Perioada de orfanizarea

Creat de vali773, Ianuarie 14, 2014, 10:30:59 PM

« precedentul - următorul »

vali773

Buna ziua. Am și eu o întrebare la care pana acum nu am gasit un răspuns unitar sau poate nu am citit unde trebuie. Cate ore sau zile trebuie orfanizat un stup în următoarele cazuri :
            1.   Introducerea  unor fîși  de faguri cu larve de o zi   în vederea luării în creștere ?
            2.   Introducerea unei botci  în vederea obținerii unei alte mătci ?
Am gasit perioade de orfanizare de la 2 ore la câteva zile. Care ar fi perioada optima . Mulțumesc mult    :bzz:

Kiwi Bee

In ambele cazuri ai posibilitatea ca albinele sasi traga botci de salvare(in marea majoritate a cazurilor dar nu vorbim de 100%) deci este indicat sa revii dupa 3-4 zile si sa distrugi botcile de salvare.

Dupa 1 ora albinele deja stiu cai problema si nu au regina deci poti sa faci manevrele dorite dar daca lasi stupul orfan 1 saptamina si revii sa distrugi botcile de salvare albinele nu vor mai avea nici o sansa sasi faca botci de salvare noi(dupa o saptamina nu mai au puiet larvar de unde sasi faca acele botci) si vor accepta ce le dai tu.

O alta metoda despre care precis ai citit prin cartzi este sa indepartezi ramele cu puiet larvar tinar si sa le inlocuiesti cu rame cu puiet capacit de la alte familii(nu mutzi albine doar rame). Astfel nu mai trebuie sa asteptzi 1 saptamina si va fi suficient 1 ora.

petru.atudorei

O metoda care am testat-o si a functionat perfect..dar poate fi norocul incepatorului pentru ca am testat doar la un stup care nu imi acepta matca, ar fi ca sa le lasi sa isi traga botci..iar la 2 zile sa le strici botcile si in locul unei botci facute de ele..sa pui una gata de ecluzionare. si albinele o vor lua ca botca a lor.. Ma repet am testat doar odata... si am gasit scris undeva pe net acest lucru..deci nu stiu care sunt procentele de reusita in acceptarea matci.

iar pentru punctul 1 ..cu fasii de faguri .. dl. kiwi bee ti-a dat raspunsul. Nu ma repet.