Video si foto apicultura

Creat de ionel07196555, Februarie 04, 2014, 07:20:11 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag


ionel07196555


mmacreanu

ati luat in calcul si un suport cu 4 randuri, 2 din ele culisante? vreau sa fac si eu asa ceva pana in primavara dar nu sunt hotarat care ar fi varianta mai buna!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

ionel07196555

Citat din: mmacreanu din Octombrie 14, 2017, 08:30:28 PM
ati luat in calcul si un suport cu 4 randuri, 2 din ele culisante? vreau sa fac si eu asa ceva pana in primavara dar nu sunt hotarat care ar fi varianta mai buna!
Da am luat in calcul si asa ceva dar pe vitor .
acest container e gindit pentru ernare , sper sa nu fie o teapa .
Eu in luna11 bag stupi in adapost unde am si incalzire in ei .
Suportu aceela necesita un anumit model de stupi , daca acei stupii nu sint lucrati cum trebue intra apa de la ploaie in ei , totu trebue sa se incadreze in bena de la remorca de 4mL >2ml fara modificari la remorca sau daca sint FONDURI facut un ansamblu dedicat pentru apicultura .

mmacreanu

Citat din: ionel07196555 din Octombrie 14, 2017, 11:58:24 PM
Citat din: mmacreanu din Octombrie 14, 2017, 08:30:28 PM
ati luat in calcul si un suport cu 4 randuri, 2 din ele culisante? vreau sa fac si eu asa ceva pana in primavara dar nu sunt hotarat care ar fi varianta mai buna!
Da am luat in calcul si asa ceva dar pe vitor .
acest container e gindit pentru ernare , sper sa nu fie o teapa .
Eu in luna11 bag stupi in adapost unde am si incalzire in ei .
Suportu aceela necesita un anumit model de stupi , daca acei stupii nu sint lucrati cum trebue intra apa de la ploaie in ei , totu trebue sa se incadreze in bena de la remorca de 4mL >2ml fara modificari la remorca sau daca sint FONDURI facut un ansamblu dedicat pentru apicultura .

eu am remorca cu podul intre roti si suportul pentru stupi il voi face pe latime de 2,4m dar nu voi depasi latimea remorcii cu tot cu roti. Scrie undeva ca ce transporti pe remorca trebuie sa se incadreze la dimensiunile podului?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

ionel07196555

Citat din: mmacreanu din Octombrie 15, 2017, 08:06:43 PM

eu am remorca cu podul intre roti si suportul pentru stupi il voi face pe latime de 2,4m dar nu voi depasi latimea remorcii cu tot cu roti. Scrie undeva ca ce transporti pe remorca trebuie sa se incadreze la dimensiunile podului?
Din ce stiu din trafic se cere sa ai obloane pe inaltime cit e incarcatura si nu trebue sa iasa din gabarit .
Marfa sa fie acoperita cu o plasa sau la nisip cu prelata .
Cu ce tractezi o asfel de platforma ?
Eu am duba dar e puturoasa tare 66/90 cai + cheltuiala anu asta pentru E noroc ca tot a fost ca uns.

mmacreanu

Citat din: ionel07196555 din Octombrie 15, 2017, 09:20:58 PM
Citat din: mmacreanu din Octombrie 15, 2017, 08:06:43 PM

eu am remorca cu podul intre roti si suportul pentru stupi il voi face pe latime de 2,4m dar nu voi depasi latimea remorcii cu tot cu roti. Scrie undeva ca ce transporti pe remorca trebuie sa se incadreze la dimensiunile podului?
Din ce stiu din trafic se cere sa ai obloane pe inaltime cit e incarcatura si nu trebue sa iasa din gabarit .
Marfa sa fie acoperita cu o plasa sau la nisip cu prelata .
Cu ce tractezi o asfel de platforma ?
Eu am duba dar e puturoasa tare 66/90 cai + cheltuiala anu asta pentru E noroc ca tot a fost ca uns.

eu m-am dotat cu un Nissan Navara 177 cai pentru platforma!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

ionel07196555

Cam cum se vede mai jos am ajuns .
Ce se vede in poza 2 e ca atunci cind trece glontu pe linga ureche.
Sa spart un disc la flex , atit de tare a fost impactu ca au distrus o laterala la contaener.

MOTANUL

S-a infipt serios nu e de glumă. Bine ca a fost pe langa.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ionel07196555

GATA PE ANU ASTA.
Am doar 7 stupi in el pe sud .

MOTANUL

Arata numai bun de populat si iesit cu el la plimbare.
Sarbatori Fericite!
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ionel07196555

Citat din: MOTANUL din Decembrie 29, 2017, 09:54:30 PM
Arata numai bun de populat si iesit cu el la plimbare.
Sarbatori Fericite!
Multumesc la fel .

Aurelian A.

Frumos pavilion,cati stupi o sa intre pe el?...la multi ani?
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

ionel07196555

Citat din: Aurelian A. din Decembrie 31, 2017, 08:28:42 PM
Frumos pavilion,cati stupi o sa intre pe el?...la multi ani?
42 pat cald 15 rame normale cu psibilitate de cat 1/2 10 rame
LA  MULTI ANI !

Aurelian A.

Si tractat cu ceva masina 4x4?..cred ca trebe  categoria b+e la el,nu?
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga