Yulian

Creat de yulian, Februarie 07, 2014, 02:33:05 PM

« precedentul - următorul »

yulian

...

yulian

...

yulian

...

yulian

Am avut 19 familii la FS...maine ma duc sa vad ce e acolo. Din primele "observatii" de la fata locului, focul a fost pus intentionat pe miriste in fata stupilor. Multumesc pe aceasta cale apicultorului/lor prietenosi care nu s-au gandit, nu la mine, ca am pierdut mai multe la viata mea ci la saracile albine :(

MirceaCalin

Păcat...mare păcat...

Mi se pare că nesimţirea şi mitocănia sunt în creştere, din păcate, în ţara asta a noastră...
Spor la treabă pentru refacere !!!

stefan1

  Te doare inima cand vezi asemenea lucruri!! Ce inima au avut oamenii aia? I-ai avut intr-o zona de pastoral? Nu ai avut vecini care sa-i supravegheze? Ai avut conflicte cu cineva? Oricum asa ceva nu se face. Daca zici ca inca nu ai ajuns la fata locului, cine a rasturnat unele lazi? Cine le-a filmat de ca nu au inchis macar stupii morti, sa nu iti fure si mierea care probabil mai este?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dodo79

Foarte urat moment.deschizand pagina am crezut ca e loca.Pe urma am vazut comentariile.
Oameni fara judecata.

oroles

Am mai spus-o: Statul roman nu protejeaza proprietatea privata si nu incurajeaza munca. Cum se poate ca hotul si mitocanul sa fie atat de frecventi pe strazile din Romania, fara ca cineva din Parlament sa ia atitudine? Daca facea asa ceva in SUA si aflai cine ti-a facut puteai folosi lejer pusca. Am avut ocazia sa vad ceva asemanator in SUA si s-a intamplat rau de tot pentru cel care a "indraznit" sa darame stupii. Protejand hotii si nesimtitii investitii enorme s-au pierdut si alte cateva nu s-au mai facut. Pana cand?

Stiu ca ai mai avut patanii, din ce ne-ai spus, cu furtul unui cantar apicol. Imi pare rau. Sper ca responsabilii sa primeasca ceea ce merita de la Dumnezeu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: yulian din Iulie 29, 2015, 10:11:08 PM
Am avut 19 familii la FS...maine ma duc sa vad ce e acolo. Din primele "observatii" de la fata locului, focul a fost pus intentionat pe miriste in fata stupilor. Multumesc pe aceasta cale apicultorului/lor prietenosi care nu s-au gandit, nu la mine, ca am pierdut mai multe la viata mea ci la saracile albine :(



...noutati..??


ciucur

Citat din: yulian din Iulie 29, 2015, 10:11:08 PM
Am avut 19 familii la FS...maine ma duc sa vad ce e acolo. Din primele "observatii" de la fata locului, focul a fost pus intentionat pe miriste in fata stupilor. Multumesc pe aceasta cale apicultorului/lor prietenosi care nu s-au gandit, nu la mine, ca am pierdut mai multe la viata mea ci la saracile albine :(

Salut !

Daca te ajuta cu ceva in aceste momente, sunt dispus sa te ajut cu 3 roi in anul viitor pentru a incerca sa iti refaci efectivul.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

yulian

Va salut pe toti. Acum noutatile. Am pierdut o singura familie. Colegii din stanga/dreapta au pierdut 6 din 10 respectiv 8 din 10. Pe miristea pe care am fost am vorbit cu propietarul si nu a fost nicio problema. La fel si pentru floare. In spate aveam porumb, in dreapta porumb, in stanga sosea...deci nu s-ar pune problema ca am fi deranjat pe cineva. Era loc de pastoral, era cineva chiar cu un cap tractor mai spre capatul lanului, peste drum era un baiat din sat care avea persoana angajata sa stea la stupi..din pacate doar noaptea. Stupii mei au scapat doar afumati, dar din pacate am vazut si multa albina pe fund - am plasa pe toata suprafata. Nu am reusit inca sa ma uit in ei deoarece erau foarte nervoase. Si acum pozele...

yulian

...

yulian

...

yulian

Ma uit la aceste poze si imi aduc aminte de anul trecut...cu durere in suflet. Am iesit in primavara cu 44 familii... Undeva la 40% erau pe 3 rame, cateva mai rasarite si cateva f rasarite. Am plecat la rapita..am avut o medie de 3kg/familie, am ajuns la salcam..dezastru national...deabia am scos 4 kg de familie...dupa care s-a redresat situatie. Printr-o intamplare mai putin fericita am ajuns cu ei acasa...la poliflora. Media a fost 11kg/familie. Nu stiu inca ce a dat atat de bine. Am trimis analize la Cj si am aflat cu stupoare ca miere culeasa in iunie-iulie este miere de primavara  :uimit:> Am mers la floare la locul unde merg deja de 4 ani si am scos 17kg/familie. Desi se anunta un an dezastruos...urma a scapat turma. Urmeaza poze  :hi:

yulian

La albine...14.01.2017. Totul pare in regula...asteptam caldurile  :hi: