Ce facem cu zapada de la urdinis?

Creat de Lali_Hristu, Ianuarie 27, 2014, 01:52:44 PM

« precedentul - următorul »

Lali_Hristu

Este vreo problema daca urdinisul este complet acoperit cu zapada sau trebuie data la o parte zapada ?

prisecarul

nu este nicio problema!
atentie insa atunci cand se topeste zapada sa nu se faca gheata care sa obtureze aerisirea!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

oroles

Salutare!
Cum procedati cu zapada de la urdinis? O indepartati?
Unii spun ca albinele pot respira si prin zapada si o lasa asa. Altii spun ca albinele risca sa se sufoce. Altii o indeparteaza doar daca nu e inghetata ca sa nu le deranjeze. Astept sugestii...
Am pus la urdinis deasupra tabla, dar la cum a viscolit tot au bagat zapada pe placa de zbor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Daca e afanata, zapada de pe scandurica de zbor nu provoaca nici un deranj albinelor, eventual poate face sa creasca putin umiditatea in stup. Daca e inghetata trebuie inlaturata cat mai repede deoarece exista pericolul de sufocare a albinelor. Zapada de pe capace nu deranjeaza cu nimic albinele, poate sa ramana pana se topeste, daca rezista suportii pe care se afla stupii.

standdupp

Prin carti scrie ca nu e problema daca acopera zapada urdinisul, atata timp cand ea nu se transforma in gheata. Prin zapada circula aerul, deci albinele nu se asfixeaza, iar daca se transforma in gheata atunci poate fi o problema.

Practic inca nu stiu sa iti zic, din ce am mai citit si pe forumuri, acelasi lucru scrie despre zapada la urdinis.
Si la ale mele zapada a acoperit urdinisul, dar o sa merg pe la ele din cand in cand sa mai curat.
Un apicultor incepator

mmacreanu

Azi am dat zapada din fata stupilor, erau acoperiti pe toate partile :d. la unele familii s-a dat foarte usor cu matura zapada ramasa pe scandura de zbor, iar la altele cand dadeam cu matura ramanea un dop de gheata ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mape 48-petru manea

Azi am gasit cativa stupi cu urdinisul blocat cu gheata---am topit cu lampa cu gaz gheata usor si fara zgomot

Kov iulian

Citat din: mape 48-petru manea din Ianuarie 27, 2014, 05:49:12 PM
Azi am gasit cativa stupi cu urdinisul blocat cu gheata---am topit cu lampa cu gaz gheata usor si fara zgomot
Citat din: mmacreanu din Ianuarie 27, 2014, 04:33:52 PM
la unele familii s-a dat foarte usor cu matura zapada ramasa pe scandura de zbor, iar la altele cand dadeam cu matura ramanea un dop de gheata ...
Gheata nu cred ca poate ramane afanata la urdinis, in urma caldurilor de pana acum, probabil este destul puiet ca urmare se genereaza caldura, acea caldura topeste zapada la urdinis care poate ingheta din cauza temperaturilor scazute.

Eu am eliberat doar fata stupului si urdinisul, am lasat stupi acoperiti cu zapada deocamdata in caz ca vine vreun val de frig.

Ramane de vazut daca am gresit sau am facut bine.

mmacreanu

Citat din: Kov iulian din Ianuarie 27, 2014, 07:18:00 PM
Citat din: mape 48-petru manea din Ianuarie 27, 2014, 05:49:12 PM
Azi am gasit cativa stupi cu urdinisul blocat cu gheata---am topit cu lampa cu gaz gheata usor si fara zgomot
Citat din: mmacreanu din Ianuarie 27, 2014, 04:33:52 PM
la unele familii s-a dat foarte usor cu matura zapada ramasa pe scandura de zbor, iar la altele cand dadeam cu matura ramanea un dop de gheata ...
Gheata nu cred ca poate ramane afanata la urdinis, in urma caldurilor de pana acum, probabil este destul puiet ca urmare se genereaza caldura, acea caldura topeste zapada la urdinis care poate ingheta din cauza temperaturilor scazute.

Eu am eliberat doar fata stupului si urdinisul, am lasat stupi acoperiti cu zapada deocamdata in caz ca vine vreun val de frig.

Ramane de vazut daca am gresit sau am facut bine.

si eu am dat doar din fata stupilor, 2 lopeti latime, ce era intre stupi si in spate am lasat asa pentru ca miercuri se mai anunta zapada in zona, la stupii cu plasa pe fund am procedat la fel ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

gaby

eu am indepartat zapada de la urdinis, in acest fel axclud din start posibilitatea de a se forma gheata si de a aparea eventuale probleme cu aerisirea

Kov iulian

Citat din: Kov iulian din Ianuarie 27, 2014, 07:18:00 PM
Gheata (zapada) nu cred ca poate ramane afanata la urdinis, in urma caldurilor de pana acum, probabil este destul puiet ca urmare se genereaza caldura, acea caldura topeste zapada la urdinis care poate ingheta din cauza temperaturilor scazute.

Am zis gheata imi cer scuze am vrut sa zic zapada.

Eram cu gandul la ...    :rotfl: :rotfl:



Kov iulian

Am inteles ca peste cateva zile vine frigul cu adevarat cu temperaturi de -12, -15

Eu am stupi varsati, si ma gandesc sa le pun paie la urdinisuri sa aiba aer si sa ii acopar cu totul cu zapada cat timp e ger.

Ce parere aveti ?

bucovineanu


Aurel

Citat din: Kov iulian din Ianuarie 29, 2014, 05:22:10 PM
Am inteles ca peste cateva zile vine frigul cu adevarat cu temperaturi de -12, -15

Eu am stupi varsati, si ma gandesc sa le pun paie la urdinisuri sa aiba aer si sa ii acopar cu totul cu zapada cat timp e ger.

Ce parere aveti ?
Stiu un apicultor din zona care in zilele cu ger puternic arunca pe scandura de zbor zapada afanata.Zice ca niciodata nu a vut probleme.Eu nu stiu nu am incercat.

Kov iulian

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 29, 2014, 05:23:29 PM
ALBINELE NU MOR DIN CAUZA FRIGULUI.

Nu mor dar nici prea bine nu le e, consuma mai multa miere se uzeaza.

Citat din: Aurel din Ianuarie 29, 2014, 06:54:42 PM
Stiu un apicultor din zona care in zilele cu ger puternic arunca pe scandura de zbor zapada afanata.Zice ca niciodata nu a vut probleme.Eu nu stiu nu am incercat.

Nu cred ca e un lucru bun acea zapada sigur se topeste din cauza temperaturii si se face dop.
Punand paie apoi zapada posibil sa fie mai bine insa nu sunt sigur.