Planuri de viitor

Creat de D006, Ianuarie 01, 2014, 09:14:51 PM

« precedentul - următorul »

Jimmy2011

Oare ar putea fi considerat un paln de viitor o intalnire a tuturor apicultoriilor care posteaza pe Apiardeal??
Se poate asa ceva ?
Am putea incerca sa vedem ce o sa fie :bzz:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

vranceanul

In primul rand sa se opreasca ploaia,  sa vina si la noi caldura pt ca altfel e mare jale. (de doua saptamani ploua, doar doua zile fara.) Anul (iarna) asta doar un zbor anemic de curatire. Planul este: daca mai ramane ceva din efectiv- dublarea lui, schimbarea a 80% matci, primul pastoral la salcam,  tei si poliflora, pt. iarna matci de rezerva (anul asta n-am avut) si respectarea promisiunilor, in rest sanatate si un an bogat la toti  :hi:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

cipriene

eu vreau sa-mi astup toate "golurile" din pavilion, sa inmatriculez pavilionul si sa-mi iau centrifuga pe care mi-o doresc.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

daniil

Buna seara!
Si eu sunt incepator la fel ca cei care au in plan dublarea, triplarea sau chiar ,,cvintuplarea'' familiilor de albine in acest seson, as apela la amabilitatea lor sa ne spuna si noua cum procedeaza si care este raportul economic intre cost si castig, banuiesc ca asta este scopul nu?

dorindafi

greu de spus shi bine-ar fi sa greshesc eu dar nu cred ca se poate anticipa ,, raportul economic intre cost si castig, ''   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

elvis

Citat din: daniil din Martie 15, 2014, 10:20:58 PM
Buna seara!
Si eu sunt incepator la fel ca cei care au in plan dublarea, triplarea sau chiar ,,cvintuplarea'' familiilor de albine in acest seson, as apela la amabilitatea lor sa ne spuna si noua cum procedeaza si care este raportul economic intre cost si castig, banuiesc ca asta este scopul nu?
Anul trecut am avut 4 stupi in primavara din care la sf lui mai am divizat si in iarna am intrat cu12 stupi. In aprilie am ales un stup mai puternic pe cate l-am stimulat cu sirop iar pe la jumatatea lui mai au aparut botcile pe cate le-am recoltat si am inceput divizarea am favut don cei 4 stupi roi pe 4  5 rane si le am cate 2 botci la cei care nu aveau regina

"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

milu56

Planul meu e sa il ajut si sa il sustin pe baiat pt ca vrea sa devina firmier in albinarit si apoi in urmatorii ani sa ma retrag in tara natala convins ca voi deveni milionar in euro numai datorita iubitelor mele albine si asta numai in Romania.

TDI

Citat din: daniil din Martie 15, 2014, 10:20:58 PM
Buna seara!
Si eu sunt incepator la fel ca cei care au in plan dublarea, triplarea sau chiar ,,cvintuplarea'' familiilor de albine in acest seson, as apela la amabilitatea lor sa ne spuna si noua cum procedeaza si care este raportul economic intre cost si castig, banuiesc ca asta este scopul nu?
In anul in care innultesti, raportul economic e net in favoarea albinelor, daca-ti faci treaba. Calculează costul lazilor, fagurilor si a hranei, pt ... cvintetul asta despre care vorbesti tu.