Cresterea matcilor in prezenta altei matci!

Creat de thomas, Ianuarie 14, 2014, 07:35:27 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Nu imi este foarte clar cand este cel mai bine sa se mute rama din starter in finisor. Imediat dupa ce au fost startate sau chiar inainte de capacire?
Multumesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Kiwi Bee

Cei care au si starter si finisor pun larvele transvazate in starter pt 24-48 de ore dupa care le muta in finisor.

Ignatov Andrei

Citat din: ciucur din Mai 29, 2014, 02:20:04 PM
Nu imi este foarte clar cand este cel mai bine sa se mute rama din starter in finisor. Imediat dupa ce au fost startate sau chiar inainte de capacire?
Multumesc.

Dupa minim 12 ore si maxim 24!

Finisorul, musai sa aiba matca, daca vrem calitate!

ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Cubby

Eu am mutat dupa 24 de ore in finisor rama cu botci si finisorul a scos larvele din botci. Stie cineva de ce?

RazvanTi

mai incearca... persevereaza... in final... vei reusi.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Cubby

Citat din: RazvanTi din Mai 30, 2014, 09:02:07 AM
mai incearca... persevereaza... in final... vei reusi.
:ok: Asa voi face. N-am nimic de pierdut. :thanks:

thomas

Referitor la ce spunea marius_vfp mai sus, am incercat si eu sa pun rama de crestere cu vreo 6-7 larve in mijlocul unui cuib dadant, a carui matca nu este izolata in vreun fel. Faza tare e ca mi le-a luat in crestere. Vreo 5 din 7. Acum intrebarea si mai interesanta e: daca chiar le va creste si vor ecloza, familia respectiva va roi? Bine, la momentul potrivit, le introduc in bigudiuri, dar ma intreb, ce va mai tine matca batrana sa nu plece prin copaci?

nicomico

Nu in toate cazurile roieste cand exista botci in stup.Daca matca tolereaza de moment botcile nu inseamna ca pana la final nu le poate distruge.Nu le distruge cand matca este slabuta(batrana), cum este si cazul schimbarii linistite.

nicomico

Cubby ai izolat cu gratie haneman rama cu botci inainte de introducere in finisor?Daca nu sa stii ca aceasta este una din cauze.

marius_vfp

thomas dupa circa 6=7 zile de la transvazare verifici si vezi daca au capacit vreo botca , daca da le bagi bigudiu , in bigudiu prinzi o albina sau 2 insotitoare si ceva miere in capacul bigudiului . si le lasi pe pozitie , dupa ce vezi ca au capacit tot , mai astepti circa 5-6 zile apoi poti face urmatoarele variante , ridici botcile si le folosesti in nuclee sau roi lasand matca batrana in cutie , sau  ridici botcile mai putin de una , matca batrana o elimini , botca ramasa o lasi pentru a ecloziona in stup pierzi ceva vreme cu imperecheatul dar asta e , te alegi cu o matca noua si buna , restul matcilor le bagi prin nuclee .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Cubby

Citat din: nicomico din Iunie 02, 2014, 07:09:54 PM
Cubby ai izolat cu gratie haneman rama cu botci inainte de introducere in finisor?Daca nu sa stii ca aceasta este una din cauze.
da, rama cu botci am pus-o intr-o cutie de tabla cu haneman pe ambele parti, din acelea pentru izolarea matci cumparata de la targ.

thomas

mersi, Marius! chiar asa ma gandeam sa fac, mai putin partea cu albine in bigudiu. asta e o idee buna!

marian sima

Citat din: thomas din Iunie 02, 2014, 06:12:33 PM
Referitor la ce spunea marius_vfp mai sus, am incercat si eu sa pun rama de crestere cu vreo 6-7 larve in mijlocul unui cuib dadant, a carui matca nu este izolata in vreun fel. Faza tare e ca mi le-a luat in crestere. Vreo 5 din 7. Acum intrebarea si mai interesanta e: daca chiar le va creste si vor ecloza, familia respectiva va roi? Bine, la momentul potrivit, le introduc in bigudiuri, dar ma intreb, ce va mai tine matca batrana sa nu plece prin copaci?

Am experimentat si eu cresterea botcilor in prezenta matci,la stupi orizontali de 20 de rame am despartit cuibul de magazie cu o diafragma care a fost captusita pe margini cu folie pentru ca sa nu treaca mirosul de matca.
Albina putea sa treaca dintr-o parte in alta pe sub diafragma printr-un spaatiu de 5 cm.

in magazie am introdus doua rame cu puiet capacit si intre ele am pus rama port-botci,treaba este ca albina nu ia in lucru mai mult de 7 botci ,acesta este stasul de botci pentru schimbare linistita ,in schimb botcile sant lungi si frumoase.

Am probat la mai multi stupi unii nu au vrut sa ea botci in crestere altii da.
Asa ca la 5 botci familia nu se gandeste la roit ci la schimbarea linistita a matci.

MOTANUL

Am un stup cu cat 1 si cat 2. (multietajat).
In cat 1 sunt cam toate ramele pline cu albine, miere,etc + o matca f. buna (acum 1 luna jumatate erau doar 5 rame pline). In cat 2 se plimba albine - dar mai mult asa in inspectie 5-10 pe rama. Cu alte cuvinte cat2 este gol.

Am o matca imperecheata cu care nu am ce face si nu as vrea sa o omor (acum o saptamana nu aveam matca fecundata si eram disperat). Acum am una in plus. Daca separ corpurile cu o gratie hanemman pot functiona 2 matci imperecheata intr-un singur stup??

Sa raman cu un singur urdinis si matca asta a 2-a sa atraga albine sus si sa faca si ea oua acolo sa o ajute pe cea de jos. (nu intentionez sa recoltez miere anul asta - le las totul albinelor)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0