Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

Vyktor

Eu stiam ca s a dat ceasul cu o ora inainte, nu cu o luna,  da'daca tu zici....
In ce priveste ramele eu as prefera sa le insarmez decat sa le inchei,  asa ca trimite le,  eu le insarmez si facem jumi' juma :rotfl:

oroles

Eu postez mai rar, si m-am gandit sa postez in avans. :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: crisian-nicolae din Martie 30, 2014, 06:02:19 PM
Im plac suporti de la stupi. :D
Sunt din foste banci pentru elevi din anii 70.  Au inaltimea reglabila. Am si altele mai bune facute tot din banci de elevi casate:

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae

Orice este bun daca sti sa le folosesti. :hi:

SPYKAL

 =D> =D> =D> :bravo: Oroles. Imi place ce am vazut. Frumoasa stupina. Multa sanatate si ... spor in toate. Stima si respect!!!

oroles

Suport selfmade pentru mosorul de sarma. Nu e frumos dar e util...




Ieri am insarmat si tensionat rame. Stiu ca unii dintre stupari, care nu folosesc capse ca si mine nu le tensioneaza decat atunci cand le folosesc, de teama de a nu se detensiona. Eu m-am gandit ca la timpul potrivit, in caz ca se detensioneaza as putea folosi asa ceva:

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

Citat din: oroles din Martie 30, 2014, 05:08:22 PM
Albinele azi 30.03.2014 (Modificat din "30.04.2014")





Tentativa de nucleu:



Mai am de lucru la el. Proiectul e bun. Sper sa iasa 10 frumoase. O sa revin cu poze cand sunt gata.

Le-am asamblat. Urmeaza partea cea mai urata: INSARMATUL




tentativa de nucleu era ptr ouale de langa el? :hi: :D

oroles

Sper ca saptamana asta sa il termin si de asamblat si de vopsit. Am vopsit ieri cateva placute debitate si au iesit foarte aspectuase. Din pacate, vremea rece a facut ca bucatile sa se usuce mai greu si asa am renuntat la gandul de a le asambla. Rezultatul final il voi prezenta... E de munca si la porcariile astea de nuclee. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Pozele cu nucleele terminate. Azi in ziua de Florii, le-am pus la uscat.





Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

   Foarte practic si eu vreau ca in acest an sa procedez asa.Nucleele din polistiren cred ca sint cele mai potrivite nuclee deorece folosesc rame normale si sint perfect izolate de exterior incit roiurile sa se dezvolte cel mai bine,dupa care pot merge direct intr-o famile.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Citat din: bismark din Aprilie 13, 2014, 05:06:47 PM
   Foarte practic si eu vreau ca in acest an sa procedez asa.Nucleele din polistiren cred ca sint cele mai potrivite nuclee deorece folosesc rame normale si sint perfect izolate de exterior incit roiurile sa se dezvolte cel mai bine,dupa care pot merge direct intr-o famile.Cu respect
Aceste micronuclee sunt din jumatati de rame 1/1. Ramele 1/1 se desfac in 2 rame 1/2 si se introduc in nuclee. Deocamdata  nu stapanesc bine tehnologia, dar intentionez sa fac asa cum ati spus si dumneavoastra, adica sa le bag direct intr-o familie atunci cand au regina. Sunt facute din extrudat. Unele dintre ele sunt vopsite si la interior si la exterior. Le-am vopsit si la interior pentru a nu fi roase de albine. La unele am pus plasa de tantari din acelasi considerent. Pe fund am dat gauri de aerisire si am lipit cu silicon plasa de tantari. Aerisirea le-am lasat-o destul de mare, astfel incat sa nu le vina idei sa roada polistirenul. Sper ca si rezultatele sa fie pe masura muncii depuse.  Vremea nu este asa de buna, iar perspectiva roirii artificiale este departe.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles



Rama portbotci complet echipata. Sper sa am si rezultate cu ea.



Aerisirea micronucleelor. Cred ca e suficient.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Noii mei stupi, aproape gata. A mai ramas de pus tabla deasupra urdinisului si gratiile antisoareci. Sunt pregatiti de inmultire.











Pentru cei care nu isi aduc aminte de unde am plecat, sa vizioneze pozele anterioare. Povestea e simpla si se numeste "De la scandura la stup!" :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

frumos.
la partea din spate a tablei nu se va prelinge apa catre stup?
am vazut la unii stupi picuratorul indoit inapoi catre stup

oroles

Citat din: dodo79 din Mai 09, 2014, 10:54:48 PM
frumos.
la partea din spate a tablei nu se va prelinge apa catre stup?
am vazut la unii stupi picuratorul indoit inapoi catre stup

Nici vorba!
Atat in partea din fata cat si in partea din spate am pus sort. In plus capacele le fac mai mari decat corpul stupului si inclinate in partea din spate. A plouat pe rupte saptamana trecuta si stupul a ramas uscat.
Revin cu poze.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani