Suport stupi , cu picioare reglabile si demontabile

Creat de uve, Aprilie 16, 2014, 12:22:00 AM

« precedentul - următorul »

uve

La targul apicol Bucuresti (din 4-6 aprilie) am prezentat varianta comerciala a suportilor de stupi , avand picioare reglabile pe inaltime si demontabile. Fixarea picioarelor era asigurata de blocatori (folositi si la seturile de berarie). In urma discutiilor cu apicultorii (cei mai buni proiectanti raman tot ei) am hotarat sa modific sistemul de prindere astfel incat partea de lemn (rigle de lemn de 3 metri lungime- pentru 5 stupi) sa poata fi confectionata si montata de utilizatori. Multi prefera sa se descurce cu lemnul. In acest scop am simplificat prinderea . Variatia pe inaltime se vede in poze.
Noua varianta va intra in fabricatie dupa Sf. Pasti.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Prieten cu Stuparii

interesanta idee ..... si precum spunea si Sorin ... ce pret va avea ?

GARFIELD

Imi permit o sugestie....in partea de jos a picioarelor ar trebui o bara transversala...caci daca ploua mult...se infunda in teren 1 -2 picioare....si se rastoarna stupii.A patit asa amicul meu cu care am fost la tei ...a plouat 2 zile...si 18 stupi rasturnati...ghinion
:sad:.Eu am facut suporti din lemn....si cu sipca jos ...sa nu se afunde in pamant :wink2:

GARFIELD

Am uitat sa precizez...suportii sant rabatabili...pentru 3 stupi...si m-au costat...200 ron 10 bucati+ munca mea :wink2:

uve

Pe forumul de anunturi voi posta  un filmulet si preturile in diferite variante : partea metalica vopsita sau nu, cu sau fara partea de lemn, informatii despre transport. Pretul maxim nu va depasi 130 de lei (pret franco furnizor Alba Iulia) pentru suportul de 3ml (pentru 5 stupi), vopsire electrostatica a partii metalice , pregatit pentru utilizare.
Astept pareri privind inaltimea minima a suportului (cazul in care se pune cuibul si 2 magazii) si inaltimea maxima (cazul in care am doar cuibul) , astfel incat , in timpul lucrului , coloana vertebrala sa ramana dreapta.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

SPYKAL

Citat din: uve din Aprilie 16, 2014, 10:25:36 PM
Pe forumul de anunturi voi posta  un filmulet si preturile in diferite variante : partea metalica vopsita sau nu, cu sau fara partea de lemn, informatii despre transport. Pretul maxim nu va depasi 130 de lei (pret franco furnizor Alba Iulia) pentru suportul de 3ml (pentru 5 stupi), vopsire electrostatica a partii metalice , pregatit pentru utilizare.
Astept pareri privind inaltimea minima a suportului (cazul in care se pune cuibul si 2 magazii) si inaltimea maxima (cazul in care am doar cuibul) , astfel incat , in timpul lucrului , coloana vertebrala sa ramana dreapta.
D-le Vasile, eu am picioarele suportilor la 50 cm si ma descurc foarte bine cu ei. Precizez ca am 1,73 cm inaltime si folosesc copr 1/1 cu magazie 3/4 si totul este ok. Acum inclin sa cred ca si reglarea picioarelor tine si de inaltimea stuparului. Ii poate regla atat cat sa poata lucra comod. Stima si respect!!!

uve

Talpa unui picior are suprafata de 32 cm patrati (128 de cm patrati suprafata totala a talpilor). Pentru a preintampina posibila rasturnare ,  picioarele au unghiuri fata de verticala de 10 sau 15 grade (masurate de-a lungul sau de-a latul suportului). Baza de asezare creste. La o inaltime mai mare obtinuta din reglaj creste automat si suprafata de sprijin . Legea echilibrului zice ca un corp se rastoarna atunci cand proiectia centrului de greutate al corpului ( pe suprafata de sprijin ) nu mai cade pe suprafata de sprijin. Daca se considera de cuviinta , talpile pot fi marite ca si suprafata sau pot fi dublate cu talpi de lemn de suprafata mai mare. Totul este perfectibil ! Multumesc pentru opinii !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231