Cristi Ciocoiu – pagina personala

Creat de Cristi Ciocoiu, Decembrie 29, 2013, 09:37:59 AM

« precedentul - următorul »

Cristi Ciocoiu

Buna ziua.

Cristi Ciocoiu
1973 - Iasi
Casatorit, 1 copil
Vatra de iernare: Chicerea(Iasi) - aproximativ 16 Km de unde locuiesc acum(vizita la stupina - cam la 3 zile)
O sa revin cu povestea mea legata de albine...patanii, foto, etc.

Nu am inca stupi dar din primavara imi voi achizitiona doi stupi si doua familii de albine. Deocamdata atat imi pot permite.
Dupa ce ma voi dezvolta si voi invata despre cresterea albinelor voi fi un membru activ al forumurilor de stuparit si voi acorda la randul meu ajutor material.
Voi face tot posibilul sa devin cat mai bun si sa invat si pe altii cresterea albinelor.
Stupii vor avea un regim stationar si ma voi acupa de ei cam din 3 in trei zile(serviciul pe care il am acum nu-mi permite mai des sa ii vizitez).
Am un bun prieten care detine o stupina mica (5 stupi) unde voi face practica si voi lua primul contact cu albinele dar daca cineva de pe langa Iasi doreste ajutor in stupina in schimbul invatarii mele voi veni cu placere.
Nu sunt hotarat ce sistem de stupi sa imi achizitionez, asa ca orice indrumare este bine venita. Pentru invataturi va rog sa le trimiteti pe privat pentru a nu crea polemici si a strica topical.
Va multumesc si raman recunoscator pentru orice sfat pe care il voi primi.


Cei care au de vanzare stupi noi(si nu numai), unelte apicole, familii de albine, etc astept oferte pe privat sau pe messenger [email protected] sau la telefon 0722247981-cosmote sau 0742810148-orange.
Ma deplasez la maxim 25 Km de Iasi.

Sa auzim de bine.

pistol28

 :welcome:
Sa-ti traiasca albinele  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:.
La multi ani! cu sanatate in 2014 :hi:
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

andreiu

    Cristinel baiatule, brusc mi-ai devenit simpatic. Primul sfat pe care ti-l dau, aici si nu pe privat, este ca atunci cand postezi pe forum sa-ti verifici ce ai scris si daca vezi ca ai facut eventuale erori poti si incearca sa le corectezi, Un scris ingrijit si corect da bine la imaginea ta. Intre cuvintele stupi si stupid cum ai scris este o mare diferenta de inteles, desi este vorba doar de o litera in plus.
    In rest, bine ai venit pe forum, iti doresc sa si realizezi ce ti-ai propus, sunt si voi fi unul dintre cei care, daca voi cunoaste raspunsuri corecte la intrebarile si nelamuririle tale viitoare, ti le voi da fara retinere. Regret ca nu esti aproape de mine, ca tare as avea nevoie de unul ca tine. Ganduri bune de la mos Andreiu.

cipik

Bine ai venit pe forum.
Ar fii multe de invatat intr-un timp scurt si numai prin munca efectiv intr-o stupina mare unde poti intalni diverse situatii poti progresa. Vizita la 3 zile nu este indicata, cu exceptia situatiilor cand se impun.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

SPYKAL

#4
Bun venit printre noi! :welcome: :welcome: :welcome:  La multi ani in 2014, dar subsciu si eu colegului CipiK........vizita la 3 zile nu este indicata :nono: :nono: :nono:  Gandeste bine inainte de a te apuca de apicultura ESte multa munca si trebuie timp pentru asta.

dodo79

 :welcome: sa ne vedem in primavara cu poze.in rest ai ce citi pana atunci.An nou fericit
sanatate

marian_6777

  Salut si bine ai venit pe forum. Pana la a da sfaturi altora este cale lunga, mult de lecturat (literatura de specialitate). Daca ai bunavointa si mai ales rabdare, atunci, cu siguranta vei reusi. Ajutor pe forum vei gasi cu siguranta, dar ca sa poti pune o intrebare la subiect, va trebui sa deti un minim de cunostinte din domeniu.
  Si eu am inceput in acest an cu doi stupi cumparati cu tot cu familii. Mici probleme am intampinat, dar cu ajutorul colegilor de forum, am reusit sa le rezolv si sa salvez situatia. Eu folosesc modelul Dadant 10 rame cu caturi 1/2. Asa am cumparat stupii cu familiile in ei. Deoarece la un moment dat am gasit matca urcata in cat, urmatorii stupi, care v-or fi realizati de mine, or sa fie pe 12 rame, tocmai pentru a da matcii mai mult spatiu pentru ponta. Deci recomand Dadant 12 rame cu caturi de 1/2 cu 10 rame ingrosate.
   Inca ceva... nu cere ajutor pe privat.  Acesta este un forum, iar un raspuns la o eventuala problema a ta, poate fi de folos si altor utilizatori aflati in aceeasi situatie. Cei cu experienta, care ne ajuta benevol nu pot raspunde la aceleasi intrebari in mod repetat. Faptul ca ai vatra de iernare, faci vizita la stupina la trei zile,  dar nu ai stupi m-a distrat un pic :) .
 
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

apivasmob

Bine ai venit in familie.
La cat mai multe realizari si un LA MULTI ANI! 2014
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

E un lucru bun ca inainte sa studiezi si apoi sa pui in practica. Eu iti recomand sa-ti iei stupi orizontali pt inceput, deoarece se lucreaza mult mai usor, au mai multa albina si presupun ca vrei sa-i inmultesti. Daca vrei productie, pe stationar iti recomand stupul de 12 rame cu cat  de jumatate. Daca vrei pastoral opteaza din prima pe stupi pe 10 rame.
Bine ai venit pe forum !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

Cristi te-au ciuruit !  :nod: Bine ai venit! :bravo: Daca vrei poti ! Pentru inceput iti recomand rama
normala ,ca este pe stup de 10 ,12 s-au orizontal,treci 2 sezoane ,mai ales iernile si dupa aceea
vezi in ce parte o iei .SUCCES !!! :hi:
Prinde curaj ,posteaza  :nod: