Adezivi pentru încleiat componente ale stupului

Creat de Din lanul de fasole, Ianuarie 23, 2014, 08:08:01 PM

« precedentul - următorul »

Din lanul de fasole

Sunt aproape sigur –  dar nu bag mâna în foc, mai am nevoie de ea – că sunt mai mulţi, nu sunt singurul, care au nevoie de o informaţie corectă, nu sunt tâmplari profesionişti, dar ca şi mine vor să-şi mai repare o cutie, mai vor ceva cutii noi, au ce le trebuie, dar nu au cu ce le încleia.  Că tehnologia de construire  a unei cutii din lemn nu se reduce doar la asta, e altceva, dar – nimeni, zic eu, nu trebuie să se supere – e un adevăr: multe societăţi comerciale fac stupi, dar nu mai au tâmplari profesionişti. Pot dovedi această afirmaţie cu poze ale unor stupi comandaţi acum doi ani. Voi veni şi eu cu propuneri de adezivi, vă voi întreba şi despre alţi adezivi, caut în continuare, nu deţin soluţia.
Ca să rezum, vreau adezivi buni pentru lemn, cu presare la rece, care să reziste la variaţii de temperatură între -25grade C şi +65grade C. 
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

crisian-nicolae


vranceanul

A cerut numai adezivi rezistenti la temperatura - + nu si la umiditate, cleiul de oase nu rezista la apa, la temperatura da. URELITUL rezista la ambele
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Din lanul de fasole

Citat din: crisian-nicolae din Ianuarie 23, 2014, 08:13:06 PM
Clei de oase. :)

De acord. Daţi-ne o fişă tehnică. Aceasta trebuie să conţină, neapărat:
-caracteristici tehnice;
-pregătirea suprafeţei;
-condiţii de aplicare;
-instrucţiuni de aplicare.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău


Din lanul de fasole

Citat din: vranceanul din Ianuarie 23, 2014, 08:23:09 PM
A cerut numai adezivi rezistenti la temperatura - + nu si la umiditate, cleiul de oase nu rezista la apa, la temperatura da. URELITUL rezista la ambele

He-he, vorbiţi de URELIT R, nu e aşa?
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Citat din: vranceanul din Ianuarie 23, 2014, 08:23:09 PM
A cerut numai adezivi rezistenti la temperatura - + nu si la umiditate, cleiul de oase nu rezista la apa, la temperatura da. URELITUL rezista la ambele

Domnul meu, da-da, aşa e. La exterior nu sunt probleme, cele două straturi de grund de îmbibare şi cu cele două straturi de email sunt suficiente, asigură protecţia la umiditate, dar ce ne facem că şi la interior avem umiditate?
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Citat din: biz din Ianuarie 23, 2014, 08:32:14 PM
http://www.temad.ro/adezivi-etanseizanti/adezivi/bison-adeziv-poliuretanic-pentru-lemn

Mulţumesc frumos pentru intervenţie, Bison e o firmă, nu zic nu, de construcţii, am înţeles că foloseşte acest adeziv numai la interior.
Ca mai sus:

De acord. Daţi-ne o fişă tehnică. Aceasta trebuie să conţină, neapărat:
-caracteristici tehnice;
-pregătirea suprafeţei;
-condiţii de aplicare;
-instrucţiuni de aplicare.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

crisian-nicolae


Din lanul de fasole

Citat din: crisian-nicolae din Ianuarie 23, 2014, 10:06:01 PM
Bison adeziv pentru parchet(D3).

Scuzele mele, eu sunt un moş ramolit, m-am tot gândit, parchetul pot să-l pun şi în curte, unde plouă şi ninge? În plus, în curte am şi curcani... au ăştia un găinaţ acid...
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

relutu

Mai nene mata tii cu ursu?-numic nu iti  convine.?

crisian-nicolae

Citat din: Din lanul de fasole din Ianuarie 23, 2014, 09:01:14 PM
Citat din: vranceanul din Ianuarie 23, 2014, 08:23:09 PM
A cerut numai adezivi rezistenti la temperatura - + nu si la umiditate, cleiul de oase nu rezista la apa, la temperatura da. URELITUL rezista la ambele

Domnul meu, da-da, aşa e. La exterior nu sunt probleme, cele două straturi de grund de îmbibare şi cu cele două straturi de email sunt suficiente, asigură protecţia la umiditate, dar ce ne facem că şi la interior avem umiditate?
Dupa ce inchei stupul il finisez si dau doua miini de lavabila de exterior ,da voie la lemn sa,, respire''.(fara uleiuri fara vopsea in ulei sa-u diluant)

Din lanul de fasole

Citat din: relutu din Ianuarie 23, 2014, 10:28:53 PM
Mai nene mata tii cu ursu?-numic nu iti  convine.?

Domnul meu, vă mulţumesc, aţi reuşit a mă face să râd cu poftă! :)
Pot merge la culcare.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

crisian-nicolae

Asa devreme ,noi stam toata noaptea maiales in week-end. :D

cristian bh

Din ciclu
ACEIASI MARIE CU ALTA PALARIE.
Intreb si io da cate topicuri mai deschideti pe acest subiect
De cate ori sa cante popa slujba babelor surde
Iar incepeti cu povestea urelitului,cleiului de oase.acuma vad ca se recomanda adezivul poliuretanic
Citat din: biz din Ianuarie 23, 2014, 08:32:14 PM
http://www.temad.ro/adezivi-etanseizanti/adezivi/bison-adeziv-poliuretanic-pentru-lemn
cu asta sigur lipiti la loc pastaile de fasole uscata =))
Toti folositi spuma poliuretanica la usi si geamuri si rezista si ea de la -50 la plus cat vreti
da cand puneti mana se rupe si se sfarama.
Un cunoscut care are si el firma de tamplarie,a executat o poarta mare de exterior din fag si a incleiat-o cu adeziv de asta ca el are niste proprietati asemanatoare cu spuma si se umfla si el un pic si da senzatia de rezistenta da la scurt timp cand a inceput procesul natural de tensiune datorita umiditatii din aer s-a desfacut toata astfel incat a fost nevoit sa faca alta in loc.Daca nu va place d3 atunci cautati pana gasiti d4 iar daca vreti sa experimentati pe propria piele si buzunar continuati si va doresc succes da sa nu uitati sa anuntati si alde ca mine ca si eu sunt interesat de ceea ce e mai bun in acest domeniu.