fund av

Creat de albinasebes, Ianuarie 09, 2014, 05:21:05 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

imi termin acum 35 lazi cu fund av si as vrea sa renunt la tabla pt subar. merge osb-ul de 6? nu se umfla la umezeala? tego e cam scump. ce alte materiale ar fi recomandate?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

crisian-nicolae

Qsb de 4 mm foarte rezistent la umezeala

gaby

osb se umfla de la umezeala si la ploaie cind il tii tras ploua pe el si o sa ai probleme dar de ce nu vrei sa folosesti tabla zn-al care nu este asa scumpa 21lei coala de 2mp

albinasebes

tabla de 0,3 sau 0,4 flambeaza daca nu e intarita, falt in fata si spate. am experimentat neajunsul asta la cei pe care ii am deja de cativa ani. ma gandeam la un subar mai rigid, sa inchida mai bine.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

MIHALACHE

Poti folosi policarbonat sau foi de plactic.

tassevasi

  Incearca  policarbonat  de 4-6mm ,daca  gasesti.

crisian-nicolae


Bistriteanul

La toti stupii am subar din material lemnos  (placaj din rumegus presat), tot felul de placaje ce am gasit la un vanzator de PAL care debiteaza PAL pentru producatorii de mobila. Gosimi de la 2mm-6mm. Probleme cu umflarea placajului, astfel incat sa nu il mai pot scoate decat taiat, am avut numai la materialele groase unde diferenta intre grosimea placajului si canalul in care culiseaza a fost mica(1-2mm).

Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

attycm

Poti folosi si PVC expandat sau alte derivate.

mirel-radu

eu am folosit un material numit bond, folosit la imbracarea fatadelor in constructii .e rigid si de numai 5mm grosime ,numai ca la fundurile av ,  toata vara gasesc sub sita molii si larve .
sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta

orbanstefan64

pune si tu la 60  de cm distanta de sol da de 3 ori /sezon cu var praf sub stupi si ai rezolvat problema......sa ai spor!!!!
:hi: :hi: :hi:

mirel-radu

Merci mult ! La asa ceva nu ma gandeam . O sa incerc anul acesta . :thanks:
sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta

bucovineanu

Daca acel subar nu va fi curatat regulat de resturile de ceara, va deveni crescatorie de gaselnita.

albinasebes

si pe subarele de tabla se fac moliile daca nu sunt curatate regulat. deranjeaza albinele in vreun fel?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bucovineanu

Larvele nu deranjeaza albinele daca sunt pe subar, dar