Ce facem cu zapada de la urdinis?

Creat de Lali_Hristu, Ianuarie 27, 2014, 01:52:44 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

In aceasta iarna s-a mutat din nou polul frigului in Bucovina. Am toti stupii in aer liber fara nici un fel de paravan. Siind ca le-am asigurat suficienta mancare, nu imi fac nici un fel de probleme in privinta consumului sau a uzurii albinelor. Se uzeaza unele, le iau altele locul.

Din lanul de fasole

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 29, 2014, 07:45:59 PM
In aceasta iarna s-a mutat din nou polul frigului in Bucovina. Am toti stupii in aer liber fara nici un fel de paravan. Siind ca le-am asigurat suficienta mancare, nu imi fac nici un fel de probleme in privinta consumului sau a uzurii albinelor. Se uzeaza unele, le iau altele locul.

Acum două ierni – iarnă grea –  un prieten, cu stupii sub doi metri de zăpadă, toţi cu suficientă hrană naturală, mi-a cerut sfatul. Nepriceput cum sunt, l-am întrebat pe unul dintre prietenii mei octogenari. Acesta l-a sfătuit să stea liniştit. Rezultatul? Toate familiile de albine au ieşit excelent din iarnă.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

cipriene

eu cred ca ne iubim prea mult albinele  :D
si eu le-am curatat zapada de la urdinis.......ca sa nu stau linistit  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

petru.atudorei

Prea multa dragoste poate face rau.. mare grija:D

Din lanul de fasole

Reiau o postare mai veche:

Citat din: Din lanul de fasole din Februarie 14, 2014, 09:33:08 PM
Două zile nu am făcut pârtie până la stupi cotoiului, când zăpada avea 90 de cm, şi am rămas fără o familie puternică, victima ciocănitoarei – am amintit, la vremea respectivă, acum vreo două săptămâni, despre acest atac, pe forum. Dumnezeu să o odihnească în pace – pe familie, nu pe ciocănitoare, că ea e bine-merci –  că mare populaţie avea... în plus i-au rămas aşa de multe rezerve, inclusiv pe ramele cuibului. Şi pe toate albinele, 95%, le-am găsit jos, grămadă, cu înălţimea mai mare de 6 cm, pe 7 rame, pe mai mult decât  jumătatea din faţă a ramelor.
Din astfel de evenimente am tras eu concluzia, normală, că după zeci de ani de stupărit, ca amator, nu ştiu nimic despre albine.
PS Dragi colegi, în ale noastre, conjudeţeni – adică buzoieni – avem prea multe ciocănitori în judeţ, care fac prăpăd, ce ne facem ? Unele au zburat în politică, la Bucureşti, dar ce ne facem, repet,  cu familiile noastre, că au mai rămas suficiente ciocănitori şi la noi. :bzz: :bzz: :bzz:

Ce pot spune mai nou, acum, eu am păţit-o, dar şi prietenului meu i-a murit o familie, cu toate cele, ca la mine, fără ciocănitori,  a avut-o la adăpost, fără posibilitate de blocare a urdinişului - fund antivarroa întredeschis - hrană gârlă, şi deasupra cuibului...
Părerea mea: - cine susţine că poate stăpâni toţi factorii perturbatori care, inerent, afectează viaţa familiilor de albine, luate ca sisteme cu reglare automată, spune un mare neadevăr. Şi albinele mor, ca şi oamenii, atunci când te aştepţi mai puţin.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

bucovineanu

In aceasta iarna nu au prea avut voie sa moara familiile de albine.

Aurelian A.

Daca in iarna asta au murit stupi inseamna ca doar apicultorul e de vina :nod:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Din lanul de fasole

Citat din: bucovineanu din Februarie 22, 2014, 09:07:08 PM
In aceasta iarna nu au prea avut voie sa moara familiile de albine.

Domnule profesor – vă respect, sunteţi cu adevărat profesor în apicultură, din ce am citit eu din postările domniei voastre – iacătă că, cum că se mai întâmplă şi altfel, putem să le spunem ,,accidente", dar se întâmplă. Cei care fac socoteli de impozitare a familiilor de albine nu se iau după mine, un novice, se iau după cele scrise de dumneavoastră aici, un meseriaş. :yahoo_cry:
Domnul meu, vă rog să le explicaţi celor cu fixarea impozitelor că nu toţi amărâţii cu stupi în curte, ca mine, sunt meseriaşi ca domnia voastră, impozitul pe familie trebuie să fie la noi mai mic, că avem şi pierderi, iar la dumneavoastră pe măsură. :rotfl: :hi: :hi:


C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

bucovineanu

La cei care le mor albinele din cauza stapanului ar trebui ca impozitul sa fie dublu.  :smile:

cipik

Citat din: Aurelian A. din Februarie 22, 2014, 09:47:38 PM
Daca in iarna asta au murit stupi inseamna ca doar apicultorul e de vina :nod:

Am ajuns la concluzia ca doar omul / apicultorul este de vina pentru pierderile din stupina. Situatiile '' naturale '' tot omul le poate  prevede si lua masuri din timp sau daca deja sau produs tot omul poate interveni in aceasta situatie. Parerea mea.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Din lanul de fasole

Am uitat să vă precizez, în aceeaşi notă de glumă – să nu o luaţi altfel – noi, ,,pinguinii", trebuie să fim protejaţi, chiar dacă ne înmulţim, suntem pe cale de dispariţie, nu? :rotfl: :rotfl: :rotfl:
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Citat din: Din lanul de fasole din Februarie 22, 2014, 10:13:34 PM
Am uitat să vă precizez, în aceeaşi notă de glumă – să nu o luaţi altfel – noi, ,,pinguinii", trebuie să fim protejaţi, chiar dacă ne înmulţim, suntem pe cale de dispariţie, nu? :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Domnului Bucovineanu,

am uitat să precizez.
Cu acelaşi respect,
C. Pălămidă
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

cipriene

sa inteleg ca-i o rusine sa spui ca ti-au murit cateva familii?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bucovineanu

Nu e nici o rusine sa spui ca ti-au murit cateva familii de albine. Important e sa analizezi, sa vezi unde ai gresit si sa nu repeti greseala si in iarna urmatoare.
Afirmatia din postarea anterioara era o gluma si trebuie luata ca atare.  :smile:

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)