul »

fitoconsult

Am primit seminte de facelia pentru comenzi 0729001760 sau 0722583953

bio

..pentru facelie, ceva  ierbicid recomandat ?


Am pus cu ani in urma......inainte de semanare, am dat cu un ierbicid total dar dupa ce a rasarit si facelia era jumate-jumate cu tot felul de buruieni si nu a fost prea bine..

fitoconsult

Exista un erbicid dar este de grupa I si nu poate fi comercializat catre personae fizice doar catre profesionisti atestati pentru utilizarea si manevrarea  substantelor din grupa I de toxicitate
Recomandarea noastra este in toamna cand buruenile sunt inca verzi sa se utilizeze Glyfostock sau Roundup in cantitate de 4 l /hectar    SAU  dupa trecerea florilor de facelia cosite si atunci cand buruenile au in jur de 5-10 cm sa se aplice acelasi erbicid pe baza de glifosat 360g/l dar tineti cont acesta nu impiedica resarire buruenilor ci moartea celor verzi si micsorarea cantitati de burueni din locul respective necesitand 1- 2 repetari pe an pentru informatii sunati la 0722583953   

pistol28

Citat din: bio din Februarie 12, 2014, 10:32:22 PM
..pentru facelie, ceva  ierbicid recomandat ?


Am pus cu ani in urma......inainte de semanare, am dat cu un ierbicid total dar dupa ce a rasarit si facelia era jumate-jumate cu tot felul de buruieni si nu a fost prea bine..


Ierbicidarea se face pe buruienile verzi, daca se aplica pe terenul gol nu are efect.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bio

Citat din: pistol28 din Februarie 15, 2014, 06:06:21 AM
......

Ierbicidarea se face pe buruienile verzi, daca se aplica pe terenul gol nu are efect.

Da, da... buruienile sa aiba macar 4-6 frunze cind se aplica ierbicidul si sa aiba contact citeva ore, ca buruiana sa absoarba substanta activa din ierbicid.