Yulian

Creat de yulian, Februarie 07, 2014, 02:33:05 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Va salut pe toata lumea.
Desi sunt inscris pe forum de ceva timp, ca un nesimtit, inca nu m-am prezentat.
Sa incepem
Stupi: 21
Ani de apicultura: 3
Sistem folosit: R1/1+2xmag 1/2
Varsta: 35 anul asta dupa ce storc salcamul (sper)
Stare civila: incerta - casatorit inca..dar nu pentru mult timp
Copii: 2+1
Ocupatie: Economist...inca
Dorinte: sa devin apicultor
Vise: sa devin mare apicultor.
Realizari: 3 copii.
Mai multe vor urma diseara cand o sa completez cu poze.

O zi insorita tuturor!

yulian

#1
As fi pus pariu ca vyktor mi-a scris ceva....hmm  :uimit:
1. Piticul
2. Eu, azi  :hi:
3. Stupina
4. Cel mai tare stup pe care l-am deschis astazi
5. Un stup mai "agitat"  :hi:

dodo79


Cristel

 :welcome: Tii, dar ce frumos zboara fetele tale! In sud e inca zapada si ger, din nefericire, asteptam pe saptamana viitoare sa vedem daca se dezmorteste putin pe afara. Succes in continuare, se pare ca iti place apicultura si stii suficiente secrete pentru a ierna stupii pe 10 rame...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

yulian

#4
Stai linistit, nu sunt toti pe 10R...4 din 21. Cei mai mici au intrat la iernare pe 5R - 5 buc. Restul sunt de la 6 in sus. Asta inseamna unificare puternica in toamna. Din 28 buc au ramas 21!
Butoaie pline tuturor!
Zborul de ieri
Zbor de februarie 2014

Vyktor


Citat din: yulian din Februarie 07, 2014, 10:11:49 PM
As fi pus pariu ca vyktor mi-a scris ceva....hmm  :uimit:

N ai fi pierdut :P
M am repezit putin,  abia dupa aceea ti am verificat profilul  :rusine:

mmacreanu

salut yulian, bine ai venit pe forum.
Ce masina ai? Te intreb pt ca am vazut prin poze ceva, pare un Mitsubishi. Caut si eu sa achizitionez ceva care sa ma ajute in deplasarile cu stupii, sa poata trage o platforma cu stupi!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Szaby

Bine ai venit pe forum Yulian :welcome:

yulian

Citat din: mmacreanu din Februarie 08, 2014, 09:01:06 AM
salut yulian, bine ai venit pe forum.
Ce masina ai? Te intreb pt ca am vazut prin poze ceva, pare un Mitsubishi. Caut si eu sa achizitionez ceva care sa ma ajute in deplasarile cu stupii, sa poata trage o platforma cu stupi!
De venit am venit de ceva timp...doar ca nu m-am prezentat  :cool:. Masina e intadevar un Mitsubishi -> L200 - 2011. Capacitate de tractare 2700kg. Are tractiune integrala selectabila, adica pot merge doar tractiune spate si cand am nevoie cuplez integrala. Are blocabil si reductor. Sarcina utila la bena 850 paca. Total MMA 5500kg.
Salutari la toata lumea!

antiopa din ardeal

,,Total MMA 5500kg."

Butoaie pline va doresc in urmatorul an apicol si nu numai!
Asta e masa maxima admisibila sau autorizata?

yulian

Masa masinii este maxim 2800, masa remorcii 2700...total mese..cum or fi, 5500

antiopa din ardeal

 Am inteles (sper).
Si eu mi-am luat o masina pentru albine (SH) si am inca multe nedumeriri la ceea ce e scris in brief. O sa le clarific la inscrierea in circulatie si pana atunci normal ca nu stiu nimic clar (asa-i la noi)

yulian

Diseara mergem la rapita la TM. Stupii sunt pregatiti de decolare.
Butoaie pline tuturor!

Inainte de rapita

G. Iulian

Tizule ne asemanăm din multe puncte de vedere, familie, meserie, albine, aspiarații în domeniul apicol, eu îți doresc multă baftă și bine ai venit pe forum.  :hi:  :hi:  :hi:

Hermannstadt

Bun venit printre noi Yulian, frumoasa stupina si vise !

Butoaie pline si spor in realizarea viselor.

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/