Kov Iulian

Creat de Kov iulian, Mai 01, 2011, 07:07:24 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

nu eram rautacios deloc.
ati inteles gresit
eu am dat niste informatii foarte utile zic eu.
nu de-aia e forum? sa invatam unii de la altii?
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

ion patrut

dupa ce ti-am vizualizat forumul propriu mi-am dat seama ca esti stapan pe mai multe domenii de activitate poate nu te-am inteles bine asa ca- mi retrag cuvintele salutari si numai bine

Kov iulian

#17
Astazi 13 Decembrie se implinesc 2 ani de cand activez pe acest forum.

Acum 2 ani la aceasi data si la aceasi ora ca acum cand scriu aceasta postare, mi-am facut pentru prima data cont pe acest forum, pe atunci nu aveam cunostiinte de it, eram proaspat posesor al unui calculator si a unei conexiuni de internet ( acum am propriile situri realizate in regim de amator  :D  )

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?action=profile;u=3561

As vrea sa multumesc celor care m-au suportat, imi cer scuze celora carora pe care i-am " intepat" uneori cu unele postari  apicole sau politice .
Realizari pana in prezent :
Am ajuns la 52 familii de albine
Accesarea cu succes ai a anului 3 a masuri 141 .
Participarea  ca investitor alaturi de colegi mei din Cooperativa Casa Mierii si finalizarea obiectivului 

" UNITATE DE DEPOZITARE SI PROCESARE PRODUSE APICOLE, COMUNA CIULNITA, IALOMITA "

http://casamieriialomita.blogspot.ro/


Urmeaza ca in cursul anului 2013 sa imi realizez si un pavilion apicol pentru a respecta proiectul masuri 141 .

Cam atat pe plan apicol

silviu

    Salut Iulian!
         Iti urez multi ani pe forum,multe familii de albine,pavilion neaparat si sa mearga bine "Coparativa".Te invidiez (in sensul bun al cuvantului) pentru ce ai facut (da Doamne sa pot face si eu macar 50% din ce ai facit tu in doi ani).
           Toate cele bune! Cu stima,
                                                 Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

tassevasi

  Bravo Iuliane ,tinar apicultor si cu mari ambitii.
  Ai sa faci teaba si in tara nu numai in afara, cum spuneai odata  .
  Inca odata felicitari .
                              :bravo:

stefan1

  Felicitari, Iulian! Esti un luptator si e nevoie de asemenea oameni. Bravo si pentru cunostintele tale de IT, mai cu seama ca am inteles ca esti un autodidact!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian


Hermannstadt

Felicitari pt cele realizate si spor in continuare ca de pricepere se pare ca nu duceti lipsa  :D

:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

Kov iulian

#23
Citat din: Kov iulian din Martie 12, 2012, 03:50:08 PM
Dupa un an de la crearea acelor lazi de stupi nu am crapaturi, nu am fisuri, asta din cauza ca nu le-am vospsit si nu le voi vopsii niciodata, le-am dat cu mai multe straturi de ulei de in, iar in curand le voi scufunda intr-o baia de parafina(ceara albine ) + tamaie
Am promis si m-am tinut de cuvant, din pacate un pic cam tarziu in timp aspectul exterior al lazilor sa deteriorat ( doar aspectul nu si lada, dar nu conteaza deabia nu le mai fura hotii fiindca le vad urate  :D )

Nu este deloc costisitoare metoda parafinarii dupa cum puteti vedea in videoclip, am folosit un sac de parafina de 25 KG la 6 lei pe kg .
Am folosit o cuva realizata in sistem home made din fier vechi, cuva are volumul de 180 de litri insa nu o umplu cu parafina, se parafineza fiecare fata in parte, iar in acest timp excesul de parafina se scurge in cuva .

Am parafinat 20 de lazi, consumul de parafina a fost de 1,6 kg pe stup ( 1,6 x 6 = 9,6 lei pe stup ) putea intra si mai putina insa am bagat sa fie, nu m-am calicit ca pentru doar mine am facut iar parafina era din belsug mi-a ramas 15 kg + inca un sac pe care il voi folosii la parafinarile viitoare de peste ani ( se face mai greu rost de parafina ieftina iar daca am prins ocazia am luat mai mult ).

Cateva precizari in lagatura cu cuva:
Dupa cum puteti vedea in imagini la minutul  2:40  acel robinet serveste si al alte scopuri, de exemplu pot topii si ceara de albine in aceasta cuva( bineinteles ca inainte voi curati temeinic pereti, oricum ceara o fac faguri acasa tot in sistem homemade deci nu am nici un stres ), scufund ramele vechi cu totul in ea pentru a le topi apoi pot scoate si o parte din apa murdara iar cu ajutorul unui stut pe care il voi adauga introduc alta apa curata prin asta ceara va avea un aspect galben si va fi curata.
Astfel cuva va putea fi folosita in mai multe scopuri, iar scurgerea se va face gravitational nu voi mai fi nevoit sa car cu galetile sau sa amorsez un furtun pentru a scurge continutul riscand fiu improscat cu apa fierbinte sau ceara .

Nu am avut aceasta idee de la inceput dar tabla avea o problema acolo, lipsea o mica portiune. Ma gandeam sa o peticesc cu tabla si sudura dar aproape instantaneu mi-a venit o alta idee.
CitatDe ce sa nu pun o teava acolo si un robinet ?!!!!
Baie de parafina realizata in sistem home made

sandupop

 ^:)^ ^:)^ Târziu am citit pagina ta personală.......deci ideea cu topitorul tot a ta este... :bravo:. Dau mai multe :beer: Inca odata felicitari, si eu o sa deschid in curand o pagina personala, dar sa mai  acumulez ceva.....date. Toate cele bune.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

fiug1970