Video si foto apicultura

Creat de ionel07196555, Februarie 04, 2014, 07:20:11 PM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

Azi stropiri de voe la rapita 10% inforita ,  fara anunt ca e scump telefonu.
Ansamblu e gata mai trebue traseu si la hartii beton albine mai putine.

dan sebastian

Nu trebuie decât câteva kg de miere !
Spaga s-a inventat in tara asta de sute de ani. Și pe vremea Turcilor de plătea mită pt a conduce Moldova.
Nu am văzut încă incoruptibili care sa refuze șpaga.
Sa speram că vremurile de vor schimba !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

undragutz

Citat din: ionel07196555 din Aprilie 13, 2017, 11:28:23 PM
Ansamblu e gata mai trebue traseu si la hartii beton albine mai putine.

Sefuu !  =))
Anul asta ce salcim pazesti ?
Varasti sau Bazarghideanu ?
Ca unde te-oi duce, tot la spart seminte te duci . :sad:
La Calarasi vad ca ninge ca-n plina iarna.

ionel07196555

Azi a miscat ceva cintaru dar anemic si am pina in 1,5 Km sute de h rapita dar nu secreta , mai dureaza maxim 7 zile si e gata rapita .
Salcimu cel putin 10 zile dar are deja frunza mare ca cel tinar.
Ce e mai jos fara graba  :yahoo_cry: semne bune anu are .

dan sebastian

Ca tot stuparul adevărat ai terminat lucrarea in ultima sută de metrii. Călătorii plăcute în pastoral cu ea, fara evenimente rutiere și multă miere sa faci. Baftă !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cristi6821

Citat din: ionel07196555 din Mai 02, 2017, 10:14:50 PM
Azi a miscat ceva cintaru dar anemic si am pina in 1,5 Km sute de h rapita dar nu secreta , mai dureaza maxim 7 zile si e gata rapita .
Salcimu cel putin 10 zile dar are deja frunza mare ca cel tinar.
Ce e mai jos fara graba  :yahoo_cry: semne bune anu are .

Eu am auzit ca rapita este pretentioasa la secretia de nectar. Anul asta da peste tot cu conditia sa ai multe albine in stup. Poate or reusi aia de la Pioneer sa scoata un soi care sa dea nectar si in conditii normale, adica la familiile de albine pe 5-6 rame bine acoperite de albina. Speranta moare ultima. Sa speram ca o sa traim sa apucam vremurile alea. Daca nu noi macar copii nostrii!

bucovineanu

Orice cules este conditionat de numarul de albine culegatoare din stupi. Daca exista o armata mare  de culegatoare vor aduna nectar mult, chiar si in conditii nu tocmai ideale. Daca armata e mica, poate sa curga nectarul din flori si abia daca se va simti in stupi. Acest lucru e valabil pentru orice cules, nu numai la rapita.

ionel07196555

Citat din: dan sebastian din Mai 03, 2017, 06:58:38 AM
Ca tot stuparul adevărat ai terminat lucrarea in ultima sută de metrii. Călătorii plăcute în pastoral cu ea, fara evenimente rutiere și multă miere sa faci. Baftă !
Multumesc .
Mai am de munca la el, aproape de tei e gata SPER.
Merge foarte incet , flecsurile de 2 lei da semne de oboseala . cablurile de la sudura ,prelungitoarele .
Lucru singur e foarte greu daca gresesti ceva tai polizezi si montezi corect dar il dau gata .
Cel mai important materialele se gasesc greu ca vreau sa fie usoare si rezistente.

ionel07196555

Citat din: bucovineanu din Mai 03, 2017, 10:44:19 AM
Orice cules este conditionat de numarul de albine culegatoare din stupi. Daca exista o armata mare  de culegatoare vor aduna nectar mult, chiar si in conditii nu tocmai ideale. Daca armata e mica, poate sa curga nectarul din flori si abia daca se va simti in stupi. Acest lucru e valabil pentru orice cules, nu numai la rapita.
Ar fi ceva albina nu ca in alti ani dar lanurile nu da .
Am avut un lan mic care da dar a fost stropit cu biscaya si nu se mai duce albina pe el.
Am vazut ca intra polen foarte mult toata ziua dar nu de rapita foarte putin din 10 albine 3>4 sint cu polen de rapita.
Albina e foarte calma la rapita ne stropita dar la vatra de linga FETESTI nu poti unbla in stupi rele esite din cale afara .

tinumaftei

Nici la mine nu merge cine știe ce culesul la rapiță. Am dus și în lan și mai departe. Albinele sunt cand blânde și nu ai nevoie de fum, când de transforma in flotilă de vânătoare și ataca tot ce mișcă sau zboară prin zonă.
Am înțeles că mai nou, în soluția de insecticid pun și ceva substanța repelentă, că fermierul sa nu mai aibă reclamații de la apicultori și albinele să nu se mai apropie de solele de rapiță.
Aici insa merge destul de frumos pădurea. Este înflorit păducelul și acum incepe frasinul. Majoritatea stupilor au ajuns pe 15-18 rame.

ionel07196555

Azi a cazut cintaru la jumatate fata de ieri , dupa cum erau la apa toata ziua era de asteptat .
Rapita a inceput sa paleasca bine , seceta mare .
Salcamu e cum se vede mai jos , slabe sperante la cit e de mare frunza , speranta moare ultima
Albina foarte calma parca am fi la salcim nu la rapita.

balasbebe

Daca nu are flori creste frunza.

dan sebastian

Apropo de rapita, am avut cules foarte bun (si ma refer la mierea extrasa din ei), fiecare stup fiind blocat. Rapita insa nu a fost extraordinara. Nu a crescut 2 m. Un soi mai pipernicit, abia a atins 1-1.2m inaltime. Initial am crezut ca mi-am luat-o. Se pare ca secretia de nectar e mare si la lanurile care nu sunt foarte atractive ochiului (exagerat de mari cu tulpina viguroasa).
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ionel07196555

Azi dupa cum se vede salcamu e in plin dar fara o albina pe el .
Rapita a inceput sa dea iara find spalata de stropiri .
In stupi azi nu am vazut polen decit foarte putin fata de alti ani.

ionel07196555

#464
Azi e sarbatoare mare sa mai arat cite ceva .
Dupa citeva luni de calduri nu se putea lucra cu fieru in aer liber .
Am ajuns la ce se vede mai jos .
Dupa cum am mai spus sculele au inceput sa cedeze pe rind : bormasina , flex cleste sudura , cabluri , prelungitoare , urmeaza flecxu mare care da semne .
Costul initial estimat aproape se dubleaza + timpu de lucru cu precizarea ca lucrez singur.
Sper sa mai lucrez o saptamina pina la finalizare .