stupi din paulownia

Creat de teoalbina, Ianuarie 14, 2014, 03:36:39 PM

« precedentul - următorul »

teoalbina

A incercat cineva sa construiasca cutii de stupi din lemn de paulownia? asa cum se mentioneaza la urmatoarea adresa: http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=2511.375 " Arborele Paulownia este rezistent la contorsionare (creste drept), este rezistent la contractie (nu se despica) si in general rezistent la deformari. Are un lemn frumos, curat si neted. Nu are noduri."
O alta calitate care poate fi luata in calcul este greutatea, este foarte usor. In ceea ce priveste pretul s-ar putea sa fie mai scump! Ce parere aveti?

kamy

Da cum si nu!baiu-i ca de pe un hectar de paulonie n-ai nici macar nuiele sa faci o roinita de scuturat roi,plantatie  din vara 2012 deja in toamna lu 2013 busteni grosi cat puta unui nou nascut!daca vrei sa faci stupi nuiele hai sa zicem ca gasesti cu chiu cu vai da ai nevoie si de balega multa!
Semneaza un polonist trezat din vis!

almasel2011

Citat din: kamy din Ianuarie 15, 2014, 10:22:42 PM
Da cum si nu!baiu-i ca de pe un hectar de paulonie n-ai nici macar nuiele sa faci o roinita de scuturat roi,plantatie  din vara 2012 deja in toamna lu 2013 busteni grosi cat puta unui nou nascut!daca vrei sa faci stupi nuiele hai sa zicem ca gasesti cu chiu cu vai da ai nevoie si de balega multa!
Semneaza un polonist trezat din vis!

Adica, mai batrane Kamy, nu creste minunea de copac cum zice cartea (sau publicitatea de pe net)?
Si eu care ziceam ca eu am fost prost si nu am stiut cum sa-i ingrijesc...
Ia mai zi-ne vreo doua vorbe daca tot ai incercat...
Nihil sine Deo.

romikele

Kamy din pacate nu mai poate sa ne zica nimic... n-ai vazut avatarul?  :uimit: :sad:

almasel2011

Citat din: romikele din Ianuarie 19, 2014, 05:08:10 PM
Kamy din pacate nu mai poate sa ne zica nimic... n-ai vazut avatarul?  :uimit: :sad:

Postul lui de acum cateva zile...
Am vazut, dar nu am priceput.
Nihil sine Deo.

State

E in Rai batranul Kamy....fie-i tarana usoara... :sad:

almasel2011

Dumnezeu sa-l odihneasca.
Cand am raspuns la postarea lui nu vazusem inca anuntul referitor la plecarea lui dintre noi.
Incet, incet ne imputinam...
Nihil sine Deo.

dantorje

Pawlonia asta ii un arbore fain! la 5-6 ani am inregistrat diametre de 14 - 16 cm, la inaltimea de 6 - 7 m, dar la arbore izolat, la noi in tara.

Eugen B

il cresti pentru lemn sau pentru apicol?

dantorje


petru.atudorei


dantorje


petru.atudorei


dantorje

acuma nu ai ce sa vezi la el, nu are nici frunze nici flori.
o sa-i fac o poza cand ajung la el

petru.atudorei

doar curiozitatea de a vedea cum arata dupa 7 ani
astept poza
ms