Minitutoriale video pentru incepatori pe Linux

Creat de oroles, Decembrie 29, 2013, 11:03:52 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Pentru ca am vazut persoane interesate de Linux m-am gandit sa fac niste minitutoriale despre cum se fac unele chestii in Linux. Linuxul este un pic mai diferit decat Windows, asa ca unui incepator ii va veni greu sa faca unele lucruri usoare pe care stia sa le faca in Windows.

Incep printr-un minitutorial despre formatarea unui pendrive in Zorin OS cu Gparted (soft disponibil pe toate distributiile de Linux).

Formatare pendrive cu Gparted in Zorin OS


@Kov iulian poti sa faci si tu minitutoriale dinastea.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele


Kov iulian

Citat din: oroles din Decembrie 29, 2013, 11:03:52 PM
@Kov iulian poti sa faci si tu minitutoriale dinastea.

Pot sa fac dar cine le va urmarii, sunt zeci sau sute de astfel de tutoriale pe internet.
Ce aplicatie ati folosit pentru a face aceste capturi video, record my desktop?

Eu va pot recomanda unul si mai bun numit Vokoscreen.
Am incercat mai multe aplicatii dar daca incercam sa scot calitate din ele incepeau sa faca figuri sau stateam langa ele la urma o vesnicie pana imi scoateau filmuletele, singura aplicatie care a functionat brici si in realtime a fost Vokoscren.


oroles

#3
Kazam Screencaster utilizez. Cu RecordMyDesktop se pierd frame-uri si nu se va vedea tot ce trebuie...
Singurul inconvenient este ca la sfarsit se salveaza filmele cu extensia .webm. Youtube-ul nu o recunoaste, dar il incarca. Filmuletul poate fi vizualizat fara nicio problema. Deci nu e important cum il salveaza. Cu Transmaggedon se poate schimba extensia din .webm in avi. Eu nu fac acest lucru. Salvarea filmuletului, la sfarsit dureaza cca 1 minut.

Voi incerca sa adaug frameuri cu texte de explicatie.

Asa e, sunt multe filmulete pe net... Ma gandesc ca daca le au aici la nas, vor mai invata ceva si din cei care vor sa utilizeze un linux.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Wireshark este un program de scanare  a retelelor. De regula, este utilizat pentru a scana o retea. Este folosit de hackeri pentru si pentru a fura parolele. Practic, pentru a fura parola cuiva aveti nevoie de:
1. IP-ul persoanei tinta.
2. Acces la reteaua sa de internet (user si parola de router wireless).

In minitutorial arat cum se poate fura userul si parola de pe forum.ubuntu.ro.
Pentru asta am facut un user de test ("ctst") care are si o parola ("cdlDF9I2")

Cum se fura un user si o parola cu Wireshark

1. Am deschis wireshark cu drepturi de root folosind comanda:
Citatgksudo wireshark
2. Am selectat interfata. Aici setezi ce vrei sa "asculti". Fiind pe wireless calculatorul meu,  am selectat "wlan".
3. Deoarece nu voiam sa imi apara toate prostiile in interfata grafica a wireshark am aplicat filtrul "http" pentru web. NOTA: Wireshark scaneaza tot ce se intampla in retea, nu numai traficul web. De exemplu "asculta" si transferul de date facut de un program de downloadat de pe torrente.
4. M-am logat cu userul si parola facute pe forum.
5. Am identificat pachetul cu datele transferate de la calculator catre router atunci cand s-a facut logarea pe forum. Poate fi identificat prin flagul "POST" din fata si prin adresa de web ce urmeaza. Apoi am dat click pe el.
6. Dand click pe el apar o multime de date criptate. Spre norocul nostru, userul si parola nu sunt criptate si se vad in filmulet. :D Apar in film la minutul 1:35.

Eu am scanat reteaua mea. Daca va scanati propria retea totul este legal. Va puteti "asculta" nevasta sau copiii, sa vedeti pe ce site-uri umbla si ce user si parola are.  Pentru cei care le sta mintea la prostii, renuntati, ca nu vine nimeni de pe Apiardeal sa va aduca pachetele la Jilava.

PS: Am incercat sa arat cum se face cu un cont de pe Apiardeal, insa este criptat, probabil cu md5. Nu am reusit, din pacate decriptarea.

Morala:
1. Folositi o parola la routerul wireless. Preferabil o parola cu criptare WPA2/PSK. Nu e imposibil de spart, dar e mai greu si dureaza mai mult (cca o luna). Nu sta nimeni atata timp pentru a sparge o parola. Filtrati doar MAC-urile placilor de retea cunoscute. 
2. Cand accesati servicii de internet banking folositi programe de criptat datele cand introduceti userul si parola, gen "On Screen Keyboard" de la windows. Daca aveti acces la servicii internet banking printr-un dispozitiv token e mai sigur.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Cum se face un launcher (shortcut) in Zorin OS
Merge si in Ubuntu 12.04
Pentru asta aveti nevoie de Ubuntu Tweak, un utilitar foarte bun pentru cei care folosesc distributiile bazate pe Ubuntu. Optiunea de a crea un launcher nu vine in "default" in Zorin OS, dar se poate adauga din Tweak.

Cum se face un launcher shortcut in Zorin OS
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Zorin OS vine instalat si configurat cu Wine, astfel incat orice aplicatie cu terminatia .exe poate fi executata destul de usor din meniul contextual.
Cum rulezi o aplicatie cu terminatia exe in Zorin OS

@Kov iulian. Stii cumva un program pe linux care merge pentru a edita frame cu frame si a adauga mesaje text in filme?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

clucian

Ai încercat OpenShot ? Sau Kdenlive !

Eu pe astea le folosesc.  Acum depinde și cate obtiuni avansate vrei să folosesti.

oroles

Citat din: clucian din Ianuarie 04, 2014, 11:28:59 PM
Ai încercat OpenShot ? Sau Kdenlive !

Eu pe astea le folosesc.  Acum depinde și cate obtiuni avansate vrei să folosesti.
Open Shot... Doar ca nu e ce imi trebuie...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

clucian

cu  Kdenlive ai încercat ?

Pare mai avansat, dar nu l-am folosit înca. Eu m-am jucat mai mult cu OpenShot.

oroles

#10
Cum se face o trascodare a unui film din .flv in .avi cu transmageddon. Transmageddon poate fi folosit pentru orice tip de transcodate, fiind mai bun ca toate softurile de pe windows incercate de mine.

[jwp=425,344,image]https://www.youtube.com/watch?v=2AOqfS9tWo4&feature=youtu.be[/jwp]
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sandupop

Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ovidiutoma1

Foarte buna initiativa! Va urmaresc cu interes! =D> :thanks:

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Hermannstadt

Multumim pt minitutoriale, foarte bine venite sunt !

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/