,,SELECTOR POLEN"

Creat de emil66, Ianuarie 12, 2014, 12:19:14 PM

« precedentul - următorul »

emil66

Stimati apicultori am sa va arat inventia mea ,,trasnita" dar foarte utila.
Ma gandeam ce sa fac pentru ami usura munca si micsora timpul pierdut pentru vanturarea si cernerea polenului.
Cu mult timp in urma ,am vazut cum se selecteaza graul si mi-am zis de ce nu si polen, asa ca am trecut la treaba...
si iata ce a iesit:

Aici se vede ventilatorul, priza si variatorul de tensiune ...                         
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

vazut din fata
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

la poza anterioara era cu usita deschisa ...aic e inchisa [ pentru a redirectiona aerul facut de ventilator ]
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

aici se vede ferastraul pendular care actioneaza sitele si sus o fereastra pe unde
iese aerul, iar in partea stanga de jos se vede pe unde se evacueaza albinute moarte ,aripioare etc.
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

aici se vad cele 3 site...
se vede la  sitele 2-3 pe unde iese polenul
precizare; nu e necesar 3 site ...in prima faza  lam facut cu 2 site si era actionate de un motoras de parbriz alimentat de o baterie .
dar pentru a nu se aglomera polenul pe sita 2  am facu-o cu ochiurile de 2 mm diametru ramanan polenul mai mare iar sita 3  cu diametru ochiurilor de 1mm care retine polenul mai mic iar ,,praful " trece jos in tava
Prima sita are ochiurile de aproximativ 3,2-3,5 mm, sa treaca polenul dar nu si albinele moarte, aripioare etc.
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

acum o sa vedeti din ce  l-am facut:
Piesele 1si 2 sunt pentru cadru , retangulara Al. de 20/40mm  si coltar de  prindere.
3-4 si 6 =profil, coltar si jnur pen plasa insecte ,cu care vom face sitele.
5= cornier Al. de 20/30 mmpe care culiseaza sitele.
Iar rola ne ajuta la introducerea jnurului care fixeaza plasa
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

Dupa cum se vede avem o decupare in rama sitei 1 ,pentru a permite aerului sa circule cat mai eficient,bine-nteles pus si acolo plasa pentru a nu iesi polenul.
La capatul opus se vad 3 gauri unde o sa vina 3 bolturi...[cuie de 200 taiate]
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

sitele 2 si 3 sunt prinse intre ele .
Si aici sunt 3 gauri
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

asa arata ansamblate...
de mentionat ca intre plasa 1 si 2 am pus o pragbanda pentru a actiona simultan toate cele 3 bolturi
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

aici se vede un telescop de masinuta ...eu am pus doua.  se poate pune si arcuri
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

pe langa pragbanda, bolturi si telescop vedeti si si sistemul pe care l-am facut pentru a actiona sitele:
3 buc pragbanda...[ resturi de la spanioleta PVC. ] pe care le-am decupat cu flex-ul.
  Mai trebuie 2 saibi si un arc.
prima tije care se prinde la ferastrau se indoaie la capatul opus circa 15 mm
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

Acum ...ansamblarea
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

dupa ce am bagat pe prima tije; saiba, arcul , saiba, introducem a doua tije
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

emil66

apoi a treia , dupa care saiba nu mai cade de pe prima tije
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista

pharaonu75

Felicitari! :bravo:

Dupa ce ne arati toti pasii si detaliile constructive, sa faci si un film cu utilajul in stare de functionare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube