BONFEED-Sirop de zahar invertit, produs de Agrana

Creat de dumitriu, Februarie 12, 2014, 05:30:55 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: dumitriu din Februarie 12, 2014, 06:56:57 PM
Citat din: pharaonu75 din Februarie 12, 2014, 06:42:06 PM
Am insa vreo cateva intrebari pentru domnul Dumitriu: ce diferenta este intre Apiinvert si Bonfeed? Cantitatea de apa?
Care au fost motivele care au stat la baza hotararii luate de Agrana de a mai scoate inca un sirop pe piata?
Atat Apiinvert-ul cat si Bonfeed-ul sunt produse obtinute din zahar.Din pacate nu avem acces la reteta Apiinvert-ului, asa ca nu pot face diferentieri intre cele 2 procese de productie.
Continutul de substante uscate, intre cele 2 produse cat si procentele de fructoza, glucoza, etc sunt deja postate pe forum, asa ca se pot observa mici diferente.
Motivele de a scoate un nou produs pe piata sunt simple:
- pe piata sunt o sumedenie de siropuri care nu au legatura cu apicultura, dar sunt vandute drept hrana pentru albine.Din cate stiu eu, nu mai exista un alt sirop obtinut din zahar pe piata(in afara de Apiinvert).Apicultorii au cateva variante(in cazul in care nu au suficiente resurse de hrana), ori cumpara indulcitori de panificatie drept hrana pentru albine, ori isi prepara singuri siropul in gospodarie, pe baza zaharului cumparat din magazin.Asa ca o sa oferim o alternativa ieftina bazata pe zahar de sfecla.E simplu!

Am o dilema... sau doua! De ce as cumpara Bonfeed si nu Apiinvert? Sau de ce as cumpara Apiinvert si nu Bonfeed?
Tocmai pentru ca sunt foarte multe siropuri pe piata, unele dintre ele neavand intr-adevar nicio legatura cu apicultura, Agrana ar fi trebuit sa isi "intareasca" Apiinvertul printr-o politica de marketing, nu sa ii mai scoata pe piata inca un concurent. In acest fel imaginea Apiinvertului se "dilueaza", Agrana avand de pierdut chiar daca atat banii pe Bonfeed cat si pe Apiinvert le intra tot lor in buzunar. Isi fac singuri concurenta si se amagesc cu ideea ca au succes de vanzari!
Ma asteptam la ceva mai mult de la o minte de neamt... dar vad ca tot o minte de roman este la comanda!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Februarie 12, 2014, 06:50:16 PM
Domnule Dumitriu, asta nu este o replica de reprezentat al unei firme de calibru, asa cum se pretinde Agrana!
Adica sa inteleg faptul ca daca unii merg la prosteala clientului, haideti si dvs ca e loc... si puteti vinde orice, pentru ca daca vi se cer documente aveti scuza ca nici o parte din concurenta nu are astfel de documente?
O firma precum Agrana ar trebui sa dea clasa concurentilor si sa dovedeasca RESPECT fata de clienti, intocmind toata documentatia necesara!
stimate Domn,
nu am obiceiul sa imi tratez clientii sau interlocutorii cu lipsa de respect!
Vorbim de un produs nou, care abia va fi lansat peste 2-3 saptamani.Din cate inteleg, ati fi vrut ca sa testam acest produs pe o perioada de cativa ani, inainte de lansare?
Imi cer scuze ca va raspund cu o intrebare: apicultorii care isi produc de zeci de ani,in casa, propriul sirop de zahar, invertit ulterior cu ajutorul sarii de lamaie credeti ca au facut vreun studiu?De ce au folosit acel produs?Pentru ca reteta era relativ simpla, iar albinele au consumat de foarte multi ani un astfel de sirop.
nu cred ca Agrana nu va pune la dispozitie unor apicultori profesionisti care vor intradevar sa faca un astfel de studiu, materie prima pentru a vedea efectele hranirii cu Bonfeed.
Am vazut "n" cazuri , aici pe forum, de cetateni care se laudau cu efectele benefice ale indulcitorilor de patiserie in apicultura.Sa va dau si un exemplu, un anumit sirop care se vindea de maxim 6 luni, era promovat ca fiind folosit in stupina unor apicultori de cel putin 3 ani.Din punctul meu de vedere era o gluma proasta, dar unii probabil au zis ca daca persoana in cauza l-a testat 3 ani, atunci musai e verificat siropul.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Februarie 12, 2014, 06:51:43 PM
EU VREAU SA STIU CATA FRUCTOZA ARE DIN TOT CONTINUTUL ! Ca la albine nu dau doar substanta uscata . Dumneavoastra induceti consumatorii in eroare deoarece acestia vor crede ca vor cumpara o hrana care contine 47% fructoza , in realitate continutul este mult mai mic . Sunt curioas daca se incadreaza macar la F40.
V-am dat continutul de fructoza al produsului. Din cate am vazut pe forum, la alte siropuri, toti specifica aceste continuturi la total produs.Cititi va rog postarea unui anume Domn din Valcea, care in prima pagina a postat procentajele referitoare la fructoza,glucoza, fara a specifica faptul ca aceste procente se refera la substanta uscata.Din pacate nu imi aduc aminte sa fi vazut o postare de-a D-voastra atat de vehementa prin care sa solicitati " CATA FRUCTOZA ARE DIN TOT CONTINUTUL"!!!
Nu faceti comparatie cu F40, si nici cu alte siropuri din porumb ca nu e cazul.Chiar am facut un studiu personal, referitor la continutul de substanta uscata, fructoza, glucoza, pret, etc cu aceste siropuri (din porumb)de pe piata.Pe baza acestui studiu a luat nastere Bonfeed-ul, ca sa fie un produs mai bun si mai ieftin!
Iar sa inducem consumatorii in eroare, e mult spus, avand in vedere ca produsul nu a aparut inca.Tocmai din acest motiv am postat o prezentare, ca sa discutam pe forum despre Bonfeed, in speranta ca o sa aflam ce asteptari au apicultorii de la un sirop pentru hranirea albinelor.Si sa il imbunatatim daca e cazul!

pharaonu75

Citat din: dumitriu din Februarie 12, 2014, 07:09:41 PM
...
1. Vorbim de un produs nou, care abia va fi lansat peste 2-3 saptamani.Din cate inteleg, ati fi vrut ca sa testam acest produs pe o perioada de cativa ani, inainte de lansare?
2. Imi cer scuze ca va raspund cu o intrebare: apicultorii care isi produc de zeci de ani,in casa, propriul sirop de zahar, invertit ulterior cu ajutorul sarii de lamaie credeti ca au facut vreun studiu?De ce au folosit acel produs?Pentru ca reteta era relativ simpla, iar albinele au consumat de foarte multi ani un astfel de sirop.
...
3. Am vazut "n" cazuri , aici pe forum, de cetateni care se laudau cu efectele benefice ale indulcitorilor de patiserie in apicultura.Sa va dau si un exemplu, un anumit sirop care se vindea de maxim 6 luni, era promovat ca fiind folosit in stupina unor apicultori de cel putin 3 ani.Din punctul meu de vedere era o gluma proasta, dar unii probabil au zis ca daca persoana in cauza l-a testat 3 ani, atunci musai e verificat siropul.

1. DA! DAAAA! DA! DA! Dovada ca firma se respecta si isi respecta si clientii.
2. Daca isi produc de zeci de ani in casa siropul, inseamna ca acel sirop a fost testat zeci de ani... bunicul dadea sirop de zahar albinelor sale si avea rezultate bune... eu am vazut asta ani la rand in stupina sa si am pus si eu in practica... era deja testat de bunicul asa ca am avut certitudine ca lucrul este OK.
3. Sunt sigur ca ati urmarit si subiectele ce vizau siropurile care va concureaza, deci stiti deja ceea ce am postat eu pe acolo si care imi este opinia fata de acele siropuri de patiserie... din acest punct de vedere suntem perfect de acord.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Februarie 12, 2014, 07:04:30 PM
Am o dilema... sau doua! De ce as cumpara Bonfeed si nu Apiinvert? Sau de ce as cumpara Apiinvert si nu Bonfeed?
Tocmai pentru ca sunt foarte multe siropuri pe piata, unele dintre ele neavand intr-adevar nicio legatura cu apicultura, Agrana ar fi trebuit sa isi "intareasca" Apiinvertul printr-o politica de marketing, nu sa ii mai scoata pe piata inca un concurent. In acest fel imaginea Apiinvertului se "dilueaza", Agrana avand de pierdut chiar daca atat banii pe Bonfeed cat si pe Apiinvert le intra tot lor in buzunar. Isi fac singuri concurenta si se amagesc cu ideea ca au succes de vanzari!
Ma asteptam la ceva mai mult de la o minte de neamt... dar vad ca tot o minte de roman este la comanda!
Sa incerc sa lamuresc si dilema asta!
Apiinvert-ul este un produs foarte bun(stiu ca o sa spuneti ca sunt subiectiv), care isi are locul lui in piata din Romania.Totusi are si un pret, dar din punctul meu de vedere nu asta e problema principala. Asa cum am mai explicat pe alt topic, fiecare tara are o anumita cantitate de Apiinvert alocata anual.Din pacate, cantitatea alocata Romaniei nu satisface in totalitate cererea catre distribuitori.
bonfeed-ul a aparut si din motivul de a oferi o alternativa mai ieftina, atat la Apiinvert cat si la siropurile din porumb.Dar ca sa si suplimenteze situatia in care ne confruntam cu lipsa in stocurile de Apiinvert.
Incercand sa ma pun in pielea cumparatorului am doar cateva optiuni, daca nu am suficiente rezerve de miere:
-cumpar zahar si imi fac singur siropul acasa
-cumpar un indulcitor de patiserie, drept hrana pentru albine
-cumpar Apiinvert sau alta hrana specializata pentru albine
-cumpar un sirop din zahar gata preparat, care pana la 1 Martie nu il gasim pe piata
Decizia va apartine apicultorilor, si fiecare va lua hotararea care i se pare cea mai buna.
Avand in vedere ca Agrana cumpara anul acesta si fabricile de zahar care apartineau brandului Lemarco, sper ca pana in toamna sa venim si cu alte surprize placute pentru apicultori.

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Februarie 12, 2014, 07:22:41 PM
1. DA! DAAAA! DA! DA! Dovada ca firma se respecta si isi respecta si clientii.
2. Daca isi produc de zeci de ani in casa siropul, inseamna ca acel sirop a fost testat zeci de ani... bunicul dadea sirop de zahar albinelor sale si avea rezultate bune... eu am vazut asta ani la rand in stupina sa si am pus si eu in practica... era deja testat de bunicul asa ca am avut certitudine ca lucrul este OK.
3. Sunt sigur ca ati urmarit si subiectele ce vizau siropurile care va concureaza, deci stiti deja ceea ce am postat eu pe acolo si care imi este opinia fata de acele siropuri de patiserie... din acest punct de vedere suntem perfect de acord.
1. ...
2. Intentia noastra principala este sa scutim munca facuta in gospodarie si sa oferim un produs constant din punct de vedere al calitatii.Daca vor apare probleme in stupinele hranite cu Bonfeed, ne vom asuma raspunderea, asa cum facem cu toate produsele noastre.Repet, daca se doresc a fi facute studii in laborator sau stupina in privinta acestui nou produs, o sa oferim gratuit material de studiu, cu conditia ca rezultatele sa fie facute publice, indiferent daca ne avantajeaza sau nu.
3.Am citit toate topicurile referitoare la produsele concurente.Foarte interesant este ca, citind aceste postari iti poti da imediat seama care forumisti au interes sa promoveze un anumit produs.E penibil sa citesti cat de bun este un produs care in realitate e o mare cacealma pentru apicultura.V-am citit postarile si am apreciat echidistanta fata de oricare produs, precum si intrebarile puse strict la obiect fata de fiecare produs in parte.Nu ma asteptam ca Bonfeed-ul sa " scape" de intrebari incomode puse doar cu intentia de a lamuri aspectele pozitive sau negative.
Va felicit pentru "echidistanta" aratata fata de toate produsele existente!

D006

Da . e clar ! Bonfeed e campion la apisacăzuri !  Cum Pharaoane are sub 40% fructoza ????????? si mai costa si un euro kg. ?

mmacreanu

:)) da cine va opreste sa mergeti la un laborator sa faceti analiza ... atatea presupuneri si nici nu ati vazut produsul!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Februarie 12, 2014, 08:25:03 PM
Da . e clar ! Bonfeed e campion la apisacăzuri !  Cum Pharaoane are sub 40% fructoza ????????? si mai costa si un euro kg. ?

Din matematica pe care o stiu eu, atat imi rezulta: 35,25%! Crede-ma pe cuvant...
pretul de 1 euro/kg este la fabrica... tu il vei gasi in magazin la 1,2 euro/kg... si asta doar in cazul in care comerciantul nu se lacomeste sa bage adaos mai mare de 20%.

Daca imi invertesc zaharul acasa ajung la un pret maxim de 2,7 - 2,8 lei/kg de sirop 3:1 (25% apa)... adica la jumatate.
Ramane de vazut daca lenea/comoditatea ma vor impinge sa platesc dublu si sa cumpar siropul gata preparat. Pana acum nu m-a impins. Daca pretul final, la vanzarea cu amanuntul, era cel de 4,5 lei, poate deveneam client fidel... dar la un pret de 5,5 lei sau chiar mai mult, chiar daca este obtinut din sfecla, fac un pas inapoi si ma intorc la oalele de 40 de litri, emailate, care gazduiau candva sarmalele nuntasilor! :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Cand te dai firma mare intai vii cu recomandari de la cateva mari laboratoare si apoi incepi cu reclama .
   Macreanule intamplarea face sa fi vazut si gustat produsul ... ai vazut ca stiam si fabrica unde este facut ...

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Februarie 12, 2014, 08:25:03 PM
Da . e clar ! Bonfeed e campion la apisacăzuri !  Cum Pharaoane are sub 40% fructoza ????????? si mai costa si un euro kg. ?
Lasati, lasati!
Macar nu e indulcitor de cozonaci vandut drept hrana pentru albine! Care are MAXIM 37,5 % fata de 35,25% cat are FIX Bonfeed-ul?Ca minim nu se stie inca cata fructoza are siropul perfect pe care il promovati cu atata patos!Si costa si peste 1 euro/kg!Curios ca nu faceti referire si la continutul de maltoza, atat de "benefic" pentru albine!
Nu va faceti probleme ca nu se va vinde la pretul asta, mai ales ca apicultorul ramane si cu o galeata cu capac pe care o poate folosi pentru miere.
Altceva in afara de continutul de fructoza va deranjeaza? Ca mai avem timp pana la lansarea produsului sa aducem imbunatatiri siropului, astfel incat sa fie pe placul clientilor.
Nici nu ma asteptam sa nu faceti deja o categorisire a produsului ca fiind altceva decat"apisacaz".Va stiu opinia: toate produsele sunt proaste si calitativ inferioare.Doar unul singur e perfect pentru albine, testat timp de 3 ani inainte sa fie inregistrata efectiv denumirea produsului.

mmacreanu

Citat din: dragos2006 din Februarie 12, 2014, 08:51:33 PM
Cand te dai firma mare intai vii cu recomandari de la cateva mari laboratoare si apoi incepi cu reclama .
   Macreanule intamplarea face sa fi vazut si gustat produsul ... ai vazut ca stiam si fabrica unde este facut ...

Esti tare daca aceasta noutate deja a ajuns pe limba ta :D ... cred ca astfel de siropuri sunt atractive pentru cei cu sute de stupi, altfel nu pot vedea de ce nu as inverti eu zaharul de la agrana pe care il cumpar la 3.7 ron!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

pharaonu75

Citat din: mmacreanu din Februarie 12, 2014, 08:43:41 PM
:)) da cine va opreste sa mergeti la un laborator sa faceti analiza ... atatea presupuneri si nici nu ati vazut produsul!

Eu nu am presupus nimic, ci doar am adresat niste intrebari pentru a se clarifica anumite aspecte.
Nici analize nu fac... analizele le face firma producatoare inainte sa scoata fiecare lot pe piata si le mai face OPC-ul in cazul in care cumpar produsul si am grave suspiciuni ca informatiile inscrise pe eticheta nu corespund cu ceea ce se afla in recipient! :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Februarie 12, 2014, 08:49:42 PM
Din matematica pe care o stiu eu, atat imi rezulta: 35,25%! Crede-ma pe cuvant...
pretul de 1 euro/kg este la fabrica... tu il vei gasi in magazin la 1,2 euro/kg... si asta doar in cazul in care comerciantul nu se lacomeste sa bage adaos mai mare de 20%.

Daca imi invertesc zaharul acasa ajung la un pret maxim de 2,7 - 2,8 lei/kg de sirop 3:1 (25% apa)... adica la jumatate.
Ramane de vazut daca lenea/comoditatea ma vor impinge sa platesc dublu si sa cumpar siropul gata preparat. Pana acum nu m-a impins. Daca pretul final, la vanzarea cu amanuntul, era cel de 4,5 lei, poate deveneam client fidel... dar la un pret de 5,5 lei sau chiar mai mult, chiar daca este obtinut din sfecla, fac un pas inapoi si ma intorc la oalele de 40 de litri, emailate, care gazduiau candva sarmalele nuntasilor! :D
Gresit!
Pretul de 4,5 lei/kg nu este la fabrica, este pretul cu care se va vinde efectiv prin intermediul distribuitorilor zonali din toata tara.Si este pretul maxim!
Asa ca apicultorii vor decide singuri daca isi cumpara zaharul din comert sau vor cumpara siropul gata facut din zahar+galeata.

pharaonu75

Daca veti reusi sa impuneti un pret maxim de 4,5 lei/kg la vanzarea catre apicultor, este un lucru bun! Dar cat va tine acest lucru? Un an, doi, dupa care veti ridica pretul cu viteza ametitoare ca la sortimentele predecesoare?

La pretul de 4,5 lei mi-ati captat deja atentia si promit ca voi incerca acest produs, pentru a vedea rezultatele.
Daca voi fi multumit, voi face public acest fapt, pentru ca asa mi se pare normal... dar daca nu voi fi multumit, sa fiti sigur ca nici dracu' nu-mi mai inchide gura! =))

P.S. Totusi nu mi se pare OK treaba aia cu "nu e cazul sa facem un astfel de studiu, atat timp cat toate siropurile comercializate pe piata din Romania nu au "in spate" un astfel de studiu". Afecteaza!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube