Va salut!

Creat de kvirgil, Ianuarie 26, 2014, 01:50:04 PM

« precedentul - următorul »

kvirgil

Va salut!
Ma numesc Virgil Koszegi, am 39 de ani si sunt din Timisoara.
Am inceput sa iubesc albinele, anul trecut in iarna, citind carti despre viata lor. In aprilie2013 am cumparat 4 familii de la o manastire si le-am asezat la Sanandrei (15 km de Timisoara) in gradina parintilor mei.
Au fost familii pe zece rame in stup Dadant cu albina foarte multa care in luna mai au inceput sa roiasca. La inceput am avut doi stupi Ursu pentru stationar si doi Dadant pe zece rame.
Astazi sunt 7 lazi pe zece rame si doi stupi ursu modificati( dupa aventurile avute cu ei in vara).
Toate matcile sunt din 2013 din botci de roire in afara de una care a facut schimb linistit.
Sper sa iesim cu bine din iarna tot 11 cum am intrat.
Doamne ajuta!

Vyktor

Bine ai venit Virgil :hi: :hi: :hi:
Asteptam si poze
Mult succes

Hermannstadt

#2
Salut si bun venit printre noi!
Ca sa intelegem, ai cumparat 4 familii din care pana in iarna ai facut 11 familii (sau roi) ? ce aventuri ai avut cu lazile profesorului Ursu daca tot ai deschis discutia?

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

NiKoN

Bun venit! :hi:
Ai putea detalia peripetiile cu stupul Ursu, ce si cum ai modificat?
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

bucovineanu

Bine ai venit pe forum. In sfarsit a intrat cineva care a cumparat stupi Ursu si ne poate spune mai multe despre problemele generate in explotare de modelul repectiv.

Marius-ursulakhe

Salutare si bine ai venit in domeniul apicol

kvirgil

Va multumesc tuturor pentru primire!
cateva poze cu stupii din vara si pana la intrarea in iarna2013

G. Iulian

Bine ai venit pe forum.   :hi:

dodo79

 :welcome:
un singur lucru nu inteleg .de ce ai pus folie pe stupi?
sanatate
Ps. un sfat.nu deschide subiectul ursu ca o sa iti strice unii topicul. :) :hi:

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Ianuarie 26, 2014, 05:34:31 PM
:welcome:
un singur lucru nu inteleg .de ce ai pus folie pe stupi?
sanatate
Ps. un sfat.nu deschide subiectul ursu ca o sa iti strice unii topicul. :) :hi:
Bine ai venit pe APIARDEAL. Lasa-l Dodo! Poate ca in sfarsit a aparut si un român de bine care ne poate spune adevarul in privinta tampeniei...numita ursu.

orbanstefan64

bine ai venit !
succes incontinuare!!!
:hi: :hi: :hi:

kvirgil

Hermannstadt,
am cumparat 4 familii care au inceput sa roiasca foarte devreme, in mai, probabil au fost stimulate din ianuarie, eu le am din sfarsitul lui aprilie.
Cele din stupii Ursu au roit natural, i-am cules din pomi iar din ceilalti doi, roi artificiali.
In iarna am intrat cu 4 pe 7-8 rame si restul de 7 pe 4-5 rame, in primavara aflam cate sunt familii.

NIKoN si bucovineanu,
Fiind atat de incepator in apicultura nu pot critica stupul Ursu dar pentru mine a fost o experienta neplacuta in comparatie cu lucrul in stupul vertical pe 10 rame.
Observatiile mele poate subiective poate incorecte:
pentru cine nu cunoaste inventia, avem un corp care poate fii impartit in doua sau trei avand la dispozitie trei urdinise. un corp patrat de 12 rame dadant 1/1 impartibil in doua, caruia ii corespund in partea superioara doua caturi de 1/2 si un alt corp de 5+1 rame caruia ii corespunde o roinita de 6 rame 1/1 cu urdinis. corpul 5+1 poate deveni 4+2 in cazul in care vrem sa facem din 2rame un nucleu de imperechere, pe peretele din fata avand o butoara vorba lui nea Marin.

asta in teorie, ca in practica din cauza bubelor de constructie,cu toate orificiile inchise pe diafragma in toata partea de jos exista un singur miros unificat. esti complet dependent de folii de plastic si pioneze ca sa inchizi diafragma in partea superioara fiindca altfel se muta albina dintr-un cuib in altul.

daca in partea de jos alegi sa mergi cu o familie pe 12 rame care sa lucreze in cat, ai doua urdinise unul frontal si altul lateral, asta insemnand si in pat cald si in pat rece simultan, o dezorganizare organizata cu doua zone de puiet separate ca un cuib spart iar daca inchizi un urdinis se sufoca albinele.
in concluzie din punctul meu de vedere stupul necesita prea multe iosefinizari ca sa fie functional.
eu am inchis urdinisul lateral,am impartit in doua partea de jos, am facut doua podisoare care inchid pe diafragma, cu hranitor deasupra si am iernat in fiecare cate 2 roi(avand 2 stupi Ursu)
cam asta am modificat si cam la atat vor putea fii folositi mai departe, pentru iernat roi, iar in primavara daca totul va fii in ordine voi muta tot in lazi de 10 rame.

as dori sa ascult si alte pareri despre acest minunat stup...


kvirgil

Citat din: dodo79 din Ianuarie 26, 2014, 05:34:31 PM
:welcome:
un singur lucru nu inteleg .de ce ai pus folie pe stupi?
sanatate
Ps. un sfat.nu deschide subiectul ursu ca o sa iti strice unii topicul. :) :hi:

am pus folia neagra ca sa incalzeasca peretii stupului cand iese soarele si sa etansez imbinarea dintre corp si podisor ca sa pot deschide partea de jos.

kvirgil

un film din 15 iunie cand roii erau deja facuti si parte din matci erau imperecheate
http://youtu.be/UCPfcVfefjc :bzz:

crisian-nicolae

asa pictati iai luat de la profu ursu