Stup cu corp de 8 rame Dadant 1/1 si magazin cu rame 1/1. De ce nu?

Creat de Din lanul de fasole, Ianuarie 11, 2014, 10:32:24 PM

« precedentul - următorul »

Din lanul de fasole

Citat din: Din lanul de fasole din Februarie 09, 2014, 10:01:06 PM
Citat din: bucovineanu din Februarie 09, 2014, 09:22:13 PM
Nu e nimic anormal ca albinele aduc acum polen. Probabil e de la arin sau chiar alun. Temperaturile crescute din luna trecuta au grabit inflorirea. La mine au fost numai 8 grade, putine albine au zburat, dar la doua familii veneau cateva cu polen. Nu e un lucru imbucurator. Polenul se va trece, albinele nu-l vor putea valorifica, multe albine vor ramane pe zapada.

Lăsând gluma la o parte, sunt îngrijorat, să vă spun de ce. Familia din stupul 5 are cea mai mare populaţie, are rezerve adăugate, şerbet cu protofil, la sfârşitul lui ianuarie nu consumaseră din cele două turte decât puţin, să zicem 5% - 100 de grame. După logica mea, dacă au plecat după polen, înseamnă că au nevoie, ăsta e lucrul care mă îngrijorează. Albinele din stupii cu mai mare rezervă de păstură – e adevărat că nu au urdinişul orientat la fel, e spre sud-sud-vest, spre deosebire de ceilalţi din care au plecat albinele la cules, care au urdinişul spre est-est-sud, deci mai încălziţi de razele soarelui – nu au plecat la cules, au făcut curăţenie, un mic zbor în jur, pentru că ieri îşi făcuseră zborul de curăţire.
Gândesc bine?
În altă ordine de idei, am făcut un cerc, având raza de 500m, în jurul vetrei, fără să ţin cont de diferenţa de altitudine. În acest cerc, la altitudine mai mare, intră şi o plantaţie de câteva zeci de hectare cu pin. Să fie asta sursa?

Pe raza de cules polen a albinelor sunt şi arini, şi aluni, câte alte specii nu-s, mai ales că aici, pe distanţe mici, sunt diferenţe de altitudine de la 200m la 1000m, e posibil ca alunul de la albia Buzăului, pe care eu nu l-am văzut, mâine sper să pot face prima ieşire cu maşina, să fie înflorit, tot la fel şi arinul, că e plină lunca de el. Unul dintre octogenarii mei, apicultorii meseriaşi, zice că păpădia ar putea fi sursa, zone dezgolite pe lângă izvoare, pe sub garduri... E posibil, am văzut cu ochii mei ghioceii înfloriţi, înainte de a cădea zăpada. Păpădie nu.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

stefan1

  Papadie nu, dar posibil podbalul ((Tusilago farfara), cu care seamana la prima vedere.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Din lanul de fasole

Citat din: stefan1 din Februarie 09, 2014, 11:20:39 PM
  Papadie nu, dar posibil podbalul ((Tusilago farfara), cu care seamana la prima vedere.

Mea culpa. Prietenul meu a amintit expresis verbis ,,podbal", neştiind că se referă la pobdealul cunoscut de mine pentru frunze, hrană excelentă pentru boboci, am preluat o altă parte anatomică de la găină, dintr-un sinonim, şi a ieşit păpădia. Aveţi dreptate, mai mult ca sigur acesta e sursa de polen.
http://www.pravaliata.ro/potbalul.htm
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 14, 2014, 07:51:31 PM
E foarte bine sa introducem corpul cu rame goale sub cuib atunci cand vremea e inca rece. Atenuam astfel socul termic ce ar putea aparea odata cu dublarea spatiului stupului. In momentul in care albinele coboara in corpul de jos si incep sa curete ramele se face inversarea.

Vorbim despre stupul de 8 rame, cu spaţiu pentru diafragmă sau uluc hrănitor.
Temperatura, deja, urcă de câteva zile până la 13-14 grade C. Mai sunt 25 de cm de zăpadă, pe povârnişurile îndreptate spre sud-est zăpada s-a topit. Am ridicat podisorul, albinele au mâncat o jumătate de turtă cu serbet, aduc polen, nu sunt convins de unde, le-am adăugat o jumătate de turtă, astăzi, am populaţie bună, zic eu. Am rame bune pentru puiet, în rezervă, sunt pregătit cu tot ce trebuie. Vă rog, credeţi că le pot introduce corpul de 1/1 dedesubt?
Vă mulţumesc anticipat pentru răspuns, cu acelaşi mare respect.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

,,Tusilago farfara" e sursa de polen, dar nu numai, ci şi ,,Cornus mas" – cornul. Am verificat, am văzut cu ochii mei, după ce s-a mai topit din zăpadă,  poieniţa de lângă pârâu galbenă de flori, mă aşteptam, dar la corn am rămas cu gura căscată. M-am urcat pe un povârniş calcaros, înclinat spre sud-est, pe coamă am găsit trei corni – primul nu avea niciun gând să-şi desfacă bobocii, la al doilea exista o speranţă, apoi l-am zărit pe cel de-al treilea, la trei metri în lateral. Cînd mi-am ridicat privirea spre cer, am văzut mai mult de jumătate dintre bobocii săi înfloriţi, şi toţi plini de albine! Se zice că, nu ştiu cum să interpretez această zicală, ,,cornul înfloreşte de nouă ori". Asta e una.
A doua. Azi temperatura a crescut până la 18 grade C, a fost festival în stupină, culesuri, dansuri, şi m-am ales cu prima înţepătură de albină pe acest an. Cum memoria mai mă lasă, la vârsta mea e normal, am uitat că albinelor nu le place culoarea neagră. Cum spun ,,jmekerii" – mi-am luat-o.
A treia, dar nu ultima.
Domnule Bucovineanu, zău că nu ştiu dacă sunteţi profesionist, am constatat  însă, fără tăgadă, din cele citite de mine, scrise de domnia voastră, că sunteţi meseriaş. Mâine dimineaţă mă apuc să schimb orientarea urdinişurilor la familiile făcute anul anterior, cu 45 de grade, spre est. Nu sunt însorite suficient de devreme. Printre ele e şi familia din stupul în discuţie. Reiterez întrebarea: îi introduc un corp dedesubt acum? Cum?
Domnule Bucovineanu, vă rog, nu mă lăsaţi la greu... :bzz:
Cu acelaşi mare respect,
C. Pălămidă
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

bucovineanu

#35
E totusi prea devreme sa introducem acum al doilea corp. Acum populatia in stupi e inca in descrestere, creste suprafata de puiet,  insa mor mai multe albine decat eclozeaza. Prin introducerea unui corp acum, marim volumul stupului pe care  trebuie sa-l incalzeasca albinele si ponta ar putea sa stagneze. E drept ca sunt apicultori care ierneaza familiile cu un corp cu rame goale sub corpul in care se afla cuibul. Operatia se poate face cu succes odata cu inflorirea primilor pomi.

Din lanul de fasole

Citat din: bucovineanu din Februarie 17, 2014, 11:32:32 PM
Care ar fi rolul acelui corp introdus acum sub cuib?

Vă mulţumesc pentru intervenţie, înţeleg că deja  e cazul să-l introduc deasupra. Ramele pe care le introduc sunt curăţate, în alt stup.
Toate cele bune!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

bucovineanu

Am citit dupa ce am raspuns postarile anterioare si am modificat raspunsul. Corpul doi se introduce sub cuib pentru a nu rata momentul cand populatia e pe cale sa explodeze, nu incape in intr-un singur corp sie posibil sa intre in friguri. Daca vremea s-a incalzit  se poate pune direct deasupra. Dar nu acum.

Din lanul de fasole

Citat din: bucovineanu din Februarie 17, 2014, 11:32:32 PM
E totusi prea devreme sa introducem acum al doilea corp. Acum populatia in stupi e inca in descrestere, creste suprafata de puiet,  insa mor mai multe albine decat eclozeaza. Prin introducerea unui corp acum, marim volumul stupului pe care  trebuie sa-l incalzeasca albinele si ponta ar putea sa stagneze. E drept ca sunt apicultori care ierneaza familiile cu un corp cu rame goale sub corpul in care se afla cuibul. Operatia se poate face cu succes odata cu inflorirea primilor pomi.

Am înţeles pe dracu'...
Vedeţi bine şi dumneavoastră ce bine e să fii bătrân şi să nu te grăbeşti, poate văd şi alţii din postările mele, am stat în banca mea şi am aşteptat... Ce bine e! :bzz:
PS. Cornii nu se pun, e adevărat, dau ceva polen şi nectar, dar nu suficient, aşa gândeam şi eu. Mâine le dau şi turte proteice.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Îi mulţumesc domnului Bucovineanu pentru consultanţă. Eu nu rămân dator, va veni o vreme când îmi voi plăti această datorie.
În altă ordine de idei.
,,Socoteala de acasă nu se potriveşte cu cea de la târg". Bine zis, temperatura a urcat, astăzi, de la 4 grade C, dimineaţa, la 9 grade, fără soare. N-am reuşit  mai nimic din ceea ce mi-am propus ieri, doar răsucirea cu 90 de grade a stupului din topic. Acum are direcţia cea bună a urdinişului, albinele nu au ieşit la cules, astăzi. La celelalte cutii la care trebuia să le schimb direcţia urdinişului, pe aceleaşi poziţii, n-am făcut nimic, nu am avut forţa, singur,  să ridic stupii, şi nu datorită masei lor, ci pentru că suporţii, cei de la pastoral, din OB de 12, au intrat în sol, datorită greutăţii celor 90 de cm de zăpadă.
Concluzie: Stimaţii mei colegi începători,vă spune un novice vechi, nu lăsaţi stupii pe suporţii din pastoral pentru iernat, puneţi-i pe leaţuri supraînălţate, nu faceţi greşeala mea. Prostia se plăteşte.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Mulţumesc încă o dată domnului Bucovineanu pentru sfaturi.
Pentru prietenii mei începători, de la un novice bătrân.
M-am lăudat degeaba că le voi introduce familiilor mele de albine turte proteice. Vax albina! La Buzău e un singur furnizor de mâncare pentru albine: Popas SRL. Omul meu mi-a dat telefon de la sediul firmei  şi mi-a zis că ceea ce vreau eu ei nu fac. Sau dacă vreau să facă – he-he, că să vezi, că cum că şi cum, că nu ştiu ce şi de ce... Aşa că am cumpărat iarăşi turte de zahăr invertit.
Dar ce doream de fapt să vă spun, dragii mei colegi începători, cum e treaba cu stupul în discuţie, azi am umblat la el, Doamne-ajută! Are puiet cam o palmă pe o parte şi pe cealaltă a unei rame, în partea din faţă a stupului, are miere în spatele ramelor, are polen suficient, pe lateral, unde are şi miere, rame întregi. Au fost, acum, câteva zile bune pentru cules. Cum timpul, o lungă perioadă,  nu le-a permis albinelor să iasă la zbor, deşi aveau ce culege, mulţumesc lui Dumnezeu şi pentru asta.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Pentru domnul Stefan1 – un foarte bun botanist

Domnul meu, vă dau raportul, pe baza observaţiilor mele directe.
Până acum, în zona mea, au înflorit podbalul, e şi acum în floare, cornul – la fel – alunul, de plantele cu aport melifer redus nu vorbesc – ghiocelul, călţunaşii etc – dar deja anumite subspecii din familia sălciilor şi-au etalat mâţişorii de un galben lămâiu.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Nimic nou sub soare, dar ar mai fi ceva de semnalat. Prietenilor mei, începători, de la un novice bătrân, un sfat: citiţi-l pe C. L. Hristea, Dumnezeu să-l ierte, s-a dus demult, dar scrierile sale sunt de actualitate şi acum. Eu îi am lucrările pe suport de hârtie, de foarte mult timp, dar nu le pot lua tot timpul cu mine, una are cotorul desfăcut, am neglijat să-l lipesc. Felicit aici – am descoperit postarea ieri – pe ,,davcosti", care, pe acest forum, http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?PHPSESSID=6f74c06ca00852b4f9deef849720e01a&topic=6829.msg172398#new a dat un link – https://www.dropbox.com/s/ybp2h5k7ckqa04y/Stuparitul%20Nou-Hristea.pdf
unde se poate descărca ultima lucrare a celui în discuţie.
Cu toată încrederea, descărcaţi acest adevărat tratat de apicultură, vă asigur că nu veţi avea motive să mă înjuraţi.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

La rubrica: ,,Toate se întâmplă numai mie!" – prietenul meu, Petru Atudorei. Ca să vedeţi minune:
,,2. albinele care stau la urdinis si pazesc, daca vine o albina din zbor si are paduci de varoua pe ea, sau daca iese una din stup care are paduche pe ea.. imediat sar 2 3 pe acele albine si dau paducehele jos, o curata,,si abia dupa aceea o lasa sa intre in stup.. . "
http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=7298.0
Nu comentez nici dacă mă picură cineva cu ceară fierbinte :)
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Să revenim la oile noastre – cum zic franţujii. Au înflorit caişii, corcoduşii, zarzării, s-au deschis florile de piersic. Despre pădure, aflată la 300 de metri, nu vorbesc. Polen, din belşug, asemenea la nectar, sălcii, răchite, toate înflorite, chestii-trestii. Un pic de sirop  vreu să-i mai dau stupului.
Când îi voi pune al doilea cat, vă anunţ. Sigur va fi o familie de performanţă, puietul de până acum o recomandă.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău